Modernizacja B-52 trwa. Czas na systemy samoobrony AN/ALQ-172

Firma L3Harris będzie odpowiedzialna za dostosowanie systemów samoobrony AN/ALQ-172 bombowców B-52 do współczesnych standardów. Wprowadzane modyfikacje mają zapewnić bezpieczeństwo załogom na najbliższą dekadę. Zatwierdzone udoskonalenia to kolejny krok podtrzymujący możliwości samolotów, który został wykonany w oczekiwaniu na nowoczesne bombowce B-21 Raider.

AN/ALQ-172 na B-52, czyli szwajcarski scyzoryk do samoobrony

Osią umowy jest poprawa możliwości systemy AN/ALQ-172, czyli urządzenia odpowiedzialnego za walkę elektroniczną i zabezpieczającego załogę przed zagrożeniami wynikającymi z operowania przeciwnika w strefie działań samolotu.

AN/ALQ-217 to sprawdzony w boju system walki elektronicznej, który jest w stanie jednocześnie przeciwdziałać  szerokiemu spektrum systemów przeciwnika mogących mieć wpływ na operowanie samolotu. Poza aktualizacją oprogramowania na AN/ALQ-217 istnieje również opcja modyfikacji sprzętowych dalej podnoszących możliwości systemu.

Firma ma bogate doświadczenie w pracach nad systemami B-52, gdyż tematem tym zajmuje się od ponad 50 lat. Obecny kontrakt wart jest 947 milionów dolarów i potrwać ma do roku 2031.

B-52 to element większe układanki i od jego skuteczności zależy funkcjonowanie całej machiny wojennej USA. Źródło: USAF

Ile jeszcze życia w B-52?

Nie tak dawno rozstrzygnięto wreszcie kwestię nowych silników dla B-52, a teraz planiści dokładają kolejny klocek do modernizacyjnej układanki. Samoloty te cały czas są dostosowywane do najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia i nie wyrzucają już ze swych przepastnych komór dziesiątek bomb. Wyrzutnia rewolwerowa pozwala im przenosić precyzyjne uzbrojenie w ilościach nieosiągalnych dla samolotów wielozadaniowych. Ogromny udźwig B-52 zapewne będzie również wykorzystany w przypadku pocisków hipersonicznych. Zresztą to z pokładu właśnie tych samolotów testowano słynne już Boeing X-51 Waverider. W związku z intensywnymi pracami nad bronią tego typu w Rosji, Chinach i Korei Północnej wiele wskazuje na to, że BUFF* nie da o sobie zapomnieć i będzie miał co robić.

Źródło:
  • https://www.l3harris.com/newsroom/press-release/2021/09/l3harris-selected-improve-b-52-self-defense-947-million-contract

* big ugly fat fellow