Coded Visibility. DARPA chce przeniknąć Fog of War

Widzieć to wiedzieć. Tego zdaje się trzymać DARPA. Ruszają bowiem prace nad nowymi systemami mającymi pozwolić żołnierzom przeniknąć tytułowe Fog of War, czyli mgły wojny. Nowe systemy mają pozwolić na zyskanie przewagi nad przeciwnikiem w ekstremalnych sytuacjach na polu walki.

O co chodzi DARPA z Fog of War?

W największym skrócie celem agencji jest uzyskanie asymetrycznej przewagi dla żołnierzy operujących na współczesnym, ale przede wszystkim na przyszłym polu walki. Obecnie świece dymne i innego typu systemy zakłócające widzialność na polu walki są powszechnie wykorzystywane przez armię USA.

Dzięki temu przeciwnik w kluczowych momentach traci kontakt wzrokowy z naszymi jednostkami, co umożliwia odskok, czy też zmianę frontu. Niestety w trakcie takiego manewru nie tylko przeciwnik nas nie widzi, ale również i my go nie widzimy.

Jakby tego było mało, środki wykorzystywane do zakłócania pracy termowizji nieprzyjaciela zawierają w sobie płatki metalu, które są bardzo niebezpieczne dla naszych dróg oddechowych. Ustawienie takiej zasłony wymusza założenie masek gazowych, a to z kolei obniża potencjał żołnierzy.

Rozwiązaniem problemu Fog of War ma być program Coded Visibility

Ogłoszony 12 października bieżącego roku program Coded Visibility ma doprowadzić do powstania elastycznych i możliwych do regulowania w zakresie operacyjnym bezpiecznych środków zakłócających widoczność przeciwnika. Chodzi tutaj zarówno o wzrok, jak i systemy działające w podczerwieni.

Oferenci i pracujący dla nich inżynierowie i naukowcy mieliby opracować takie cząsteczki, by siły sprzymierzone były w stanie widzieć przez postawioną zasłonę w jednym kierunku. W tym samym czasie przeciwnik patrzący z drugiej strony powinien mieć całkowicie zaburzoną widzialność.

Rohith Chandrasekar pracujący dla DARPA porównuje to do filtrów naklejanych na szyby, co pozwala na oglądanie świata tylko z jednej strony. Tak ma wyglądać pasywna asymetria. Mówi się też o aktywnej. W jej przypadku wykorzystane mają zostać innowacyjne materiały możliwe do sterowania i dostrajania w czasie rzeczywistym, by potencjalnie umożliwić adaptację zasłony w trakcie jej stosowania.

Niemożliwe? Nauka już bada stosowne rozwiązania!

Jeśli powyższe wydaje się totalną fikcją, to chyba czas odświeżyć wiedzę. Naukowcy z DARPA wskazują, że podstawą do badań nad nowymi typami zasłon dymnych przewidzianych dla pola walki są takie obszary badawcze, jak:

  • scattering media – technika umożliwiająca wyraźne widzenie obiektu przez zakłócający jego postrzeganie ośrodek
  • plasmonics – termin ten związany jest z wytwarzaniem wykrywaniem i manipulowaniem sygnałami i częstotliwościami pomiędzy dielektrykami w skali nanometrycznej
  • metamaterials – czyli materiały, które mają właściwości niewystępujące w przyrodzie
  • light-matter interactions – czyli kwantowe przejścia elektronów
  • związki biochemiczne
  • wielkoskalowe modelowanie

Jak widać, jest tego całkiem sporo i większość z tych obszarów jest dopiero poznawana i rozwój nauki może jedynie poprawić prawdopodobieństwo sukcesu programu Coded Visibility.

Źródło:
  • https://www.darpa.mil/news-events/2021-10-12a