Czym jest Perun?
Poza tym, że Perun w wierzeniach słowiańskich był bóstwem gromowładnym, jest też robotem bojowym. Dokładnie rzecz ujmując, Perun jest to system określany jako „Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych”. Za jego powstanie odpowiadają inżynierowie z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A., Stekop S.A. oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Co istotne projekt jest wspierany przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju w ramach konkursu młodych naukowców.
Docelowo roboty takie jak Perun mają wspomóc żołnierzy w nudnych i żmudnych zadaniach patrolowych wykonywanych w trudnych warunkach terenowych lub przy niesprzyjającej pogodzie. Operator pojazdu zdalnie będzie mógł wykonać te same zadania, które normalnie musiałby przeprowadzić żołnierz znajdujący się na miejscu. Pojazd może przemieszczać się w trybie autonomicznym, patrolować wyznaczony obszar, wykonywać zadania obserwacyjne po dojechaniu do wyznaczonego punktu oraz śledzić zlokalizowane cele.
Już na pierwszy rzut oka widać, że Perun to quad, zza felg odzianych w terenowe opony wyglądają hamulce tarczowe, z przodu zainstalowano niewielką wyciągarkę, a z tyłu hak. Całość napędzana jest elektrycznie, więc spodziewać się można sporej masy pojazdu, zwłaszcza jeśli uwzględni się uzbrojenie.
Dzielność terenowa najpewniej nie będzie zbyt duża z racji stosunkowo małego prześwitu i zapewne wspomnianej już sporej wagi. Dodatkowo pojazd jest dość wysoki, więc ewentualne trawersowanie raczej do bezpiecznych należeć nie będzie. Nie ma co jednak przesadzać. Perun nie ma być przeprawową terenówką, a pojazdem patrolowym, który będzie w stanie bez narzekania krążyć wokół wyznaczonego rejonu.
Podstawowym uzbrojeniem pojazdu jest karabin montowany jako gotowy moduł zdalnego systemu uzbrojenia ZSMU-1276 A3 / A3B oferowany przez ZSM Tarnów. Moduł poza karabinem 7,6 mm lub 12,7 mm wyposażony jest w kamerę dzienną, kamerę termalną i dalmierz laserowy.