DARPA testuje OFFSET. Ostatnia próba poligonowa

Amerykańska agencja DARPA przeprowadziła ostatnią rundę testów w ramach programu OFFSET. Jego celem jest rozwój technologii operowania przy pomocy zespołów dronów w ramach tak zwanych rojów. Wojny dronów here we come!

Czym jest program OFFSET?

OFFSET to skrót od OFFensive Swarm-Enabled Tactics, co można tłumaczyć jako ofensywna taktyka dzięki dronom. Wizja programu zakłada wykorzystanie w przyszłości powyżej 250 dronów powietrznych unmanned aircraft systems (UASs) i/lub lądowaych unmanned ground systems (UGSs) przez niewielkie oddziały piechoty. Zastosowanie dronów ma w przyszłości pomóc w realizacji zróżnicowanych i skomplikowanych misji w terenie miejskim. Umożliwić ma to wykorzystanie nowych technologii związanych z autonomią rojów dronów oraz w obszarze współpracy ludzi z rojami (human-swarm teaming).

Szósta próba poligonowa w ramach OFFSET

To już w sumie szósta próba poligonowa, jaka miała miejsce od czasu startu programu OFFSET w roku 2017. Od pierwszych testów wiele się zmieniło, a obecnie kluczowy nacisk kładziony jest na rozwój zbiorowej autonomii roju. Co to tak w praktyce ma oznaczać? Otóż powstać ma zestaw rozwiązań, swoisty podręcznik taktyki dla rojów dornów, który będzie z niego korzystał, by zrealizować zamiary dowódcy. By to osiągnąć, wykorzystywane mają być algorytmy rozumiane przez systemy autonomiczne.

Kto jest integratorem w programie OFFSET?

Oczywiście nie ma takiej opcji, by bez udziału wielkich pieniędzy można było zrobić cuda w tak skomplikowanym obszarze. Tak się składa, że wielkie pieniądze mają wielkie firmy zbrojeniowe, więc za integrację całej koncepcji odpowiedzialne zostały dwa podmioty: Northrop Grumman Mission Systems i Raytheon BBN Technologies. Jak widać, najwyższa amerykańska półka. Architektura całego systemu oczywiście jest otwarta, zakłada testowy model fizyczny oraz wirtualny, a na dokładkę ma przypominać nieco gry.

Rzeczywiste próby realizowane były przy pomocy komercyjnych niewielkich dornów, w tym pojazdów lądowych mieszczących się do plecaka oraz wielowirnikowych dornów powietrznych.

Jakie wnioski można wyciągnąć?

Niewątpliwie jesteśmy już blisko dnia, w którym takie roje dronów będą operowały na polach walki. Jeśli prowadzi się testy z tak dużą liczbą maszyn, to algorytmy są już na bardzo zaawansowanym poziomie, a tempo rozwoju będzie tylko rosnąć. Sceny z filmów science-fiction przestaną być tylko wizją artystyczną, a dowódca przed wejściem ze swoimi żołnierzami do miasta wypuści na nie kilkaset dronów. Te dokonają oceny sytuacji, jeśli będzie taka konieczność, to zneutralizują przeciwnika i przygotują teren pod wejście ludzi. Wizja niemal idylliczna, ale jest beczka dziegciu w tej łyżce miodu 😉. Na taki rój będą czekały systemy antydronowe, które opisujemy na Geex od jakiegoś czas i wtedy dopiero zabawa zacznie się na dobre.

kod rabatowy kpt-geex do sklepu combat
Źródła:
  • https://www.darpa.mil/work-with-us/offensive-swarm-enabled-tactics
  • https://www.darpa.mil/news-events/2021-12-09