Google Cloud rozwiąże problemy USAF?

Według opublikowanego niedawno komunikatu usługa Google Cloud ma pomóc w rozwiązaniu palących problemów USAF (United States Air Force). Konkretnie chodzi o Rapid Sustainment Office (RSO), czyli komórkę zajmującą się utrzymaniem sprzętu. Chmura z przytupem wkracza w kolejny obszar wojska. Czy okaże się strzałem w dziesiątkę i czy przede wszystkim okaże się bezpieczna?

Utrzymanie i serwisowanie samolotów to zadanie dla najlepszych

Nie od dziś wiadomo, że jedna sprawa to kupić drogie auto, a druga to je należycie utrzymać. Z samolotami jest podobnie. Są piekielnie drogie i ich serwisowanie wymaga odpowiedniej wiedzy, ale i zaplecza logistycznego. Częścią takiego zaplecza ma być usługa Google Cloud.

Współpracując z USAF, Google ma stworzyć otwarty i skalowalny globalnie ekosystem zbudowany w oparciu o zasady agile. Ma on być przeznaczony do zabezpieczania potrzeb zaplecza technicznego związanego z utrzymaniem samolotów. Nowe rozwiązania mają pomóc w optymalizacji gotowości do działania łańcucha naprawczego, podnieść produktywność personelu oraz doprowadzić do redukcji kosztów. Projekt otrzymał nazwę kodową Project Lighthouse.

Czy Google Cloud rozwiąże bolączki USAF? Czas pokaże.

To nie są zabawki dla małych chłopców. Industry 4.0

Jeśli mówimy o chmurze dla jednej z komórek lotnictwa USA, od razu wiemy, że będzie po amerykańsku, czyli ogromne. Za oceanem wszystko jest większe, ale nie ma się co dziwić. Takie musi być. 329 tysięcy żołnierzy służby czynnej znajdujących się w 170 bazach na całym świecie powinno działać jak dobrze naoliwiona maszynka, a tak po prostu nie jest. Operacje w chmurze mają zaradzić przynajmniej części problemów.

USAF RSO chce wprowadzić w swoich strukturach tzw. Industry 4.0, czyli po naszemu czwartą rewolucję przemysłową. W dużym skrócie całość skupia się na automatyzacji, komunikacji pomiędzy maszynami oraz na Internecie rzeczy.

Dzięki połączeniu „wszystkiego ze wszystkim” ulec rozwiązaniu mają największe bolączki logistyków, zaopatrzeniowców i personelu zajmującego się utrzymaniem samolotów.

google cloud ma pomóc usaf w utrzymaniu samolotów
Szyta na miarę chmura Google Cloud ma zwiększyć efektywność personelu naziemnego USAF. Źródło: USAF/Joshua J. Seybert

Krok w odpowiednim momencie

O problemach z utrzymaniem samolotów w USA mówi się od dawna. Dopiero w ostatnich latach podjęto drastyczne kroki mające przywrócić gotowość operacyjną statków powietrznych na pożądanym poziomie oscylującym wokół 75% parku maszynowego.

Problemy te ujawniają się zwłaszcza w przypadku starszych maszyn i o dziwo tych najnowszych. Program F-35 od dawna boryka się z zatorami w dostawach części i z opóźnieniami w bieżących remontach, naprawach i przeglądach.

Nie powinny więc dziwić podejmowane przez USAF kroki mające na celu doprowadzenie do wyjścia na przysłowiową prostą. Zwłaszcza że politycy już grożą palcem, że tak dalej być nie może.

przegląd samolotu
Lotnictwo jest bardzo bezpieczne, to wojskowe również, ale dzieje się tak tylko dzięki skrupulatnym przeglądom i regularnej obsłudze. Źródło: USAF/Christopher Parr

Co z bezpieczeństwem?

Wydaje się, że Google wie, jak grać w tę grę. W ostatnich latach nie obserwowaliśmy wielkich wycieków danych, zajęć serwerów Google, wymuszeń i innych tego typu dramatycznych historii.  Wiele wskazuje na to, że mają to tam wszystko dobrze poukładane, a USAF i tak zapewne dostanie odseparowany system.

By nie było tak kolorowo, warto pamiętać o tym, że jeśli wszystko „gada” ze wszystkim, to robi się nam mnóstwo punktów, które trzeba zabezpieczać i chronić, czyli na przykład choćby aktualizować i kontrolować. Jeśli dodamy do tego człowieka, który przecież nawet przy najlepszych chęciach popełnia błędy, pojawia nam się mnóstwo wektorów ataku. Pozostaje mieć nadzieję, że w trakcie wdrażania całego systemu doszło do identyfikacji najbardziej krytycznych punktów i takiego przygotowania architektury, że ryzyko dla bezpieczeństwa państwa będzie minimalne.

Jeśli lubicie minimalizować ryzyko może warto zerknąć na pistolety gazowe w ofercie combat.pl. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Źródła:

  • https://cloud.google.com/press-releases/2021/0716/us-airforce-rapid-sustainment-office-partners-with-google-cloud-to-solve-its-toughest-sustainment-challenges
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Fourth_Industrial_Revolution
  • https://www.flightglobal.com/fixed-wing/us-lawmakers-slam-f-35-programme-for-sustainment-problems/143427.article