Boeing LRAAM. Pocisk powietrze-powietrze dalekiego zasięgu

Coraz droższe samoloty i coraz bardziej zaawansowane systemy wykrywania i naprowadzania powodują, że trzeba chronić własne zasoby lotnicze. Jednym ze sposobów na realizację tego celu jest zaatakowanie przeciwnika wcześniej. By to zrobić potrzeba jednak odpowiedniego pocisku i tutaj do gry wkracza Boeing ze swoją koncepcją LRAAM Long-Range Air-To-Air Missile.

LRAAM Long-Range Air-To-Air Missile, czyli globalny trend

Tak się jakoś składa, że ostatnio w półświatku analityków obserwujemy przyspieszenie działań mających na celu zapewnienie sobie przez głownych globalnych graczy możliwości atakowania przeciwnika z daleka. Pociski LRAAM Long-Range Air-To-Air Missile proponowane przez firmę Boeing można śmiało wpisać w ten trend. Dosłownie parę dni temu pisaliśmy o nowych okrętach podwodnych dla Australii, które dostarczyć mają Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Okręty te poza znacznie większym zasięgiem możliwym dzięki napędowi atomowemu będą miały jeszcze jedną ogromną zaletę. Na ich pokładach znajdą

Nie chcąc pozostać w tyle, