Jak zbudowany jest Javelin?
Jak nietrudno się domyślić, rdzeniem systemu FGM-148 Javelin jest pocisk, ale by móc go wystrzelić potrzebna jest specjalna „wyrzutnia”.
Jest nią tak zwana jednostka CLU, czyli z angielskiego Command Launch Unit. Jest to moduł służący do wystrzeliwania pocisku i zarządzania nim. To właśnie dzięki CLU można zlokalizować cel, uchwycić go i wskazać pociskowi, by ku niemu podążał, już po odpaleniu przez operatora. By ułatwić życie żołnierzom, z czasem opracowano znacznie mniejszą, lżejszą i cechującą się dłuższą żywotnością baterii odmianę CLU – Lightweight CLU.
Urządzenie posiada kilka systemów obserwacyjnych zapewniających namierzanie celów w różnych warunkach. Mamy zatem dostępny system dzienny z powiększeniem, szerokokątny tryb nocny z powiększeniem i tryb nocny, skupiony z 12 krotnym powiększeniem. Jest jeszcze czwarty tryb (Seeker FOV) używany tuż przed odpaleniem po ustaleniu celu. Do lokalizowania celów wykorzystywane są systemy termowizyjne, którymi można obserwować teren również po wystrzeleniu pocisku.
Sam pocisk nie jest oczywiście po prostu „wrzucany” na CLU, tylko rezyduje w wyrzutni tubowej zwanej Launch Tube Assembly. Jest to element jednorazowego użytku, który wyrzuca się po oddaniu strzału. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczyć pocisk przed otaczającą go przyrodą i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.
Na koniec mamy oczywiście oś systemu, czyli pocisk FGM-148 Javelin. Ten również składa się z kilku, w zasadzie typowych, komponentów. Wyróżnić więc w nim można sekcję naprowadzania, kluczową dla trafiania w cel, dalej jest też głowica bojowa, a w środkowej sekcji po odpaleniu rozkładają się stateczniki stabilizujące. Z kolei w tylnej części, jak nietrudno się domyślić, mamy silnik, niezbędny dla niego zapas paliwa oraz powierzchnie sterowe pozwalające pociskowi manewrować podczas dolotu do celu.
Silnik ma funkcję soft launch, czyli po komendzie odpalenia opuszcza tubę tak, by trzymający Javelina żołnierz się nie przewrócił. Dodatkowo procedura startowa jest pomyślana tak, by nie zostawiać zbyt dużo dymu identyfikującego miejsce oddania strzału. Dzięki temu Javelina można odpalić również z wnętrza budynku. Po opuszczeniu wyrzutni silnik przechodzi w tryb zasadniczy i rozpędza pocisk do prędkości docelowej.
W tym miejscu warto też napisać parę zdań o samej głowicy bojowej. Jako że producenci pancerza nie „śpią”, to i producenci pocisków też nie mogą. Dlatego też pocisk Javelin jest tandemowy i działa dwutorowo. Najpierw następuje neutralizacja czołgowego pancerza ERA (explosive reactive armour), a następnie przebicie pancerza właściwego.
Najnowsze głowice bojowe pocisków FGM-148 Javelin odmiany F posiadają wielozadaniowe głowice MPWH (Multi-Purpose Warhead). Poza rażeniem celów opancerzonych mogą one również niszczyć siłę żywą przeciwnika i pojazdy lekko opancerzone.