Izrael atakuje Gazę dronami. Rój w natarciu

Czy wojny robotów czają się tuż za rogiem? Po raz pierwszy w historii Izrael zaatakował strefę Gazy przy pomocy dronów. Daje nam to przedsmak tego, co może wydarzyć się w najbliższej dekadzie. Póki co mamy do czynienia jedynie z przygrywką. Co wiemy o całym zdarzeniu?

Chmara, albo rój dronów, czyli nowa normalność

Izrael decydując się na użycie dronów przeciwko bojownikom ze strefy Gazy, otworzył nową kartę w historii wojowania. Na temat samego wydarzenia nie mamy zbyt wiele informacji. Niemniej modus operandi po jaki sięgnięto, można było już wywnioskować z wcześniejszych doniesień na temat rozwoju prac nad dronami.

Wystarczy przypomnieć o technologii Skyborg, nad którą pracują Amerykanie oraz o Golden Horde. Oba te rozwiązania aż proszą się o zastosowanie bojowe i Izrael, jak się wydaje, w tym kierunku idzie.

Jakby tego było mało, rynek cywilny też nie śpi. Od lat pojawiają się doniesienia o spektakularnych prezentacjach świetlnych z wykorzystaniem setek dronów. Odpowiednio dobrane algorytmy pozwalały w czasie takich prezentacji na konstruowanie z wiszących w powietrzu dronów zadziwiających obrazów. Co istotne, gdy któraś maszyna wypadła z formacji, ta dostosowywała się do nowej rzeczywistości. Zwłaszcza Chiny specjalizują się w takich efektownych przedstawieniach i do nich należy rekord świata z liczbą 305q dronów.

Podsumowując, podglebie do izraelskiej operacji w Gazie było całkiem żyzne, a szybki rozwój sztucznej inteligencji tylko pomaga w dalszym przyspieszeniu prac. Zresztą, by daleko nie szukać, granicę w regionie już patrolują roboty Jaguar. Oczywiście cała zabawa będzie trwała dopóty, dopóki Hamas nie zacznie budowy systemów antydronowych. Może nie tak zaawansowanych, jak THOR, ale pozwalających na utrudnienie życia wojskom Izraela.

Izrael drony rój
Najprawdopodobniej tego typu drony dokonały opisywanego w tekście rozpoznania i naprowadzania na cele. Źródło: IDF

Jeszcze nieuzbrojone, ale już groźne

Według dostępnych informacji użyte w działaniach bojowych drony były, póki co, nieuzbrojone. Ich podstawowym zadaniem była lokalizacja celów dla izraelskiej broni precyzyjnej. Według doniesień medialnych do zarządzania rojem potrzebny jest jeden żołnierz, a resztą zajmuje się już sztuczna inteligencja. Drony poruszają się razem, działając w jednej komunikującej się ze sobą sieci. Gdy podczas skanowania terenu wykryte zostaje potencjalne miejsce przebywania bojowników lub lokalizacja wyrzutni pocisków, system informuje o tym operatora. Obok niego znajduje się dowódca, który na podstawie zebranych danych może podjąć natychmiastową decyzję o użyciu środków bojowych do zneutralizowania celu.

W opisywanym wydarzeniu dzięki zebranym przez drony danym do akcji mogły wejść izraelskie moździerze wyposażone w precyzyjną amunicję. Użycie dronów pozwala dalej uszczelnić system bezpieczeństwa Izraela, który w dużej mierze opiera się na reaktywnym Iron Dome. Drony pozwalają na działania aktywne i uprzedzanie ruchów przeciwnika.

Użycie dronów nabiera tempa. Co dalej?

Według informacji udzielonych przez rzecznika prasowego sił zbrojonych Izraela drony wykorzystano już ponad 30 razy i dalej planuje się wzmacniać ten komponent. Oczywistym staje się zatem jakaś odpowiedź Hamasu. Nie można również wykluczyć rozpoczęcia szerszych debat międzynarodowych na temat użycia dronów w walkach.

Już teraz pojawiają się głosy nawołujące do rozpoczęcia tworzenia prawodawstwa o zasięgu globalnym, które regulowałoby sprawę użycia dronów na wojnach. Patrząc na całą sprawę chłodnym okiem, uznać można, że szanse na powszechną akceptację takowych rezolucji są raczej nikłe. Świat przygotowuje się do nowego skoku technologicznego i ten, kto go pierwszy wykona, zyska przewagę. W takich uwarunkowaniach nie ma miejsca na kroki wstecz. Pamiętajmy również, że organizacje terrorystyczne nie będą się takimi rzeczami przejmować. Można zatem śmiało założyć, że nadchodzi era dronów.

Jeśli też jesteście pasjonatami maszyn bezzałogowych, może niekoniecznie tych bojowych, to zerknijcie na drony x-kom.pl

Źródła:
  • https://www.newscientist.com/article/2282656-israel-used-worlds-first-ai-guided-combat-drone-swarm-in-gaza-attacks/
  • https://twitter.com/sebastienroblin/status/1412222152317837313
  • https://www.iflscience.com/technology/first-ai-war-israel-used-worlds-first-aiguided-swarm-of-combat-drones-in-gaza-attacks/
  • https://www.dailymail.co.uk/news/article-9760339/Israel-uses-AI-guided-drone-swarm-target-Hamas-militants-Gaza.html
  • https://www.foxnews.com/world/israel-used-swarm-of-drones-to-attack-hamas-terrorists-report
  • https://www.guinnessworldrecords.com/news/commercial/2020/10/3051-drones-create-spectacular-record-breaking-light-show-in-china