Flashback: Historia iPhone’a. Modele od 2007 do 2022 roku

Są tacy, którzy go kochają i nie wyobrażają sobie funkcjonowania z innym sprzętem. Są też tacy, którzy do tej pory nie mogą się przekonać do jego autorskiego „ekosystemu”. Co by o nim nie mówić, iPhone od Apple to sprzęt, który na przestrzeni 12 lat miał ogromny wpływ na rynek i sukcesywnie go kształtował. Poznajcie historię prekursora smartfonów. Panie i panowie, oto iPhone w całej okazałości.

Pierwsze iPhone’y – lata 2007-2011

Można z całą stanowczością przyznać, że pokazując pierwszego iPhone’a w 2007 roku, nieżyjący już Steve Jobs zmienił rynek smartfonów. Przedstawił bowiem pierwszy, całkowicie pozbawiony klawiatury i dający się obsługiwać dotykowo telefon. Od tej pory nic już nie było takie samo. Dotychczas bowiem urządzenia te były, lekko mówiąc… toporne. Próżno było oczekiwać od nich responsywności czy multimedialności, rozumianej przez pryzmat obecnych czasów. Pierwszy iPhone nie grzeszył co prawda designem i daleko mu było do dzisiejszych osiągów, ale w porównaniu do swoich ówczesnych konkurentów potrafił zrobić niemałe wrażenie. Pozytywne, rzecz jasna.

O historii iPhone’ów mówimy też w naszych podcastach.

iPhone 2G z 2007 roku. Pierwsza generacja prekursora

Bardzo przeciętna specyfikacja, brak przedniej kamerki i transmisja danych 2G – dzisiaj uznane byłyby za kiepski żart. W 2007 roku były natomiast istną rewolucją. Oto pojawił się iPhone 2G, którym Apple pokazało światu smartfon wyznaczający trendy dla wszystkich kolejnych generacji.

Pierwszy model od Apple przyniósł przestrzenny (jak na tamte czasy) ekran dotykowy 3,5”, na którym w porównaniu z poprzednikami można było już coś dojrzeć. Nie miał za to przedniej kamerki, a aparat główny reprezentowany był przez skromne 2 Mpix. Smartfon dostał za to własny interfejs z innowacją „multi-touch”, która pozwalała na kontrolowanie funkcji telefonu, poprzez przeciągnięcie palca po wyświetlaczu. Znalazło się w nim także miejsce na czujnik zbliżenia, światła oraz akcelerometr, który gwarantował płynny autoobrót. Smartfon łączył się z Internetem poprzez Wi-Fi oraz moduł do transmisji danych EDGE, czyli 2G.

iPhone 2G
iPhone 2G, źródło: Apple

Rozwiązania, które były dotychczas nieznane i dający się w całości obsłużyć dotykowo interfejs sprawiły, że iPhone 2G od razu zaskarbił sobie serca milionów, a jego walory i fundamenty udoskonalane są sukcesywnie po dziś dzień.

Poznajcie bliżej iPhone 2G

Apple nie zwalnia tempa – iPhone 3G z 2008 roku

Pierwszy iPhone spotkał się ze znakomitym przyjęciem i pewnie dlatego Apple, z Jobsem na czele, zajęło się udoskonalaniem swojego „dziecka”.

Tak oto w 2008 roku debiutuje jego kolejna wersja, czyli iPhone 3G. Smartfon, który może nie różni się wizualnie od poprzednika, ale za to doskonale łączy funkcje telefonu, iPoda i Internetu, zapewniając przy tym obsługę sieci 3G i funkcję GPS. Ekran i aparat są takie same jak w wersji iPhone 2G. Różnicą jest natomiast to, że model 3G daje możliwość geotagowania zdjęć, korzystania z Bluetooth 2.0 + EDR oraz posiada nie jeden, a dwa czujniki zbliżeniowe. 

Poznajcie bliżej iPhone 3G

apple iphone 3
iPhone 3, źródło: Apple

Rok 2009 pokazał, że Apple kocha dodatki – iPhone 3G s

Wydany w 2009 roku iPhone 3G s to sprzęt nasycony funkcjami ułatwiającymi życie użytkownika. W modelu 3G S postawiono przede wszystkim na podzespoły. Telefon jest o wiele szybszy niż jego poprzednicy, a do tego z ulepszonym procesorem graficznym. Dostaje też dwa razy więcej pamięci RAM (256 MB) i obsługę szybszego HSDPA, co skutkuje fenomenalną jak na tamte czasy wydajnością.

W tej wersji iPhone’a poprawiono również aparat, który zyskał 3 Mpix. Co więcej, umożliwiono nagrywanie wideo VGA 30 fps.  Smartfon zostaje wyposażony także w autofocus, tryb makro, balans bieli, a użytkownik otrzymuje możliwość przycinania filmów. Dodatkowo smartfon oferuje cyfrowy kompas, ulepszony A-GPS oraz rozbudowane funkcje obsługi, jak np. VoiceOver, czyli możliwość sterowania głosowego.

Poznajcie bliżej iPhone 3G s

apple iphone 3 gs
iPhone 3G s, źródło: Apple

2010 rok przynosi iPhone 4

Przyszedł rok 2010, a z nim iPhone 4, który od razu zostaje okrzyknięty największą rewolucją od czasów pierwszego ze swego imienia. Dlaczego? To właśnie w tym modelu doczekaliśmy się dwóch aparatów – głównego 5 Mpix z 5-krotnym zoomem cyfrowym i lampą LED oraz przedniego, który od razu połączono ze znaną do dziś aplikacją Apple – FaceTime. iPhone 4 zyskuje także większą pamięć RAM (512 MB) oraz 3-osiowy żyroskop, dający możliwość rozgrywek mobilnych w 3D. Plecki smartfona wykonane są ze szkła.

Poznajcie bliżej iPhone 4

apple iphone 4
iPhone 4, źródlo: Apple

Wersja iPhone 4s z 2011 roku

Niedługo po iPhone 4 ukazuje się wersja iPhone 4s, która tradycyjnie już dla nomenklatury „s” jest jeszcze szybsza i wydajniejsza. Otrzymuje bowiem 2-rdzeniowy procesor Apple A5. Telefon staje się też narzędziem międzynarodowym, ponieważ obsługuje zarówno sieć GSM, jak i CDMA, przełączając się pomiędzy nimi automatycznie. Aparat główny w iPhone 4s to już 8 Mpix, a wideo nakręcimy nim po raz pierwszy w jakości HD. Jako pierwszy smartfon Apple jest również wyposażony w inteligentnego asystenta Siri.

Poznajcie bliżej iPhone 4S

Apple iPhone 4s
iPhone 4s, źródło: Apple

iPhone 5 z 2012 roku – smartfon na piątkę?

W 2012 roku pojawiła się iPhone 5 i wzbudza mieszane uczucia, głównie przez wzgląd na zmiany w designie. Przede wszystkim postawiono na obudowę z aluminium. Dodatkowo po raz pierwszy zwiększono wyświetlacz do przekątnej 4”. Jednym to pasowało, a innym nie – choć trzeba zaznaczyć, że w tym samym czasie konkurencja mogła pochwalić się już o wiele większymi smartfonami. Jeśli idzie o aparaty, w iPhone 5 są identyczne jak w wersji 4s, ale model ten może dodatkowo pochwalić się obsługą łącza 4G/LTE oraz ulepszonym procesorem Apple A6, wspierającym jego wydajność. Bez trudu łączy się pasmem Wi-Fi i przesyła dane za pomocą Bluetooth 4.0 w najszybszym, jak na tamte czasy, tempie.

Poznajcie bliżej iPhone 5

apple iphone 5
iPhone 5, źródlo: Apple

2013 rok należy do iPhone 5s i iPhone 5c

Przychodzi rok 2013,  a Apple po raz pierwszy wypuszcza dwa modele tego samego smartfona jednocześnie. Trzeba jasno zaznaczyć, że model 5c to komponentowo odpowiednik „zwykłej” piątki, a iPhone 5s to sprzęt pod tym kątem jeszcze bardziej rozwinięty. Różnica w ich nazewnictwie wynika też z budowy i kolorystyki – model 5c dostaje obudowę plastikową, a iPhone 5s aluminiową. Jak później czas pokaże, konsumenci chętniej wybierają tę drugą wersję. Oba modele, w trosce o ochronę danych, zyskują czytnik linii papilarnych Touch ID w jedynym przycisku, jaki od początku posiadają. Wsparte zostają również pierwszym 64-bitowym procesorem SoC Apple A7. 

Poznajcie bliżej iPhone 5s oraz iPhone 5c

iPhone 6 i iPhone 6 Plus – 2014 rok

W 2014 roku Apple stawia na rozmiar i poszerzanie potencjału tego, co znane. Premierowy model otrzymujemy po raz pierwszy w dwóch, ogromnych jak na standardy Apple, wersjach:

  • z przekątną 4,7” – iPhone 6
  • z przekątną 5,5” – iPhone 6 Plus

Zarówno iPhone 6, jak i iPhone 6 Plus otrzymują 64-bitowy procesor Apple A8. Aparaty fotograficzne w iPhone’ach z 2014 roku nie zmieniają się pod kątem pikseli, ale zyskują innowacje w postaci stabilizacji obrazu – w modelu iPhone 6 jest ona cyfrowa, a w 6 Plus już nawet optyczna. Postawiono tutaj również m.in. na lampę błyskową True Tone i sensor wykorzystujący technologię pixel focus dla lepszego łapania detali. Kamerą nagramy wideo w 1080p.

iPhone 6 | 6 Plus rozmiar

Smartfony, mimo zwiększonych rozmiarów, stają się bardziej smukłe w porównaniu do swoich poprzedników, czego najlepszym dowodem jest fakt, że większy z nich mierzy zaledwie 7,1 mm grubości. W obu urządzeniach znalazły się zasadniczo te same komponenty, za wyjątkiem baterii, która przez wzgląd na rozmiar urządzenia, w wersji iPhone 6 Plus jest analogicznie pojemniejsza. Ponadto wersja iPhone’a 6 z plusem może również pochwalić się pracą w poziomej orientacji tekstu, czego niestety brakło w iPhone 6. 

Oba modele zyskują za to jeszcze jedną kluczową i wyczekiwaną przez wielu funkcję – możliwość płacenia zbliżeniowego poprzez NFC.

Poznajcie bliżej iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus

Rok 2015 należał do iPhone 6s i iPhone 6s Plus

W 2015 roku, wzornictwo i rozmiary (odpowiednio dla modeli z plusem i bez) pozostają bez zmian. Jedynie ich obudowa jest wykonana z trwalszego aluminium. Smaczkiem, na który natomiast warto zwrócić uwagę, jest wprowadzenie 3D Touch umieszczonego w jedynym przycisku, który od tej pory rozpoznawał siłę nacisku i gwarantował wyczuwalny pod placem skok. Rozdzielczość głównej matrycy to w obu modelach już aż 12 Mpix. Podobnie do modeli z 2014 roku, wersja Plus oferuje większą pojemność baterii.

Poznajcie bliżej iPhone 6s oraz 6s Plus

2016 to aż 3 modele iPhone’a

Sztuka kompromisu w iPhone SE

iPhone SE zaskoczył chyba każdego. Można powiedzieć, że wypuszczając ten model w 2016 roku, Apple wróciło do korzeni – pod kątem wyglądu oczywiście. Znów postawiono na 4-calowy ekran, a smartfon wizualnie do złudzenia przypominał model iPhone 5.

Sztuką kompromisu i dosłownym strzałem w dziesiątkę było jednak to, że  mimo kompaktowego wyglądu komponenty miał tak dobre, jak przynajmniej w iPhone 6. Wersja SE może pochwalić się bardzo wydajnym procesorem Apple A9 i jest wyposażona w większość funkcji modelu 6s. 

Do dziś na forach internetowych czytamy, że wiele osób chciałoby odświeżenia modelu SE o możliwości systemowe z najnowszych urządzeń Apple.

Poznajcie bliżej iPhone SE

iphone SE apple
iPhone SE, źródło: Apple

iPhone 7 i iPhone 7 Plus

W 2016 roku Apple podtrzymuje tradycję i pokazuje światu dwa modele jednego urządzenia, które różnią się głównie wielkością wyświetlacza. iPhone 7 to ekran 4,7”, a iPhone 7 Plus jest wyposażony w 5,5-calowy wyświetlacz. iPhone’y z siódemką w nazwie stają się odporne na pył i wodę (IP67). Dostają także turbowydajne procesory A10 Fusion, co w połączeniu z iOS 10 oraz lepszym modemem LTE sprawia, że szybko zostają okrzyknięte najlepszymi wydajnościowo smartfonami na tamten czas. 

