Nowy kamuflaż w Izraelu niczym płaszcze elfów!

Wszyscy chyba pamiętamy wysokiej jakości płaszcze elfów, którymi otulali się Frodo i Sam podczas wyprawy do jądra ciemności. Lekkie, ciepłe, a jak było trzeba, zamieniały ich w głazy. Izraelska armia uznała, że nie może być gorsza i wraz z zespołem ekspertów opracowała unikatowy system kamuflowania. Now you see me…

Specyficzny, teren, specyficzna armia i specyficzna wojna, a więc kamuflaż też specyficzny

Izraelskie warunki terenowe do łatwych nie należą, a jeśli musisz liczyć się ze skoordynowanym atakiem sąsiadów, to sytuacja robi się jeszcze ciekawsza. Sucho, wręcz pustynnie, kamieniście, a w tym wszystkim odnaleźć, a raczej zgubić muszą się żołnierze Israeli Defence Forces.

Wydawać by się mogło, że w kwestii kamuflażu nic nowego już nie wymyślimy i raczej pójdziemy w programowalne włókna. Jak się jednak okazuje to i owo można jeszcze w tym temacie ugrać. Nic jednak bardziej mylnego. W Izraelu wpadli na kilka genialnych pomysłów.

Wprawne oko dostrzeże, że ten głaz to nie głaz, a z otworu wystaje lornetka. Trzeba przyznać, że nieźle to sobie wykombinowali. Źródło: Maya Margit/The Media Line

Nie czapka, a płachta niewidka

Firma Polaris Solutions współpracując z ekspertami wojskowymi, opracowała innowacyjny system zabezpieczania żołnierzy nazwany Kit 300. Jest to multispektralny system kamuflażu wykorzystujący rozwiązania z dziedziny thermal visual concealment (TVC). Łączą one ochronę w podczerwieni oraz utrudniają lokalizację wzrokową, ale dla noktowizora wojskowego niewidzialnym raczej nie czynią.

W skład materiału wchodzą włókna, metale i polimery pomagające zminimalizować ryzyko wykrycia żołnierza na polu walki. Płachta waży około 500 gramów i da się ją zwinąć w niewielką rolkę. Jest na tyle elastyczna, że można się nią owinąć, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to z kilku kawałków można „zbudować” imitację kamienia.

Jakby tego było mało, to materiał jest na tyle wytrzymały, że może być wykorzystywane jako nosze polowe. Pozwala to znacząco zredukować masę wyposażenia przenoszonego przez sanitariusza. Całkiem niezły zestaw zastosowań. Musicie przyznać.

Źródła:
  • https://themedialine.org/life-lines/israeli-camouflage-tech-makes-soldiers-invisible/
  • https://polarisolutions.com/2020/12/15/new-israel-camouflage-sheet/
  • https://www.jpost.com/jpost-tech/israeli-camouflage-tech-makes-soldiers-invisible-671096