Leonidas na podwoziu Stryker. Usmaży drony?

Obserwujemy właśnie kolejną odsłonę pojedynku z dronami. Tym razem na pojeździe Stryker zamontowany ma zostać system Leonidas. Jest rodzaj broni energetycznej przeznaczony do neutralizowania systemów elektronicznych przeciwnika, nawet tych, które nadlatują w dużych ilościach. Roje dronów nie będą już tak groźne?

Saga pojazdów Stryker trwa w najlepsze. Leonidas wkracza do gry

Kołowe pojazdy transportowe Stryker użytkowane są w wojskach lądowych Stanów Zjednoczonych w dużych ilościach. Od czasu wprowadzenia do służby w 2002 roku sprawdziły się w warunkach bojowych i mają jeszcze spory potencjał rozwojowy. Stąd, jak nietrudno się domyślić, są bazą dla różnych przeróbek. Pisaliśmy już o wersji pojazdu Stryker uzbrojonej w laser, ale broń laserowa nie jest panaceum na wszystkie zagrożenia.

Stąd powstała też wersja TLS-BCT, czyli Stryker do walki elektronicznej, oferowana przez firmę Lockheed Martin. Jako że domena lądowa to ulubione poletko General Dynamics Land Systems, to długo nie musieliśmy czekać, by zaprezentowano nam kolejną platformę na podwoziu kołowym Stryker. Najnowsza odsłona sagi przebudów zakłada montaż broni energetyczne Leonidas i zabezpieczenie oddziałów własnych przed zmasowanymi atakami dronów. System może zatem uzupełnić opisywane wcześniej rozwiązania, takie jak choćby APKWS.

Broń energetyczna, taka jak Leonidas, rozwiąże sprawę?

Jeśli atakuje nas jeden większy dron, taki jak na przykład Bayraktar TB2, to sytuacja jest stosunkowo prosta. Można go namierzyć i próbować zniszczyć przy pomocy klasycznych środków znajdujących się na wyposażeniu wojska. Gdy do walki wkracza rój dronów, to sytuacja się komplikuje i trzeba myśleć o alternatywnych rozwiązaniach, gdyż nie zawsze skomplikowane systemy jak Iron Dome są potrzebne.

Takim właśnie jest system broni energetycznej Leonidas oferowany przez firmę Epirus. W połączeniu z podwoziem Stryker stanowić ma on element systemu mobilnych zestawów obrony powietrznej Short Range Air Defense (SHORAD). Integracja ma być stosunkowo łatwa dzięki otwartemu API (application programming interface) pojazdów Stryker.

Zaletą systemu Leonidas mają być jego stosunkowo kompaktowe wymiary oraz udowodnione testami zdolności do niszczenia zarówno rojów dornów, jak również wykonywania precyzyjnych uderzeń na pojedyncze obiekty na dużych odległościach.

Jak działa Leonidas?

Leonidas to system mikrofalowy o wysokiej mocy (High-Power Microwave) typu solid state przeznaczony do niszczenia komponentów elektronicznych zamontowanych na maszynach przeciwnika. Cel ten realizowany jest poprzez wysłanie bardzo mocnego, ale i precyzyjnego impulsu elektromagnetycznego.

W ramach publicznych testów zademonstrowano możliwość niszczenia pojedynczych dronów, ale i całych rojów, które po wyemitowaniu energii przez system Leonidas spadają niczym rażone piorunem. Na prezentowanych nagraniach system montowany był na przyczepie, ale dzięki swym rozmiarom spokojnie zmieści się na pojeździe Stryker.

Leonidas korzysta z technologii firmy Epirus zwanej SmartPower, wykorzystującej kontrolowane przez sztuczną inteligencję wzmacniacze solid state pozwalające na bardzo wysokie impulsy energetyczne.

Zaletami Leonidasa mają być bardzo krótki, trwający zaledwie minuty rozruch systemu oraz wysoka szybkostrzelność – i to zarówno w przypadku atakowania rojów, jak i oddawania pojedynczych, celowanych impulsów.

Czyżby systemy obrony zaczynały doganiać systemy ofensywne? Jaka będzie odpowiedź producentów dronów?

Jeśli interesują Cię drony i systemy ich zwalczania, sprawdź poniższe artykuły:

Jeśli masz już dość innowacyjnych technologii, sprawdź bitwę pod Waterloo, a jeśli lubisz samoloty, to zerknij na F-35 dla Polski lub na samolot Concorde.

kod rabatowy kpt-geex do sklepu combat
Źródła:
  • https://www.gdls.com/news/GDLS-Epirus.html
  • https://www.epirusinc.com/products