Pentagon anulował kontrakt JEDI

Wart 10 miliardów dolarów kontrakt JEDI został anulowany. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do nowego rozdania, ale w zmienionej formie. Kto tym razem wygra lukratywny przetarg na wojskową chmurę obliczeniową?

Kontrakt JEDI. Czym miała być?

JEDI to skrót od Joint Enterprise Defense Infrastructure. Anulowany program miał na celu dalszą cyfryzację i ujednolicenie struktur oraz systemów używanych przez Department of Defense (Departament Obrony Stanów Zjednoczonych).

Kontrakt JEDI miał na celu zapewnianie nieprzerwanego dostępu do scentralizowanych i ujednoliconych danych, co z kolei miało wpłynąć na poprawę efektywności sił zbrojnych w cyfrowej rzeczywistości. Program miał umożliwić nie tylko przechowywanie danych i błyskawiczny do nich dostęp, ale również ich analizę w czasie rzeczywistym. Jako że zalew informacji występuje nie tylko w sektorze cywilnym, ale również wojskowym, to problem ich obróbki staje się palącym.

Ten,kto pierwszy umiejętnie przetworzy zdobyte informacje i przekuje je na konkretne rozwiązania, może zyskać przewagę, a w efekcie tego zwycięstwo na przyszłym polu walki.

Żołnierze zaczynają być przeładowani danymi i JEDI ma pomóc w ich odpowiedniej obróbce. Źródło: USAF/Tech. Sgt. Robert Harnden

Dlaczego anulowano kontrakt JEDI?

W komunikacie DoD czytamy, że w związku ze zmieniającymi się wymaganiami, poszerzoną wiedzą na temat chmury obliczeniowej i rozwojem technologii pierwotny kontrakt JEDI nie spełniał już wymagań.

Departament twierdzi, że za przyczyną takich programów jak Joint All Domain Command and Control (JADC2) oraz Artificial Intelligence and Data Acceleration (ADA) nastąpił taki rozwój wymagań dotyczących chmury obliczeniowej, że stara wersja umowy nie jest w stanie zapewnić prognozowanych potrzeb.

Umarł kontrakt JEDI, niech żyje… nie wiadomo co, ale nowy przetarg będzie na pewno

Jako że wymagania wojska cały czas rosną, nie jest możliwym skasowanie tak dużego programu bez następcy. W związku z tym już teraz Pentagon jasno stwierdza, że dalej będzie podejmował wysiłki zmierzające do wdrożenia chmury obliczeniowej dla sił zbrojnych.

W opublikowanym 6 lipca 2021 roku komunikacie poinformowano również, że o nową umowę walczyć będą Microsoft, czyli dotychczasowy zwycięzca, oraz Amazon, czyli wielki przegrany. Według przeprowadzonych analiz tylko te dwie firmy mają być w stanie spełnić wymagania rządu.

rękawice VR
W siłach zbrojnych obserwujemy postępującą w błyskawicznym tempie cyfryzację i robotyzację. JEDI ma pomóc infrastrukturze krytycznej nadążyć za tym trendem. Źródło: USAF/Airman 1st Class Colin Hollowell

Polityka w tle JEDI

Poprzedni kontrakt rozstrzygnięto za czasów prezydentury Donalda Trumpa. W trakcie jego realizacji doszło do wielu protestów i ostatecznie umowa trafiła pod lupę sędziów, ale wymiar sprawiedliwości nie doszukał się nieprawidłowości w całej procedurze. Niemniej niesmak wokół całego przetargu pozostał.

Nowa administracja może chcieć oczyścić przedpole i nowym przetargiem zamknąć stary rozdział. Podane w odwołaniu kontraktu powody są tak przedstawione, że nie sposób z nimi dyskutować. Niemniej anulowanie kontraktu opóźni cyfryzację sił zbrojnych USA i tym samym osłabi potencjał państwa w kontekście stale rosnących napięć na świecie.

Dlaczego dobrze się stało, że Microsoft wygrał i dlaczego powinien znowu wygrać?

