Nowe etykiety energetyczne. Jak wyglądają i co oznaczają?

Etykiety energetyczne przekazują uniwersalne informacje na temat efektywności działania sprzętów gospodarstwa domowego. Komisja Europejska postanowiła nieco zmienić wygląd tych etykiet, a przy okazji zmodyfikować skalę efektywności energetycznej. Jak wyglądają nowe etykiety i od kiedy możemy się ich spodziewać?

Wygląd nowych etykiet energetycznych

Nowe etykiety energetyczne są nieco uproszczone w stosunku do tych poprzednich. W oczy rzuca się obecność kodu QR, który zapewni dostęp do szczegółowej informacji na temat produktu w postaci specyfikacji technicznej. Wiąże się to z koniecznością rejestracji produktów przez producentów w specjalnej bazie danych EPREL. To rozwiązanie pozwoli praktycznie od ręki porównać kilka urządzeń jednocześnie podczas wizyty w sklepie bez zasypywania pracowników sklepu gradem pytań.

Etykiety efektywności energetycznej porównanie

Ponadto bardziej uwydatnione zostały też najistotniejsze dane o produkcie w postaci rocznego poboru prądu, a także pojemności czy głośności uruchomionego urządzenia.

Nowa skala efektywności

Jednak największą nowością jest zredefiniowana skala oznaczeń efektywności energetycznej z przedziałem od najlepszego A do najgorszego G. Dotychczasowe oznaczenia w postaci A+++ nie były zbyt przejrzyste i – jak się okazuje – są już trochę przestarzałe. 

Najwyższe niegdyś A+++ według nowej skali to dopiero klasa C i analogicznie: A++ to F, natomiast A+ to G. Oznaczenia A i B  są zarezerwowane dla najbardziej wydajnych produktów energetycznych AGD i RTV.

Kiedy pojawią się nowe etykiety energetyczne?

Będą one wprowadzane na rynek stopniowo. Pierwsze sprzęty z nowymi etykietami w sklepach z elektroniką pojawią się już w listopadzie tego roku obok urządzeń ze starymi etykietami. Dzięki temu konsumenci mają przyzwyczaić się do nowych oznaczeń.

Okres wdrożeniowy nowych etykiet i skali efektywności może być przecież nieco stresujący dla przedstawicieli handlowych i samych konsumentów. Prawdopodobnie w wielu sytuacjach nie sposób będzie wytłumaczyć klientowi, że sprzęt nowej klasy C, to sprzęt starej klasy A+++. Ostatecznie jednak pozbycie się plusów ze skali powinno wyjść wszystkim na dobre.

Od 1 marca 2021 roku nowe etykiety wylądują na wszystkich zmywarkach, pralkach, lodówkach i większości urządzeń elektrycznych. 21 września 2021 roku nowe etykiety otrzymają źródła oświetlenia. W ten sposób liczba sprzętów z nowymi etykietami będzie się sukcesywnie powiększać.

Tego typu etykiety znajdą się na sprzęcie AGD w al.to

Źródło: Komisja Europejska