Od tego momentu oba modele posiadają już stabilizację obrazu OIS, a iPhone 7 Plus otrzymuje dodatkowy obiektyw pozwalający na korzystanie z zoomu optycznego. Warto też wspomnieć, że smartfony tej serii potrafią już nagrywać wideo w rozdzielczości 4K. Co więcej, Apple oprócz 3D Touch oferuje technologię Taptic Engine, która płynnie reaguje na dotyk. Niestety wymienione modele zostały pozbawione złącza audio jack, co do dziś jest powodem do krytyki tych smartfonów.

Poznajcie bliżej iPhone 7 i iPhone 7 Plus

iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X – czas na 2017 rok

iPhone 8 oraz iPhone 8 Plus

Rozmiar telefonów nie zmienia się względem poprzedników. W modelach iPhone 8 oraz iPhone 8 Plus możemy natomiast cieszyć się aparatami, ulepszonymi o nowe tryby do wykonywania zdjęć oraz możliwością obsługiwania przez nie AR. Smartfony zostają również wzbogacone o wyświetlacz true-tone, który gwarantuje naprawdę dobry obraz – w większym modelu jego rozdzielczość to Full HD. 

Co więcej, właśnie w tej serii wprowadzono autorski system graficzny, którego zadaniem była współpraca z AR. Obydwa telefony obsługują też LTE-A oraz Bluetooth 5.0. Najważniejszą innowacją jednak zdaje się być fakt, że iPhone 8 i iPhone 8 Plus doczekały się z powrotem szklanych plecków, a dzięki temu – ładowania bezprzewodowego w standardzie Qi.

Poznajcie bliżej iPhone 8 i iPhone 8 Plus

iPhone X

Model jubileuszowy – wydany i nazwany w związku z 10. rocznicą pokazania pierwszego iPhone’a. Bardzo ciekawa wersja telefonu z linii Apple. Smartfon ten jako pierwszy został pozbawiony jedynego przycisku „Home”, a wyświetlacz o imponującym rozmiarze 5,8” pokrywa w nim już niemal cały przód. iPhone X daje się odblokować za pomocą innowacyjnego skanera twarzy Face ID. Dopracowano tu także kamerę przednią, która zyskuje doskonały tryb portretowy. Ten model, podobnie do iPhone 8 i iPhone 8 Plus, również naładujemy bezprzewodowo.

iPhone apple X
iPhone X

Poznajcie bliżej iPhone X

2018 rok należał do iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone Xr

iPhone XS i iPhone XS Max

Smartfony zaprezentowane rok temu to przede wszystkim nowe wersje pod kątem rozmiaru. iPhone XS posiada przekątną ekranu 5,8” a XS Max aż 6,5”. W obu modelach zminimalizowano ramki względem poprzedniej generacji, więc w ogólnym rozrachunku, mimo większych wyświetlaczy, wielkościowo modele są niemal tożsame z wersją iPhone 8 Plus. Ekran telefonów to zachwycający panel Super Retina HD.

Modele XS i XS Max posiadają podwójne aparaty główne 12+12 Mpix oraz kamerkę przednią 7 Mpix. Smartfony robią zdjęcia wspierane przez AI i zyskują HDR Smart. W iPhone XS i XS Max poprawiono również procesor (Apple A12 Bionic), baterię i wprowadzono opcję DualSIM. Co więcej, od tej pory jako jedyne smartfony oferują opcje eSIM, która pozwala na korzystanie z telefonu bez umieszczania w nim jakiejkolwiek karty SIM (jeśli operator to umożliwia).

apple iphone xs
iPhone Xs, źródło: Apple

Poznajcie bliżej iPhone Xs oraz iPhone Xs Max

A wersja iPhone Xr?

iPhone Xr został zaprezentowany jako tańszy odpowiednik wersji Xs i jest dostępny aż w 6 wariantach kolorystycznych. Pod kątem designu jest bardzo podobny do iPhone X. To samo odnosi się do podzespołów – również został wyposażony w procesor A12 Bionic. Posiada natomiast wyłącznie jeden, ale za to znakomicie współpracujący ze sztuczną inteligencją aparat główny 12 Mpix. iPhone Xr wyposażony jest w ekran 6,1” Liquid Retina HD. 