Odsuwając na bok moje prywatne opinie na temat firmy i produktów Microsoft, przyznać trzeba, że dobrze się stało, że Microsoft wygrał poprzedni kontrakt. W USA mają takie powiedzenie, że nie wkłada się wszystkich jajek do jednego koszyka.

Amazon od lat obsługuje chmurę wywiadowczą, a przez długi czas miał wyłączność na ten lukratywny kontrakt. Dopiero niedawno doszło do podjęcia decyzji o dywersyfikacji dostawców dla służb.

Mimo to firma ta nadal zapewnia spory pakiet usług i jakiś podział wewnątrz resortów siłowych jest wskazany. Dodatkowo Amazon wspiera również chmurę rządową, oferując różnorakie usługi dla administracji państwowej.

W związku z tym redundancja pozwoli zachować przynajmniej części zdolności operacyjnych nawet w przypadku awarii, a te się zdarzają nawet największym, o czym przekonać się co jakiś czas może każdy z nas (Tak Google, paluchem Ciebie wskazuję!).

Coraz większa ilość wyposażenia osobistego żołnierzy będzie online i JEDI ma pomóc w obsłudze tych systemów. Źródło: USAF/Tech. Sgt. Jamie Spaulding

Czy do JEDI II wróci polityka?

Za oceanem zaobserwować można tendencję do odwracania tego, co zrobił Donald Trump.

O ile sporo tych „odkręcających” działań to symulowane kroki bez znacznie dla obronności realizowane pod publiczkę, o tyle w kluczowych kwestiach mamy do czynienia z kontynuacją.

Decyzja o wycofaniu wojsk z Afganistanu zapadła za kadencji Trumpa, który parł do niej nieprzerwanie. W tym czasie tzw. defense community, czyli analitycy, redaktorzy i byli wojskowi wypowiadający się w mediach, byli mocno przeciwni temu pomysłowi i uznawali go za nieodpowiedzialny.

Nie minęło pół roku, a Biden zamyka afgański bałagan, tym razem z pełnym poparciem wszystkich medialnych świętych. Przez te sześć miesięcy nic się w afgańskim konflikcie nie zmieniło. Stany go przegrały i oddają pole. I tak się, proszę Państwa, robi wielką politykę. Krzyczy się o nowym rozdaniu, podlewając polityczne podziały, ale po cichu kontynuuje kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem państwa.

Czy kontrakt JEDI II będzie podobnie? W Stanach widać wyraźnie koncentrację usług i możliwości w rękach pojedynczych podmiotów. Na przykład na rynku samolotów wojskowych Lockheed Martin stał się hegemonem i jeśli trend ten nie zostanie powstrzymany, to za chwilę zabraknie konkurentów do produkcji myśliwców.

Mimo wszystko wydaje się, że decydenci trzymają rękę na pulsie i w kwestii chmury nie dojdzie do rzucenia wszystkiego na jedną szalę. Zatem jeśli miałbym stawiać mamonę u bukmachera, to postawiłbym na Microsoft, jako logiczne rozwiązanie. Zycie ostatnimi czasy jest jednak coraz mniej logiczne…

Źródła:
  • https://www.defense.gov/Newsroom/Releases/Release/Article/2682992/future-of-the-joint-enterprise-defense-infrastructure-cloud-contract/
  • https://www.cloud.mil/JEDI-Cloud/
  • https://aws.amazon.com/federal/us-intelligence-community/
  • https://fortune.com/2018/11/12/amazon-web-services-govcloud/
  • https://www.washingtonpost.com/business/2019/04/02/cia-long-relied-exclusively-amazon-its-cloud-computing-now-it-is-seeking-multiple-providers-massive-new-contract/
  • https://www.rp.pl/Media-i-internet/201219722-Gigantyczna-awaria-Googla-Nie-dzialaly-YouTube-Gmail-i-mapy.html
  • https://www.rp.pl/Media-i-internet/210629839-Duza-awaria-Google-Nie-dziala-popularna-aplikacja.html