Grzyby, modyfikacje genetyczne i U.S. Army

Naukowcy U.S. Army pracują nad sposobem przerabiania odpadów w coś pożytecznego. Pomocne w całym procesie mają być modyfikacje genetyczne oraz grzyby, ale niekoniecznie borowiki, prawdziwki i kozaki.

Naukowcy wojskowi i cywilni przyglądają się grzybom

Army Research Laboratory (ARL) wraz z przedstawicielami Gettysburg College pracują nad grzybami strzępkowymi (inaczej zwanymi grzybami filamentalnymi, a po naszemu pleśnią) w celu wytworzenia użytecznych materiałów, chemikaliów lub jedzenia. Starterem dla grzybów mają być lokalne rośliny lub nawet śmieci plastikowe.

Przy ich pomocy biotechnolodzy chcieliby umożliwić zmodyfikowanym grzybom produkcję wspomnianych już chemikaliów, paliw (tego nigdy w wojsku dość), pożywienia (żołnierz głodny, żołnierz zły), a nawet budynków (gdzieś spać muszą). Kto by pomyślał. Domy przy pomocy grzybów. Takie rzeczy tylko w Stanach ( i w wiosce smerfów jak podpowiada mój Szef).

A tak na poważnie to idea, jaka stoi za tymi badaniami, sprowadza się do logistyki. Wszystko, co żołnierze będą w stanie wyprodukować na miejscu, nie musi być im dostarczone i tym samym odciąża łańcuchy dostaw. Mówimy tutaj zwłaszcza o trudnodostępnych miejscach czy też daleko wysuniętych placówkach. Dowożenie zapasów w takie regiony kosztuje majątek i nierzadko niesie ze sobą ogromne ryzyko strat własnych, a te zawsze kończą się ogromnych rachunkiem finansowym.

grzyby modyfikacje genetyczne opracowanie materiału
Badnaia genetyczne to nudne i żmudne testy laboratoryjne, ale ich efekt może okazać się rewolucyjny. Źródło: ARL

Inżynieria genetyczna pomoże w przeróbce śmieci i produkcji?

Inżynierowie modyfikują genomy grzybów po to, by zaimplementować im nowe możliwości. Chodzi tutaj o poszerzenie spektrum substratów (to ten element wsadowy, np. butelka plastikowa, a w chemii lewa część równania), które dotychczas nieprzydatne, mogłyby zyskać nową wartość dla armii.

Póki co droga do tego celu wydaje się daleka, ale najważniejsze że się zaczęła, również w wojsku. W ramach niedawnych eksperymentów doszło do sekwencjonowania genomów czterech łańcuchów grzybów mutantów, które opracowano we wspólnym laboratorium. Posiadały one defekt uniemożliwiający im podział. Pozwoli to na zidentyfikowanie dodatkowych genów odpowiedzialnych za podział komórkowy u grzybów i możliwe, że również u wyższych organizmów.

STEM w pełnej krasie

Jeśli spojrzymy na całość szerzej, to realizowane przez ARL badania wpisują się w tzw. STEM czyli z angielskiego Science, Technology, Engineering, Mathematics. Chodzi o innowacyjne programy nauczania mające na celu zwiększenie konkurencyjności w zakresie rozwoju nauki i technologii. Nie dość, że nad nowymi grzybami pracują naukowcy z wielu ośrodków, o różnych specjalnościach, to w program włączani są również uczniowie i studenci. Od razu kształtuje to przyszłe pokolenia naukowców uczących się od początku myślenia i działania interdyscyplinarnego oraz działania w zespołach i tak się teraz robi naukę!

Źródło:
  • https://www.army.mil/article/247306/army_researchers_gain_insights_on_material_converting_fungi