Polacy mierzą wysoko. Projekt: Cloudless

Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że Polak potrafi. Do tego, jak już coś robi to w imponującym stylu. Mowa o Piotrze Franczaku, założycielu projektu Cloudless i twórcy jednego z pierwszych stratosferycznych dronów na świecie.

Czym jest Cloudless?

Cloudless to polski projekt, który ma na celu wysłanie statku powietrznego w przestrzeń bliskiego kosmosu oraz obserwacji i badania tego, co się w nich dzieje. Przeprowadzona
w ten sposób obserwacja ma dać perspektywę wdrażania nowych rozwiązań, np. ekologicznych czy komunikacyjnych. Twórcą tego ciekawego pomysłu jest Piotr Franczak – inżynier, mechanik lotniczy i pilot. Od niedawna projekt wspiera również Krzysztof Bujwid – inżynier mechanik, pilot i operator dronów. Dwuosobowa ekipa może się już pochwalić pierwszymi sukcesami. Jakimi? O tym poniżej.

Faza I na plus

Projekt Cloudless z założenia został podzielony na trzy fazy. Pierwsza z nich odniosła już sukces i spełniła wyznaczone cele.

Na stronie polakpotrafi.pl, gdzie zbierane są środki na dofinansowanie projektu, twórcy projektu opowiadają o przebiegu premierowego lotu, ujawniając nieco szczegółów:

„Po ponad godzinie wznoszenia za pomocą balonu stratosferycznego na wysokość 27 231 metrów dron Cloudless został odczepiony, rozpędził się do ponad 300 km/h przy ciśnieniu powietrza poniżej 20 hPa i temperaturze -56 stopni Celsjusza, następnie wykonał dwugodzinny lot szybowy i powrócił w zaplanowane miejsce lądowania. Założenia teoretyczne, obliczenia, algorytmy postępowania zostały potwierdzone. Rejestrator danych lotu zapisał dziesiątki tysięcy informacji, które są bezcenne w dalszych etapach projektu.”

Załoga Cloudless umieściła w sieci również filmik, który pokazuje, jak wyglądało to w praktyce:


Obecnie zespół Cloudless pracuje nad drugim etapem badań i rozwoju maszyny. Założeniem jest, że stratosferyczny dron ma wykorzystywać energię solarną.
Innymi słowy, ekipa Cloudless chce zmierzyć pomiary energetyczne oraz efekt działania napędu elektrycznego, pracującego w oparciu zasilanie energią słoneczną. Jest to o tyle istotne, że badanie bliskiego kosmosu będzie możliwe, dzięki całkowicie odnawialnym źródłom energii.

Drony blisko ludzi

Drony stosunkowo niedawno zawojowały rynek komercyjny. Wcześniej wykorzystywane były np. w celach wojskowych. Ludzie je pokochali. Dzisiaj wykorzystywane są do kręcenia filmów, szeroko pojętej rozrywki, a nawet jako zabawki dla dzieci.

Jaka jest ich przyszłość? Co będzie następne? Trudno stwierdzić. Nie można sobie jednak odmówić refleksji, że pomysłowość Polaków po raz kolejny zasługuje na pochwałę.  

Ekipie Cloudless pozostaje życzyć sukcesów i lotów równie dalekich,  jakimi może pochwalić się bliski naszemu sercu łazik

Żródło: polakpotrafi.pl