Karabin maszynowy z drukarki 3D? To możliwe!

Drukowanie 3D stale zyskuje na popularności i trend ten nie omija również sektora zbrojeniowego. Wydawałoby się, że polowe drukarki 3D drukujące pomniejsze komponenty to na razie wszystko, na co możemy liczyć, ale belgijska firma FN Herstal poszła o krok dalej. Stworzyła karabin maszynowy FN Evolys bazujący w znacznej części właśnie na druku 3D, znanym w przemyśle additive layer manufacturing.

Nowy rozdział w historii uzbrojenia

FN Evolys to karabin maszynowy z kategorii ultra light, czyli niezwykle lekki, ale nadal zachowujący właściwości, jakich oczekujemy od broni tego rodzaju. W jednym pakiecie dostajemy zatem siłę ognia zasilanego z taśmy karabinu maszynowego z ergonomią i wyważeniem, jakie możemy kojarzyć z karabinkami szturmowymi. Wszystko to okraszone jest modnymi w przemyśle rozwiązaniami takimi jak innowacyjna i otwarta architektura oraz niespotykanymi gdzie indziej cechami.

Dwa kalibry, czyli dla każdego coś miłego

Służby mundurowe decydujące się na zakup tego rodzaju broni mogą sięgnąć po jedną z dwóch wersji. Lżejsza, o masie 5,5 kg posiada kaliber 5.56x45mm NATO, a cięższa, ważąca 6,2 kg została oparta o standard 7.62x51mm NATO.

Według producenta dzięki tak niskiej wadze użytkownik może sprawniej poruszać się nawet w najcięższym terenie, a gdy zajdzie taka potrzeba, zasypać przeciwnika gradem kul. Ogień może być prowadzony z każdej pozycji, co dodatkowo podnosi uniwersalność karabinu.

Potrzebujesz lekkości? Druk 3D przybywa z odsieczą!

Na wyposażeniu karabinu znaleźć się może lekki karbonowy dwójnóg, ale takie komponenty to nic nadzwyczajnego. Kluczowe jest to, że przy produkcji wielu innych podzespołów sięgnięto po polimery, zapewniające niezwykłą lekkość i odpowiednią twardość i wytrzymałość, włączając w to wszystko drukowanie 3D. Użycie nowych materiałów i nowych technologii pozwoliło zredukować masę karabinu aż o 30% w porównaniu ze znajdującymi się na rynku odpowiednikami.

Nowe metody produkcji odpowiadają na nowe potrzeby

Sposób walki ciągle się zmienia i obecnie obserwujemy coraz większe nasilenie walk miejskich. Żołnierze działając w takich warunkach, cały czas potrzebują dostępu do jak najszerszego wachlarza możliwości, by skutecznie stawić czoła przeciwnikowi. Lekkie karabiny maszynowe produkowane w oparciu o druk 3D wpisują się w ten trend, idealnie zapewniając odpowiednią siłę ognia i elastyczność na współczesnym polu walki. Dzięki temu, jeśli zajdzie taka potrzeba, żołnierz wyposażony w karabin maszynowy FN Evoys będzie mógł zapewnić ogień zaporowy swoim towarzyszom lub strzelać krótkimi seriami w obronie własnej, a wszystko to z użyciem tłumika.

Oczywiście broń tego typu nie jest przeznaczona na rynek cywilny, ale dla pragnących sprawdzić się w strzelectwie istnieje wiele doskonałych produktów, po które można sięgnąć bez jakiegokolwiek zezwolenia. Sprawdź ofertę replik najlepszej broni na combat.pl

Armalite M15A1 Carbine
B&T5 A5 SET 6 mm
H&K MP5 K