Laserowy system antydronowy zabezpieczy Igrzyska we Francji

Francja przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich 2024 i już teraz zapowiada, że impreza będzie ochraniana przez laserowy system antydronowy. Nowe technologie obronne wkraczają, jak widać, również w sferę sportu zawodowego. Co przygotowali francuzi?

Testy lasera trwają

W przeprowadzonych na początku lipca próbach armii francuskiej udało się zestrzelić niewielkiego drona przy pomocy broni laserowej. Rząd oczekuje, że za 3 lata technologia będzie na tyle dojrzała, że będzie można ją zastosować podczas paryskich zawodów.

Według francuskiego ministerstwa obrony ostatnia udana próba miała miejsce w południowo-zachodniej Francji w pobliżu wybrzeża atlantyckiego. Jak podaje Reuters, Francuzi podkreślają, że jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Europie.

Laser antydronowy budowany lokalnie

Za opracowanie i produkcję broni laserowej odpowiadać ma lokalna firma Cilas (część Ariane Group) pracująca dzięki funduszom publicznym. Docelowo system ma być przeznaczony do ochrony baz wojskowych, elektrowni nuklearnych oraz imprez masowych takich jak wspomniane już Igrzyska Olimpijskie.

Testowane urządzenie ma wykrywać potencjalnie groźne obiekty latające z odległości do 3 kilometrów. Po wykryciu broń ma przejść w tryb śledzenia, a gdy zagrożenie zbliży się na odległość 1 kilometra, to laserowy system antydronowy ma je zneutralizować.

Według francuskiego ministerstwa laser ma cechować się milion razy większą mocą niż lasery wykorzystywane w czytnikach kodów QR. Trzeba przyznać, że to sprytne porównanie, gdyż jeśli coś jest milion razy mocniejsze, to musi być potężne!!! Niemniej odległość, z jakiej następuje skuteczny atak, sugeruje raczej, że jest to broń małej mocy. Niemal na pewno mniejszej niż systemy testowane w USA oraz już wprowadzone do walki w Izraelu.

drony laser
Nad systemami zwalczania dronów pracują najwięksi potentaci sektora obronnego. Źródło: Lockheed Martin

Laser to może być za mało

Postęp w rozwoju dronów jest imponujący, więc systemy antydronowe są siłą rzeczy w tyle. Zatem same systemy laserowe to może być za mało. Można jedynie się domyślać, że Francuzi będą mieli na podorędziu jakieś dodatkowe rozwiązanie podobne do systemu Thor, jaki opracowali Amerykanie.

Pamiętajmy również o tym, że armia widzi, jak skuteczne potrafią być drony i wykorzystuje je również do zadań ofensywnych czego dowody mamy w Izraelu. Wspomnień można również o zadaniach i obronnych. Czy niebawem drony będą atakować drony? Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne niebawem.

Niezależnie od tego, w jakim kierunku pójdą Francuzi, należy spodziewać się dalszego rozwoju systemów obronnych i to raczej w kierunku wielowarstwowej obrony na kształt Iron Dome. Wszystko to po to, byśmy przed telewizorkiem mogli oglądać, jak pocą się inni.

Jeśli zamiast siedzenia przed telewizorem wolisz outdoor i aktywny wypoczynek sprawdź co z oferty sklepu combat.pl może Ci w nim pomóc.

Źródło:
  • https://www.reuters.com/business/aerospace-defense/france-tests-laser-powered-anti-drone-system-2024-olympics-2021-07-07/