apple iphone xr
iPhone Xr, źródło: Apple

Poznaj bliżej iPhone Xr

2019 rok – iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max

Rok 2019 upłynął pod znakiem 3 nowych modeli ze stajni Apple, z czego aż dwa z nich mogły pochwalić się określeniem „pro” w swojej nazwie. Modele iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max to smartfonowe perełki, czerpiące swoją moc z ulepszonego i jeszcze bardziej wydajnego procesora A13 Bionic.

O możliwościach nowych iPhone’ów przeczytacie w tekście: Co nowego mają dla nas iPhone’y 11, Pro i Pro Max? oraz iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max – specyfikacje. Czyli co kryje się w nowych jabłuszkach?.

Przy tym wszystkim, należy wspomnieć, że niesamowity potencjał urządzeń Apple z jedenastką w nazwie został zamknięty w eleganckiej obudowie z aluminium i szkła, która dostępna jest w sześciu wersjach kolorystycznych.

Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Design iPhone 11 — w pogoni za stadem.

iphone 11 w 6 kolorach
źródło: Apple

Co jeszcze warto wiedzieć o modelach z 2019 roku?  Na pewno trzeba wspomnieć o wyświetlaczach, które robią wrażenie.

iPhone 11 otrzymał ekran Liquid Retina o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości 1792×828. Z kolei dwa pozostałe modele mogą pochwalić się wyświetlaczami OLED Super Retina XDR. W iPhonie 11 Pro o przekątnej 5,8 cala i rozdzielczości 2436×1125, a w iPhonie 11 Pro Max – 6,5 cala i rozdzielczości 2688×1242. 

Co ważne, za namienną cechę ekranów w smartfonach Apple serii 11 uznano wysoki poziom jasności, przy niebywałej wydajności energetycznej, która mimo umożliwienia genialnych efektów wizualnych sprawia, że możemy z nich korzystać bardzo długo na jednym ładowaniu.

Pod względem pojemności otrzymaliśmy do wyboru wersje 64, 256 i 512 GB. Smartfony mogą oczywiście pochwalić się także pyło- i wodoszczelnością do 4 metrów, przez 30 minut ciągiem. 

rozmiary iphone 11 i iphone 11 pro
źródło: Apple

A co z aparatami? Jest o czym odpowiadać, więc zajrzyjcie koniecznie do tekstu: „Takie aparaty zasługują na nazwę Pro”. iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max dostały aż 3 obiektywy.

Jeśli natomiast nadal zastanawiacie się nad kupnem iPhone’a z 2019 roku, sprawdźcie recenzję Bartka:

Zobacz również:

iPhone SE 2020

Początek 2020 roku po cichu przyniósł model, który z całą pewnością wyczekiwany był przez fanów kompaktowych rozwiązań. Mowa o iPhone SE 2020, w efekcie do złudzenia przypominającym iPhone 8. Odświeżona wersja smartfona z 2016 roku, oprócz nowoczesnego wyglądu, otrzymała podzespoły godne flagowca, znane z iPhone 11 Pro. Poza tym nie zabrakło tu też klasycznej już obudowy ze szkła i aluminium, tym razem w 3 kolorach do wyboru. Co jeszcze oferuje iPhone SE 2020?

O bezpieczeństwo danych dba tutaj docenione przez wielu TouchID, które nie tylko błyskawicznie odblokowuje telefon, ale umożliwia również sprawne płatności w systemie Apple Pay.

Dodatkowo baterię w nowej wersji iPhone SE naładujemy indukcyjnie i jest ona w stanie wytrzymać jednorazowo nawet do 13 godzin, a w razie potrzeby uzupełnimy ją do 50% w zaledwie 30 minut. 

iPhone SE 2020 dostał także wypełniony barwami ekran Redina HD True Tone o przekątnej 4,7 cala oraz obiektyw główny 12 MP ze znakomitym oprogramowaniem, trybami i wzorową stabilizacją obrazu. 

Chcecie wiedzieć więcej na temat iPhone’a SE 2020? Przeczytajcie pieczołowicie przygotowany przez Bartka tekst: Apple iPhone SE 2020 — wiosenna premiera Apple.

