Na co pozwoli programowalne włókno?
Według informacji przekazanych przez dr. Jamesa Burgessa z DEVCOM mundur wyposażony w programowalne włókna mógłby produkować energię, dostarczać kluczowych informacji o fizjologii żołnierza i środowisku naturalnemu oraz zapewniać dane lokalizacyjne przekazywane dowódcom. Taki mundur mógłby bawet automatycznie alarmować przełożonych, gdyby doszło do zranienia. Wszystkie te rewolucyjne funkcjonalności mogłyby zostać wprowadzone jedynie przy niewielkim wzroście wagi umundurowania.
W dłuższym terminie programowalne włókno w mundurach mogłoby zasilać czujniki, zbierać i analizować dane i wysyłać je do odbiorców zewnętrznych. Naukowcy spodziewają się, że dzięki nim odkryty zostanie kontekst ukrytych wzorców w ludzkim ciele, a wszystko to na potrzeby monitorowania stanu zdrowia. Mówi się również o wyciąganiu konkretnych wniosków medycznych na podstawie zbieranych danych, a nawet o wczesnym wykrywaniu chorób.
Kolejnym zastosowaniem takich włókien mogłoby być ostrzeganie żołnierzy o zmianach ich stanu zdrowi, jak na przykład obniżenie wydolności oddechowej czy też nieregularne tętno. Włókna być może będą również rejestrować aktywność mięśniową podczas ćwiczeń.
Potencjalnie programowalne włókno miałoby również zdolność informowania o ewentualnym kontakcie z toksynami, długości ekspozycji na nie i skutkach, jakie mają na zdrowie żołnierza.