Korea Północna wystrzeliła pocisk Hwasong-12. Guam w zasięgu?

W niedzielę doszło do próbnego odpalenia pocisku Hwasong-12. To kolejna próba, jaką przeprowadziła Korea Północna w ostatnim czasie. Tym razem jednak mamy do czynienia z większym niż dotychczas pociskiem, którego zasięg jest istoty szczególnie dla Amerykanów.

Co wiemy o ostatniej próbie Hwasong-12

Według dostępnych danych pocisk Hwasong-12 został odpalony w niedzielę. O zdarzeniu poinformowały służby Korei Południowej i Japonii, które szczególnie bacznie obserwują wszystkie starty pocisków w regionie. W poniedziałek próbę potwierdziły północnokoreańskie media rządowe.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, próba miała za zadanie selektywnie sprawdzić produkowane i wprowadzane do linii pociski oraz przetestować celność systemu. Do startu pocisku miało dojść z północno-zachodniej części kraju pod dużym kątem. Pocisk odpalono w kierunku Morza Wschodniokoreańskiego zwanego również Morzem Japońskim. Nie mamy informacji o tym, by w wyniku próby doszło do jakichkolwiek strat w ludziach lub mieniu.

W ostatnim czasie obserwujemy poważne wzmożenie prób pocisków ze strony Pjongjangu. W ciągu miesiąca doszło bowiem do aż siedmiu testów różnych pocisków. Jeszcze istotniejsza jest informacja, że jest to pierwsza od 2017 roku próba tak dużego pocisku. Hwasong-12 umożliwia przenoszenie głowic nuklearnych na średnich dystansach i w związku z tym stanowi realne zagrożenie dla Amerykańskich baz w regionie, a w szczególności dla bazy wszystkich baz, czyli sanktuarium na Guam.

Hwasong-12

Co wiemy o Hwasong-12

Hwasong-12 to pociskiem balistycznym średniego zasięgu (IRBM – intermediate-range ballistic missile). Wystrzeliwany jest z lądu i przeznaczony jest do atakowania celów lądowych. Do pierwszego próbnego odpalenia doszło 5 kwietnia 2017 roku. Szacuje się, że jego zasięg to 4500 kilometrów. Włącznie z ostatnią próbą przeprowadzono siedem startów testowych.

Pociski są wystrzeliwane z pojazdów kołowych typu TEL (transporter-erector launcher). Ich średnica wynosi 1,65 m, ale masa startowa nie jest znana. Pocisk może przenosić pojedynczą głowicę bojową o masie 500 kg. Hwasong-12 może przenosić zarówno głowice konwencjonalne, jak i jądrowe. Do jego napędu wykorzystywany jest jednostopniowy silnik rakietowy na paliwo płynne. Analitycy przypuszczają, że silniki bazują na rosyjskich RD-250 wykorzystywanych w międzykontynentalnych pociskach R-36M (kod NATO: SS-18 Satan).

Dlaczego Hwasong-12 jest niebezpieczny dla Stanów Zjednoczonych?

Najprościej rzecz ujmując, Hwasong-12 sięga tam, gdzie Stany Zjednoczone nie chciałyby być dosięgane, czyli m.in. na Guam. Jest to obok Hawajów jedna z kluczowych amerykańskich baz na Oceanie Spokojnym. Jej bezpieczeństwo jest podstawą sprawnego operowania marynarki wojennej i lotnictwa USA, zwłaszcza w kontekście prognozowanego starcia z Chinami. Niespodziewany atak rakietowy na wyspę mógłby sparaliżować znaczną część operacji wojskowych i w Waszyngtonie wiedzą, że przed ewentualnym zmasowanym ostrzałem nie sposób się w pełni zabezpieczyć. Sensowność takowego ataku jest jednak mocno dyskusyjna, niemniej nie można go wykluczyć, skoro z Korei Północnej padły wyraźne sugestie w tym kierunku.

Zważywszy na rozmiar pocisków Hwasong-12 i stosowany w nich napęd, Stany Zjednoczone mogą mieć również uzasadnione obawy odnośnie do wznowienia testów międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Te z kolei, jak sama nazwa wskazuje, byłyby w stanie dosięgnąć kontynentalnych terenów USA, a nie tylko terytoriów zamorskich.

Oczywiście obie strony nawołują do rozmów, ale podobnie, jak to miało miejsce w podczas poprzednich prób, nie należy spodziewać się konkretnych efektów tych nawoływań. Korea Północna w najbliższej przyszłości raczej nie zejdzie z drogi rozwoju własnych pocisków balistycznych, gdyż jest to dla Pjongjangu jedyna dźwignia na arenie międzynarodowej.

kod rabatowy kpt-geex do sklepu combat
Źródło:
  • https://www.reuters.com/world/asia-pacific/nkorea-says-tested-hwasong-12-missile-sunday-2022-01-30/
  • https://missilethreat.csis.org/missile/hwasong-12/