Jesień 2020 roku zaowocowała aż czterema modelami iPhone 12 

Niespełna rok temu poznaliśmy nowe flagowce Apple, czyli iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max. 

Nowe smartfony Apple przyniosły zmiany wizualne, polegające przede wszystkim na powrocie do płaskich krawędzi, podobnych do tych, z którymi mieliśmy do czynienia w egzemplarzach: iPhone’a 4 i iPhone’a 5. Oprócz tego niuansu, nowe modele designem najbardziej nawiązują do poprzednika, czyli iPhone’a 11.

Każdy z nowych iPhone’ów został wyposażony w wyświetlacz Super Retina XDR (OLED). Główną różnicą wizualną pomiędzy modelami jest natomiast ich wielkość, a co za tym idzie rozmiar wyświetlacza – iPhone 12 mini jest najmniejszym urządzeniem, a iPhone Pro Max największym modelem tej serii. 

Co nowe iPhone’y zaproponowały w praktyce? Przede wszystkim moduł do obsługi sieci 5G. Ponadto wszystkie modele otrzymały 6-rdzeniowy procesor Apple A14 Bionic – pierwszy wykonany w technologii 5 nm, który jest nawet do 50% szybszy od swoich poprzednich wersji. 

Warto też wspomnieć, że iPhone 12 oraz wersja mini otrzymały 4 GB pamięci RAM, a modele iPhone 12 Pro i Pro Max – 6 GB.

Poprawiono także zarządzanie energią i wprowadzono system ładowania magnetycznego MagSafe, znany dotychczas z MacBooków. Sprawia to, że iPhone’y obsługują bezprzewodowe ładowanie z mocą do 15 watów, a uzupełnianie energii jest wygodniejsze i bardziej wydajne. 

Entuzjaści smartfonów z logiem jabłka mogą w tej wersji liczyć też na ulepszoną fotografię. Standardowe modele iPhone’a 12 otrzymały po dwa aparaty 12 MP, a egzemplarze Pro i Pro MAX oferują zestaw trzech aparatów: 12 MP obiektyw szerokokątny, teleobiektyw i obiektyw ultraszeroki.  

Aparaty w serii iPhone 12 otrzymały także technologię Smart HDR 3 i wsparcie ze strony algorytmów uczenia maszynowego. Nowością, którą pochwalić się może wyłącznie model iPhone 12 Pro jest czujnik LIDAR.  Służy on do dodatkowych efektów AR oraz do wsparcia funkcji autofokus przy fotografowaniu w słabym świetle, przez co ma być ona do sześciu razy szybsza niż dotychczas. 

Więcej na temat linii iPhone 12 przeczytacie w artykule: 

iPhone 12 mini informacje

2021 rok obfituje w cztery wersje iPhone’a 13

iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max – to modele przedstawione podczas tegorocznej konferencji Apple. 

Jeśli chodzi o ogólny design, to widać, że producent mocno trzyma się linii sprzed roku. Poszczególne warianty najbardziej różnią się od siebie wielkością, a ich głównym atutem wizualnym mają być wielokolorowe, przykuwające wzrok obudowy. 

Nawiązując do możliwości nowych modeli, trzeba przyznać, że jak to u Apple bywa, również jest barwnie. 

Procesor Apple A15 Bionic może pochwalić się lepszym rozdzielaniem energii w kontekście poszczególnych zadań i wydajnością, która pozwala na szybkie i wielopłaszczyznowe procesy. Amerykański producent twierdzi, że jest to „najszybszy procesor w smartfonie” – nawet o 50% szybszy od tych, które dostaniemy u konkurencji.

iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max otrzymały mniejszy notch, a ich głównym zabezpieczeniem pozostaje niezmiennie docenione już Face ID. 

Co istotne, w modelach Pro doczekaliśmy się odświeżania na poziomie 120 Hz. Przypomnijmy, że do tej pory było to o połowę mniej.

