Chiny szykują się do inwazji? Na to wygląda

Czy Chiny planują jakiś atak? Wiele by na to wskazywało. W ostatnim czasie doszło do sekretnego przystosowania cywilnych promów do zadań desantowania wojska. Czyżby wizje najazdu na Tajwan nie były tak odległe, jak nam się wydaje?

Dziwny ruch ze strony Chin

Serwis Defense News, powołując się na raport Jamestown Foundation z serii China Brief autorstwa Conora Kennediego z lipca tego roku, wskazuje, że w Chinach mogą trwać przygotowania do ewentualnych działań zaczepnych.

Do zadań takowych przystosowano na przykład prom Bang Chui Dao należący do COSCO Shipping Ferry Compan. Zainstalowano  na nim specjalną rampę pozwalającą na przyjmowanie na pokład i desantowanie opancerzonych pojazdów amfibijnych.

Jak zauważają analitycy, klasyczne promy typu roll-on/roll-off posiadają rampy otwierające się poziomo, tak by pojazd na nim znajdujący się mógł zjechać na specjalnie przygotowane nabrzeże. Nowe rampy pozwalają zjeżdżać w dół, wprost na plażę.

Chiny mają cały szereg okrętów desantowych, ale nie oznacza to, że mają ich dosyć. Źródło: Global Times

Technikalia wskazują na desantowanie

Analitycy przyglądający się bliżej konstrukcji nowych ramp wskazują, że umożliwiają one swobodne desantowanie z cywilnych promów. Konstrukcja rampy pozwala również na nieco większą dzielność morską, co w przypadku promów nie jest wcale takie oczywiste.

Sam układ systemów ruchomych wskazuje, że prom taki mógłby przy użyciu własnej kotwicy lub z napędem pracującym na małych obrotach zapewnić dostateczne warunki do bezpiecznego opuszczania pokładu przez pojazdy wojskowe.

Wspomniany już prom Bang Chui Dao brał już wcześniej udział w ćwiczeniach amfibijnych organizowanych przez chińskie siły zbrojne. Co więcej, w bieżącym roku doszło do większych manewrów z udziałem jednostek cywilnych, w trakcie w których ćwiczono operacje morskie.

Analitycy wyśledzili również kolejne dwa promy cywilne, które brały udział w ćwiczeniach. Wszystko wskazuje zatem na to, że trwają aktywne prace pozwalające na szybkie i skokowe wzmocnienie potencjału desantowego Chin.

Nowa rampa została skonstruowana tak, by umożliwić szybkie i sprawne desantowanie sprzętu wojskowego. Źródło: USNI/James Town Foundation/CCTV

Czy Chiny robią coś nadzwyczajnego?

Póki co obserwujemy jedynie przymiarki do szerszej integracji jednostek cywilnych. Możemy mówić o swoistym okresie próbnym i testowaniu rozwiązań technicznych. Sprawdzane są też zapewne procedury i zasady funkcjonowania cywilnych jednostek w kooperacji z okrętami wojennymi. Przez pewien czas będziemy mieli zapewne do czynienia ze zgrywaniem. Dalszym etapem będzie analiza zebranych danych i wprowadzenie w życie zmian wynikających z wyciągniętych wniosków. W efekcie należy przypuszczać, że koniec końców dojdzie do stałego ujęcia morskiego potencjału cywilnego w planach wojennych, gdyż tak jest po prostu taniej i efektywniej.

Użycie jednostek cywilnych nie jest niczym nowym w przypadku masowych konfliktów lub operacji, a za takie wydarzenie uznać by należało ewentualną inwazję na Tajwan. Patrząc na problem szerzej, zaangażowanie cywilnego potencjału w wysiłek wojenny jest na porządku dziennym. W Polsce również na czas W do wojska oddelegowany zostaje sprzęt nawet nie tyle cywilny, a prywatny. Wytypowani przedsiębiorcy muszą oddelegować swoje samochody czy też inne pojazdy. Dzięki temu następuje szybkie rozwinięcie możliwości po uzupełnieniu stanów powołaniami z rezerwy. Chiny robią to samo, tyle że w innym obszarze.

Wprowadzone zmiany konstrukcyjne umożliwiają działania nawet w przypadku braku dogodnego nabrzeża. Źródło: USNI/James Town Foundation/CCTV

Inwazja na Tajwan jest nieunikniona?

Pogłoski o niechybnej i nieuniknionej inwazji na Tajwan krążą w mediach od dawna. Jeśli się jednak zastanowić nad całą sprawą głębiej, to taka operacja jest z perspektywy Chin nieopłacalna. Chinom zależy na unifikacji, połączeniu wszystkich ziem w jedną całość, a nie atakowaniu. Tutaj kłania się Sun Tzu i jego złote zasady. Dodatkowo konflikt zbrojny spowodowałby zniszczenie potencjału, jaki posiada Tajwan. Chinom powinno zależeć, i zapewne zależy, na wyzyskaniu tego potencjału do dalszej rozbudowy państwa.

W związku z rozwojem systemów wywiadowczych skryty atak z zaskoczenia nie wchodzi w grę. Przygotowania do ewentualnej inwazji byłyby natychmiast wykryte, gdyż operacja tego typu jest zbyt dużą, by przeprowadzić ją niezauważenie. Tajwan błyskawicznie wychwyciłby takowe działania. Armię postawiono by w stan gotowości i musiałyby zacząć świstać kule. Jak napisano wcześniej, dla Chin byłoby to niekorzystne. Nie wiadomo również, jak duże byłyby reperkusje na świecie, a wszelkie tarcia są niewskazane. Biznes ma toczyć się spokojnie naprzód, a Chiny wrócić na swoje miejsce w globalnej grze.

tajwańska wyrzutnia rakiet
Wszelkie próby inwazji można stosunkowo łatwo zneutralizować więc Chiny musiałby najpierw wywalczyć sobie dominację w regionie, a to nie bezie ani łatwe, ani tanie. Źródło: Wikipedia

Czy Tajwan jest zatem bezpieczny?

Nie. Tajwan najpewniej zostanie wchłonięty przez Chiny, ale przypuszczać należy, że odbędzie się to na drodze pokojowej. Nie stanie się to za rok, dwa czy  też pięć lat. Wiele mówi się o długiej perspektywie, jaką zawsze biorą pod uwagę Chiny. W związku z tym można przypuszczać, że w przeciągu 30-50 lat i w wyniku zmian pokoleniowych dojdzie do połączenia obu krajów, być może na początku na zasadzie jakieś niezależności Tajwanu. Póki co procesy zmierzające w tym kierunku będą toczyć się bardzo powoli, ale Chinom zależy na drążeniu skały, a nie jej wysadzaniu.

Oczywiście na powyższą analizę należy brać ogromną poprawkę. Znacznie mądrzejsi i bardziej doświadczeni sromotnie się mylili więc i te wnioski mogą być chybione. Jak będzie, czas pokaże. Warto być jednak przygotowanym na każdy scenariusz.

Wszystkich, którzy lubią być przygotowani na każdą okoliczność zachęcamy do odwiedzenia sekcji artykuły obronne na combat.pl. Na pewno znajdziecie tam coś dla siebie.

Źródła:

  • https://www.defensenews.com/naval/2021/08/04/china-reportedly-converted-civilian-ferries-for-amphibious-assault-operations/
  • https://news.usni.org/2021/07/26/chinese-navy-using-commercial-car-ferries-to-launch-amphibious-landing-craft
  • https://jamestown.org/program/ramping-the-strait-quick-and-dirty-solutions-to-boost-amphibious-lift/