Lądowanie na drodze. Amerykanie ćwiczą nową starą wojnę?

Lądowanie samolotów wojskowych na drodze to nic nowego. Za czasów PRL mieliśmy drogowe odcinki lotniskowe, szykując się na najazd kapitalistów z zachodu. Tymczasem w sierpniu w USA po raz pierwszy ćwiczono lądowanie samolotów wojskowych na drodze publicznej. Czyżby Amerykanie przygotowywali się na twardą walkę z równym przeciwnikiem i sprawdzali wszystkie dostępne opcje?

W Michigan lądują na drodze całkiem sprawnym samolotem!

Piszemy o tym trochę prześmiewczo, ale tak też raportują o tym Amerykanie. Było to bowiem pierwsze celowe lądowanie samolotu wojskowego na drodze publicznej. Oczywiście uprzednio została ona zamknięta i sprawdzona pod kątem bezpieczeństwa. W historii lotnictwa amerykańskiego takie lądowania zapewne się zdarzały, ale działo się to w ramach reagowania na sytuację awaryjną.

Szkolenie przeprowadzono 5 sierpnia nieopodal miejscowości Alena w stanie Michigan. W ćwiczeniu brali udział lotnicy z AFSOC (Air Force Special Operations Command), samoloty C-146A Wolfhound (czyli farbowane po amerykańsku Dornier 328) oraz cały czas wysyłane na śmietnik historii A-10 Thunderbolt II.

We wszystko wmieszało się jeszcze Air Combat Command i Michigan Air National Guard. Celem przedsięwzięcia było przećwiczenie „agile combat employment tactics”. Dziś wszystko jest agile więc i wojsko takie musi być, a tak naprawdę chodzi o większą swobodę operacyjną w przypadku zagrożenia dla baz własnych.

lądowanie na drodze siły specjalne
Do realizacji zadań lądowania na drodze wytypowano jednostki specjalne przygotowane do szybkiego dostosowania lądowiska do potrzeb lotnictwa USA. Źródło: USAF

Dobre czasy się skończyły, więc czas na lądowanie na drodze

Amerykanie przyzwyczaili się do wojowania w komfortowych warunkach. Do tej pory najpierw gromadzili dziesiątki tysięcy ton sprzętu i zapasów, a następnie na sygnał dokonywali rozwalcowywania przeciwnika. Taki scenariusz mógł mieć miejsce w przypadku wojen toczonych ze znacznie słabszym przeciwnikiem i przy wsparciu sojuszników, którzy użyczali bezpiecznych baz, swoistych sanktuariów.

Te czasy odeszły w zapomnienie. Teraz Ameryka szykuje się na konflikt z równorzędnym przeciwnikiem, a to oznaczać może brak odpowiedniego wsparcia, lub szybkie zniszczenie takowych baz. Stąd koncepcja elastycznego operowania, rozśrodkowywania sił i środków, dynamicznych operacji niewielkimi i wysoce wyspecjalizowanymi jednostkami. Poza opisywanym tutaj lądowaniem przykładem tego może być niedawny przelot śmigłowców przez niemal całą Japonię. Marines pokonali ponad 1200 mil, ćwicząc różne operacje, jakie mogą się przydarzyć na prognozowanym polu walki.

Dla A-10 Thunderbolt II lądowanie na drodze to nie pierwszyzna

W 2016 roku tego typu operacje piloci samolotów A-10 przeprowadzili w Estonii. Wydarzenie było o tyle istotne, że ćwiczono taki manewr po raz pierwszy od roku 1984, czyli od czasów Zimnej Wojny.

Później poszło już z górki i jako że lody zostały przełamane, sprawa trochę przycichła. Teraz mamy małą eskalację, gdyż ćwiczenia tego typu przeniesiono na teren kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Kolejną nowością jest stosowanie zupełnie nieprzystosowanego do takich operacji odcinka drogi. Dotychczasowe próby realizowane były na DOL-ach, a te, jak wiadomo, posiadają już w założeniu pewne elementy przygotowane do lądowania maszyn bojowych.

Można zatem przyjąć założenie, że scenariusz takowego zastosowania lotnictwa bojowego staje się coraz bardziej realny. Przyprawienie wszystkiego sosem jednostek specjalnych tylko nadaje pikanterii całemu wydarzeniu

szybkie przygotowanie lądowanie na drodze
Do bezpiecznej realizacji lądowania w przygodnym terenie wymagana jest bezpieczna łączność i przeszkoleni operatorzy. Źródło: USAF

Amerykanie na poważnie trenują wojowanie w starym stylu, kiedy dostawało się łupnia i trzeba było improwizować, by pokonać przeciwnika. Wiele wskazuje na to, że skryty manewr (po wygraniu wojny o informację oczywiście), rozśrodkowanie zaopatrzenia, szybkie i sprawne akcje decydować mogą o powodzeniu kluczowych operacji.

Źródło:
  • https://www.afsoc.af.mil/News/Article-Display/Article/2722134/afsoc-joins-michigan-ang-acc-in-conducting-historic-highway-landing/