Uzbrojenie Orion UAV? A co szanowny klient sobie życzy?
Siergiej Bogatikow twierdzi, że dzięki otwartej architekturze system jest w stanie przenosić dowolne uzbrojenie, które klient sobie zażyczy. Oczywiście są tutaj pewne gwiazdki i przypisy, ale TASS i producent nie są od tego, by je podawać, tylko od tego, by reklamować.
Maksymalny udźwig Orion UAV to 200 kg, ale normalny to 60 kg, więc już choćby to ogranicza nam paletę możliwego do przenoszenia uzbrojenia. Dodatkowo hasła o możliwości integracji dowolnego uzbrojenia należy chyba włożyć między bajki. Teoretycznie oczywiście mogłoby to być możliwe, ale wymagałoby współpracy dostawców takowego uzbrojenia z Rosją.
Już sam ten fakt znacząco ogranicza nam pole potencjalnych integracji. Wystarczy jeden malutki, a kluczowy komponent w pocisku czy bombie kierowanej, który byłby wyprodukowany w USA, i takowa integracja byłaby z pewnością zablokowana. Poza tym są też inne formy nacisku.
Realnie zostawia to Oriona z paletą uzbrojenia rodzimego i to o małym wagomiarze i zasięgu. Prace nad tymi systemami cały czas trwają. Na temat rodzajów uzbrojenia dla produktu firmy Kronsztadt nie mówi się znowu tak dużo, a oficjalnie w prospektach nie mówi się nic.
Ze skrawków informacji wywnioskować można, że Orion uzbrojenie przenosić będzie pod skrzydłami oraz najprawdopodobniej na centralnym punkcie podwieszeń. W sieci pojawiły się materiały z testów zrzutu bomb w takiej konfiguracji. Z kolei na materiale o rosyjskich bezzałogowcach serwisu Rassija24 widać Oriona z zamazanymi podwieszeniami podksrzydłowymi, na których można podwiesić po dwie sztuki uzbrojenia w postaci pocisków.