Rapid Dragon przetestowany. System paletowy działa

Amerykanie przetestowali system Rapid Dragon. Paletowy system dostarczania uzbrojenia działa i wiele wskazuje na to, że może wejść do służby liniowej. Czy będzie odpowiedzią na rosnącą potęgę Chin?

Test Rapid Dragon z głowicą bojową kończy dwa lata badań

Od razu ostrzegamy, że będzie dużo nazw własnych po angielsku, ale co Pan zrobisz… 16 grudnia Air Force Research Laboratory (AFRL) poinformowało o udanej próbie programu Rapid Dragon Palletized Weapon System. O systemach paletowych pisaliśmy już wcześniej na Geex. Opisywany test jest zwieńczeniem wielomiesięcznych wysiłków.

Przypomnijmy, że Amerykański pomysł zakłada opracowanie rozwiązań, pozwalających na zrzut pocisków aktualnie znajdujących się na wyposażeniu tamtejszych sił zbrojnych. Za program odpowiadało biuro Air Force Strategic Development Planning and Experimentation (SDPE), czyli spece od planowania strategicznego i eksperymentów.

Udany rzut został przeprowadzony na poligonie Eglin AFB Overwater Test Range, czyli nad jego wodną częścią. Nazwa Rapid Dragon Palletized Weapon System wywodzi się od starożytnej chińskiej broni (nazwa wybrana nieprzypadkowo, prawda?) pozwalającej na wystrzelenie wielu pocisków za jednym pociągnięciem „spustu”. Ji Long Che, bo tak brzmi chińska nazwa, miał siać spustoszenie wśród wrogów i wydaje się, że Amerykanie chcieliby to samo zrobić Chińczykom, ale przy pomocy swojego systemu paletowego.

C-130 system paletowy rapid dragon

MC-130J wypuszcza Rapid Dragon

Nosicielem podczas próby przeprowadzonej 16 grudnia był samolot MC-130J, za którego sterami zasiadła załoga należąca do Air Force Special Operations Command. Jak nietrudno się domyślić byli to potencjalni przyszli użytkownicy Rapid Dragon.

Dane celu zostały przekazane na pokład samolotu już w trakcie lotu, a następnie przetransferowane do pocisku dzięki pokładowemu Battle Management System przeznaczonemu do zarządzania polem walki.

Gdy samolot znalazł się nad zrzutowiskiem znajdującym się nad Zatoką Meksykańską, doszło do wypuszczenia kontenera z pociskiem bojowym oraz trzema makietami masowymi pocisków. Podczas lotu na spadochronie wszystkie cztery sztuki zostały wypuszczone. Test potwierdził możliwość bezpiecznego zrzutu kilku pocisków naraz.

Po odłączeniu główny bohater próby rozłożył skrzydła, ustabilizował lot, odpalił silnik, a następnie wykonał wznoszenie i ruszył w drogę do wyznaczonego celu, który został trafiony i zniszczony.

To nie koniec atrakcji związanych z Rapid Dragon

Kolejnym krok programu Rapid Dragon ma być zrealizowany wiosną 2022 roku. Wtedy to do akcji wkroczyć ma znacznie większy transportowiec, czyli C-17 Globemaster III i to z jego pokładu mają być przeprowadzone następne odpalenia. Jak podkreślają spece z AFRL, technologia zmiany celu opracowana na potrzeby Rapid Dragon może być wdrażana również na innych platformach, co tworzy szansę na ogólny wzrost potencjału bojowego całej armii.

To jednak nie wszystko. Po zakończeniu zaplanowanych prób systemu Rapid Dragon rozpoczęty będzie program kontynuacyjny, mający na celu zweryfikowanie możliwości zastosowania innych typów pocisków. Przewidziano również dalsze testy obecnej konfiguracji w celu optymalizacji całego procesu i zdobycia doświadczenia. Zakłada się, że prototyp operacyjny będzie dostarczony w przeciągu najbliższych dwóch lat.

kod rabatowy kpt-geex do sklepu combat

Źródło:

  • https://www.afrl.af.mil/News/Article/2876048/rapid-dragons-first-live-fire-test-of-a-palletized-weapon-system-deployed-from/

Wszystkie zdjęcia: USAF