MADFOX, czyli brytyjski dron morski odpala pocisk

Przyzwyczailiśmy się już do dronów latających, a te lądowe też już coraz mocniej goszczą w naszej świadomości, ale morskie pozostają jakby w tle. Brytyjczycy nie zważając na to, śmiało inwestują w nawodne platformy, takie, jak MADFOX. Jakby tego było mało, to odpalają nawet z nich pociski!

MADFOX na ćwiczeniach NATO

Na wypad do Portugalii ekipa Royal Navy wysłała swych najlepszych ludzi od innowacji, czyli dział NavyX. W ramach marynarki zajmuje się on zagadnieniami autonomii oraz czymś, co określa się po angielsku jako „lethality accelerator”. Można to dość zgrubnie przetłumaczyć jako zwiększenie śmiercionośności używanych i projektowanych systemów. Dla wrażliwych duszyczek wersja ucywilizowana tłumaczenia to zwiększenie skuteczności 😉.

NavyX ma sprawić, by zmiany były wprowadzane szybko i dynamicznie, słowem ma być „agile”, jak zresztą wszystko we współczesnym świecie. Można chyba nawet powiedzieć, że to taki trochę dział „Q” z filmów o agencie Jej Królewskiej Mości, ale w Royal Navy.

Anglicy zabrali na wycieczkę bezzałogową łódź (okręt to to chyba jeszcze nie jest…) MADFOX (Maritime Demonstrator For Operational eXperimentation), która w tym roku przechodziła już intensywne testy. W Portugalii miał nadejść największy sprawdzian dla tej fazy prób. Łódź miała działać w połączonej operacji dozoru zakończonej wystrzeleniem pocisku.

MADFOX poza systemami obserwacyjnymi może również przenosić uzbrojenie. Czyżby tak miała wyglądać przyszłość? Źródło: Royal Navy

MADFOX i Puma UAV tworzą zgrany zespół

W ramach testów z pokładu USNS Carson City wystartował aparat bezzałogowy Puma, który przekazywał informacje do lądowego centrum kontroli na temat zidentyfikowanego potencjalnego celu. W tym przypadku była to niewielka łódź bezzałogowa należąca do Sił Zbrojnych Hiszpanii. Po otrzymaniu tych danych i po ich przetworzeniu przesłano je na MADFOXA, który otrzymawszy koordynaty, odpalił pocisk.

Jak podkreślają brytyjscy wojskowi, było to pierwsze odpalenie tego typu w przypadku wojsk Wielkiej Brytanii. Eksperyment ten zademonstrował potencjał nawodnych aparatów bezzałogowych w kontekście możliwości przenoszenia uzbrojenia. Jako kluczowy czynnik wskazuje się również fakt, że cały ciąg zdarzeń był kontrolowany, dowodzony i umożliwiony dzięki informacjom dostarczonym przez systemy bezzałogowe.

Na późniejszym etapie ćwiczenia MADFOX wspierał nocne operacje amfibijne, obserwując cel, a samemu pozostając niewykrytym. Dodatkowo przekazywał obraz na żywo do dowództwa z zainstalowanych na pokładzie systemów.

Jako ciekawostkę podać można również, że w trakcie samego desantu realizowanego przez portugalskich Marines, w powietrzu operowały drony, przekazując nacierającym żołnierzom obraz na żywo. Informacje otrzymywali oni bezpośrednio na specjalne, wzmocnione wojskowe tablety.

W sumie w ćwiczeniu udział wzięło 900 żołnierzy, 70 systemów bezzałogowych i 11 okrętów. Dodatkowo doszło do ścisłego współdziałania systemów Amerykańskich i Brytyjskich, co w kontekście AUKUS nabiera jeszcze większego znaczenia.

Po co to wszystko?

Czy się to, komu podoba, czy nie, zmierzamy w kierunku uzbrojonych robotów. Po części dzieje się tak z niedostatków ilościowych w Stanach Zjednoczonych, które próbując nadal być globalnym hegemonem, stają w szranki z Chinami. Te w zawrotnym tempie „wypluwają” ze swych stoczni coraz to nowe okręty i USA nie są w stanie nadążyć.

Jakby tego było mało, Chiny są na swoim podwórku i cała ta flota działa w oparciu o Chiny kontynentalne. Jest to niezwykle trudny orzech do zgryzienia dla planistów amerykańskich i nie ważne jak czarować nas nie będą media, Amerykanie stoją na przegranej pozycji.

Na dokładkę mamy jeszcze kulejąca u nich cyfryzację i postępy w tym obszarze są tak mizerne, że odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo w USAF człowiek rezygnuje ze stanowiska i mówi, że to przedszkole, a nie poważna robota i poważne systemy. Więcej chyba nie trzeba dodawać prawda?

Amerykanie są teraz w mocnej defensywie i to, czy i jak z niej wyjdą, pokaże nam więcej o tym narodzie niż wszystkie „wygrane” „wojny” z ostatnich dekad.

Źródło:

  • https://www.royalnavy.mod.uk/news-and-latest-activity/news/2021/october/14/211014-madfox-at-nato-exercise