Trzeba tu jednak zaznaczyć, ze Apple zastosował w nich zmienną regulację częstotliwości powtarzania, która wykorzystuje 120 Hz tylko przy wyświetlaniu treści ruchomych. Z kolei przy statycznych wizualizacjach wartość ta może spaść nawet do 10 Hz. Jak tłumaczy producent, jest to jedyny sposób, aby tak wysoka częstotliwość nie miała odczuwalnego wpływu na baterię, która mimo że również została zoptymalizowana, mogłaby nie udźwignąć takiego obciążenia. 

kolory iPhone 13

Fani mobilnej fotografii również będą usatysfakcjonowani, bo smartfony Apple z trzynastką w nazwie przynoszą wiele nowinek także na tej płaszczyźnie. 

iPhone 13 i iPhone 13 mini otrzymały podwójny aparat 12MP i kamerę główną z największą matrycą, jaką Apple kiedykolwiek udostępniło w swoim sprzęcie. Z kolei w wariantach Pro i Pro Max znalazły się aż trzy obiektywy wraz z czujnikiem LiDAR, znanym już z 12. wersji iPhone’a. 

Znalazło się tu także miejsce dla trybu kinowego: Cinematic Mode, który w trakcie nagrywania wideo automatycznie zmieni ostrość, inteligentnie dostosowując ją, gdy ludzie wchodzą w kadr lub odwracają wzrok od kamery – dotyczy to zarówno aparatu głównego, jak i przedniego. 

Rok 2022 – cztery wersje iPhone’a 14 i koniec z notchem

iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max ujrzały światło dzienne 7 września 2022 roku podczas konferencji Apple „Far Out”. Podstawowe modele otrzymały procesory A15 Bionic z 5-rdzeniowym układem graficznym, natomiast iPhone’y 14 Pro napędza nowy czip A16 Bionic. Według Apple jest on nawet o 40% szybszy od rozwiązań konkurencji.

Pierwszą dużą nowością (dosłownie) jest nowy iPhone 14 Plus z ekranem OLED 6,7 cala. Standardowy iPhone 14 nadal ma ekran 6,1 cala, ale panele osiągają teraz 1200 nitów jasności szczytowej, kontrast 2 000 000:1 oraz obsługują technologię Dolby Vision. Design kontynuuje pomysły sprzed roku, natomiast całkiem sporo zmieniło się w środku.

Rozmiary iPhone 14
Źródło: Apple

iPhone 14 i 14 Plus dostały nowy, jaśniejszy aparat główny 12 Mpix (przysłona ƒ/1,5) z większymi pikselami, dzięki czemu rejestrują lepsze zdjęcia i wideo w gorszym świetle. Aparat przedni natomiast wyposażono w autofokus, więc dużo łatwiej zrobić ostrego jak brzytwa selfiaka, także w kiepskim oświetleniu.

Ciekawą funkcją jest Alarmowe SOS przez satelitę. Dzięki niej można skontaktować się ze służbami ratunkowymi w miejscach poza zasięgiem sieci komórkowej lub Wi-Fi. Smartfon pokaże także, gdzie wycelować smartfon. Póki co usługa ta dostępna jest w USA i Kanadzie.

Druga duża nowość to przeprojektowany aparat przedni TrueDepth w iPhone’ach 14 Pro. Został on znacznie zmniejszony i w jego miejscu funkcjonuje teraz Dynamic Island. To aktywne centrum powiadomień i czynności, które dostosowuje się do sytuacji i zapewnia łatwy dostęp do najważniejszych funkcji aplikacji uruchomionych w tle.

iPhone 14 Pro dynamic island
Źródło: Apple

Ponadto wyświetlacz Super Retina XDR w iPhonie 14 Pro oraz iPhonie 14 Pro Max obsługuje teraz funkcję Always On Display. Można więc sprawdzić najważniejsze informacje, takie jak godzina czy powiadomienia bez wybudzania smartfona. Jasność szczytowa w oświetleniu zewnętrznym znacznie wzrosła i wynosi teraz 2000 nitów – dwukrotnie więcej, niż w iPhonie 13 Pro.

I kolejna warta podkreślenia nowość to aparat główny z matrycą 48 Mpix w technologii Quad Pixel. Dzięki niemu łatwiej zrobić szczegółowe zdjęcia w słabym oświetleniu. Odświeżono także aparat ultraszerokokątny 12 Mpix z pikselami 1,4 µm, który pozwala uzyskać ostrzejsze, bardziej szczegółowe zdjęcia. Udoskonalony został także teleobiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym.