Bojowy laser o mocy 300 kW. Przełom?

Czyżby w niedalekiej przyszłości na dobre wystartował wyścig laserowy? Właśnie zapowiedziano mobilne urządzenie o mocy 300 kW. Jeśli producentom uda się je dostarczyć, to będzie to moc pozwalająca na realne zastosowania bojowe, a nie tylko przepalanie masek samochodowych, niszczenie dronów za kilkaset dolarów i inne tego typu efektowne próby.

GA-EMS i Boeing dostarczą laser o mocy 300 kW

25 października w komunikacie prasowym firma General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) poinformowała, że w kooperacji z firmą Boeing ma przygotować laser o mocy 300 kW. Jeśli faktycznie udałoby się uzyskać taką moc, to byłaby to już prawdziwa broń laserowa.

Zamówienie zostało wystosowane przez U.S. Army Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (RCCTO), czyli dział odpowiedzialny za szybkie i kluczowe dostawy niezbędnego uzbrojenia o istotnym znaczeniu. Jeśli ta instytucja się za coś bierze, to NA PEWNO nie będzie to przypominało kolejnego dialogu technicznego znanego z pewnego kraju nad pewną rzeką, która przepływa przez starą i nową stolicę.

Zamówione urządzenie ma być laserem typu solid state i nosi nazwę Distributed Gain High Energy Laser Weapon System. W całym projekcie firma Boeing ma odpowiadać za zintegrowany system kierowania wiązki.

Celem programu jest przygotowanie demonstratora, ale jak podkreśla przedstawiciel GA-EMS, będzie to najmocniejszy laser jaki do tej pory testowano w polu. Ma to być prawdziwy kamień milowy w obszarze obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Do tej pory to Izrael przecierał szlaki ze swoim Iron Beam będącym częścią szeroko rozumianego Iron Dome, ale widać Amerykanom zaczyna się naprawdę spieszyć.

Laser GA-EMS Boeing 300 kW
System wielkości kontenera umożliwi jego łatwy transport droga morską oraz lotnicza, a moc 300 kW pozwoli niszczyć nawet duże pociski. Źródło: General Atomics

Co wiemy o nowym laserze o mocy 300 kW?

Pierwsze informacje o pracach w tym obszarze podano jeszcze w grudniu 2020 roku. Wtedy mówiło się o pracach General Atomics realizowanych przy tego typu mocach na potrzeby Pentagonu (biuro Sekretarza Obrony) i wersji do 250 kW przeznaczonej dla samolotów opracowywanej z Boeingiem. Firma General Atomics prezentowała też koncepcję lasera na pojeździe Stryker.

Osią nowej broni ma być tzw. Distributed Gain Laser. Ma to być swoiste połączenie laserów typu slab[1] z laserami światłowodowymi. Te pierwsze wykorzystują jeden wielki element do uzyskiwania mocy, a te drugie bazują na dużej liczbie niewielkich światłowodów. Każdy ma swoje wady i zalety. Laser typu slab daje jeden skoncentrowany promień, ale mocno się nagrzewa. Z kolei lasery światłowodowe dzięki dużej ilości wiązek mają miejsce na rozpraszanie ciepła, ale problemem jest ich połączenie w jeden mocny promień.

Distributed Gain Laser łączy oba światy, wykorzystując kilka mniejszych laserów typu slab. Daje to szansę na zbudowanie mocnego lasera z dobrym rozprowadzaniem ciepła, ale bez problemów wynikających z łączenia wielu wiązek. Co ciekawe promienie z poszczególnych elementów nie są łączone na wyjściu, tylko niejako pierwszy promień zasila kolejny slab, aż do uzyskania docelowego promienia. Dzięki temu nie potrzeba ani systemu chłodzenia jak przy dużych wersjach laserów typu slab, ani skomplikowanych systemów łączenia wiązek przy laserach światłowodowych.

Pewnym ogranicznikiem są tutaj wymiary urządzenia. Pomimo tego, że jest bardzo kompaktowe, to do uzyskania konkretnej mocy potrzeba konkretnego rozmiaru. Dlatego właśnie wersja lotnicza została przeskalowana do 250 kW, by móc zmieścić się w samolocie (modelu nie podano).

Koniec końców artystyczne wizje samolotów strzelających promieniami laserowymi mogą być znacznie bliżej, niż nam się wydaje. To samo tyczy się obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Moc rzędu 300 kW spokojnie wystarcza na zneutralizowanie pocisku typu cruise, w wystrzeliwaniu których tak lubuje się w ostatnim czasie Korea Północna.

Jeśli spodobał się wam ten tekst, to zerknijcie także na inne nasze artykuły na temat zaawansowanych systemów uzbrojenia:

kod rabatowy kpt-geex do sklepu combat

Źródła:

  • https://www.ga.com/ga-ems-and-boeing-team-to-develop-300kw-class-helws-prototype-for-us-army
  • https://breakingdefense.com/2020/12/general-atomics-new-compact-high-powered-lasers/
    [1] https://www.rp-photonics.com/slab_lasers.html