Izraelski robot Jaguar na granicy z Gazą

No to mamy robotyzacji wojska ciąg dalszy. Tym razem Izrael zdecydował się użyć robotów Jaguar i to na gorącym terenie. Obserwatorzy wypatrzyli maszyny w Strefie Gazy. Jak wpłyną one na relacje izraelsko-palestyńskie? Czym odpowiedzą Palestyńczycy?

Robotyzacja granic

Nie tak dawno pisaliśmy na Poligonie o planach Korei południowej związanych z robotyzacją granicy. Minęło kilkanaście dni i dobrzy ludzie wypatrzyli kolejny kamyczek do terminatorowego ogródka. Tym razem jest to jednak kamień nie kamyczek. O ile w przypadku Korei Południowej roboty mają być, póki co, stricte obserwacyjne, o tyle w przypadku Izraela maszyna ma przenosić broń.

Jeśli spojrzymy na problem szerzej, to można zakładać, że trend ten będzie postępował. Taniej jest wysłać codziennie maszynę niż człowieka. Dodatkowo w przypadku monotonnych zadań efektywność ludzka spada, a na gorącej granicy coś takiego jest niewskazane. Robot będzie zawsze tak samo czujny i tak samo chętny do pracy (raczej będzie mu tak samo wszystko jedno – zera i jedynki wskażą jazdę, to pojedzie).

Informacje o planach integracji maszyny z dotychczasowymi strukturami granicznymi pojawiły się w kwietniu bieżącego roku i jak widać, musiały zakończyć się sukcesem, skoro już udało się go podpatrzeć.

robot Jaguar
Sześć kół i szerokie opony pozwalają jaguarowi z łatwością pokonywać trudny teren. Źródło: IDF

Czym jest i czym charakteryzuje się robot Jaguar?

Jaguar to niewielki, kołowy, bezzałogowy pojazd przeznaczony do realizacji prostych i zautomatyzowanych zadań. Powstał jako kooperacja Israel Defense Forces (IDF) i Israel Aerospace Industries (IAI). Na jego pokładzie zabudowano wiele czujników, zautomatyzowany system kierowania i zaawansowany system kierowania ogniem. Podstawowym (i na razie jedynym) uzbrojeniem robota jest karabin maszynowych MAG 7,62 mm, który może być używany również w czasie jazdy.

Inżynierowie zapewnili operatorom wiele przydatnych w patrolowaniu granicy podzespołów. Są to kamery wysokiej rozdzielczości, nadajniki, mocne światła przednie oraz zdalnie sterowany radiowęzeł. Jakby tego było mało, po wpadnięciu w ręce przeciwnika system może ulec autodestrukcji.

Ta ostatnia funkcja jest kluczową z perspektywy Izraela, gdyż przejęcie przez Hamas nieuszkodzonego robota Jaguar mogłoby być swoistym bodźcem dla własnych prac w tym obszarze (Iran też by chętnie podpatrzył, co tam Żydzi nawymyślali w swoich laboratoriach).

robot Jaguar patroluje granicę
Jaguar pojawił się w mediach społecznościowych rzekomo patrolując już granice Izraelską.

Co potrafi robot Jaguar?

Robot potrafi samodzielnie przemieszczać się do wskazanego miejsca. Umie również omijać przeszkody i trudny teren, wykorzystując do tego zainstalowane czujniki i jak można przypuszczać, odpowiednie algorytmy oceniające napotkane przeszkody. Duże opony, sześciokołowe podwozie oraz stosunkowo nisko położony środek ciężkości zapewniają mu odpowiednią dzielność terenową. Gdy zajdzie taka potrzeba, operatorzy IDF mogą w każdej chwili przejąć kontrolę nad pojazdem i ręcznie nim sterować, czyli mamy klasyczne mann-in-the-loop i nie musimy obawiać się, że pojazd dokończy misje, która nie jest już aktualna.

Jaguar zjazd z przeszkody terenowej
Zainstalowany na pojeździe karabin może być używany podczas postoju jak i w trakcie jazdy. Źródło: IDF

Hamas w defensywie

W jednym z wcześniejszych tekstów opisywaliśmy, jak na sytuację w regionie wpłynął system Iron Dome. Teraz Izrael dokłada kolejny element sprzętowej układanki dającej mu przewagę w regionie, a raczej przewagę w dążeniu do celu, który jest sprzeczny z celem Palestyńczyków.

Można śmiało zakładać, że dojdzie do jakichś chałupniczych prób budowy robotów przez Hamas. Będzie to robione choćby po to, by zyskać wizerunkowo, nawet jeśli tylko na potrzeby odbiorcy wewnętrznego. Można również spodziewać się podjęcia jakichś prób zagłuszania robotów izraelskich. Nie wiemy, czy bazują one na systemie GPS, czy też na innych rozwiązaniach. Oczywiście blokowanie sygnału satelitarnego to już wyższa szkoła jazdy i takie działania musiałby wspomóc aktor zewnętrzny. Można zakładać, że Izrael na to nie pozwoli. Zważywszy również na świadomość możliwości zakłócania, można przyjąć, że Jaguar ma wbudowany plan B na taką sytuację. Tak czy owak, za jakiś czas znów będzie tam gorąco.

Źródła:

  • https://twitter.com/TheDeadDistrict/status/1406328673482031104
  • https://www.thedefensepost.com/2021/07/01/israel-machine-gun-robot-gaza-border/
  • https://www.idf.il/en/minisites/technology-and-innovation/idf-jaguar-robot/