Eren. Turecki dron uzbrojony w laser

Turcja chwali się dronem Eren uzbrojonym w laser. Czyżby na naszych oczach otwierał się nowy rozdział w obszarze walki powietrznej? Do tej pory pisaliśmy o wizjach samolotów uzbrojonych w laser, ale czas, widać, zejść kilka pięter niżej. Czy laserowe drony to przyszłość?

Eren z laserem pokazuje siłę tureckiego przemysłu

Powyższego chyba nie trzeba udowadniać. Tureccy notable chwalą się, że Eren uzbrojony w laser to rodzimy produkt, a w sieci krążą zdjęcia mające dokumentować udane strzelania z odległości 100, 300 i 500 metrów.

Takich rzeczy nie robi się, nie mając zaplecza. Dodatkowo Turcja znajduje się obecnie na cenzurowanym, więc sukces programu Eren ma również znaczenie propagandowe na rynku wewnętrznym. Mobilny laser montowany na dronie pokazuje, że rodzimy przemysł ma się dobrze i działa, rozwija się.

Taki stan sektora zbrojeniowego i projekty jak Eren mogą być też trampoliną dla znacznie poważniejszych przedsięwzięć. Zadziałać może tutaj zasada zaczynania od rzeczy małych i przechodzenia do coraz większych i coraz bardziej skomplikowanych.

Eren dron laser Turcja
Zamontowany pod dornem Eren laser jest niewielki, a jego moc siłą rzeczy musi być ograniczona, ale jest to z pewnością krok we właściwym kierunku. Źródło: Twitter

Do czego można wykorzystać drona Eren z laserem?

Z racji niewielkich rozmiarów i małego udźwigu nie można oczekiwać zdolności niszczenia samolotów lub zatapiania okrętów. Laser w dronach Eren ma pomagać w czym innym i niewielka moc nie będzie miała tutaj większego znaczenia. Kluczowa jest bowiem mobilność, jaką zapewnia dron.

Turcy zakładają, że maszyny takie jak Eren mogą przy pomocy lasera niszczyć bomby, ładunki wybuchowe i inne zagrożenia tego typu. Możliwość skierowania na improwizowany ładunek wybuchowy promienia lasera pozwoli zneutralizować go z dużej odległości bez zagrożenia dla operatora, jak i samego drona. Sytuacja idealna, ale to nie koniec.

Proszę sobie teraz wyobrazić drony z programu OFFSET, o których pisaliśmy wczoraj. Jeśli dodamy do nich laser i liczący 300 sztuk rój wpada do miasta i neutralizujące przeciwników to mamy sci-fi na naszych oczach. Oczywiście jest to pieśń przyszłości, ale czy znowu tak daleka?

Czym tak naprawdę jest Eren uzbrojony w laser?

Zadajemy prowokacyjne pytanie już na starcie. Ale dlaczego nie? Otóż Eren z laserem to dron zabawka, ale nie tak znowu do końca. Broń laserowa to przyszłość i w Turcji o tym wiedzą. Taki mały system nie może cechować się oszałamiającymi możliwościami, ale wskazuje kierunek, wyznacza trend i na tym polega jego wielkość.

Można przypuszczać, że w najbliższym czasie pojawią się kolejne systemy tego typu. By doszło do prawdziwego przełomu, potrzebujemy rewolucji w magazynowaniu energii oraz w sposobach jej tworzenia na ogromną skalę w krótkim czasie.

Spojrzymy jednak na problem szerzej. Skoro jest zapotrzebowanie na tego typu systemy zasilania w energię, to na pewno w chwili, w której czytacie ten tekst, ktoś właśnie nad tym pracuje. To chyba oczywiste, prawda? Wszak są spore pieniądze do podniesienia. Może warto samemu zacząć nad tym myśleć?

kod rabatowy kpt-geex do sklepu combat
Źródło:
  • https://defence-ua.com/news/u_turechchini_vpershe_protestuvali_dron_z_lazernoju_zbrojeju-5600.html
  • https://twitter.com/abdullahciftcib/status/1469394622891896836
  • https://sputniknews.com/20211211/turkey-successfully-tests-worlds-first-laser-equipped-drone—photo-1091441548.html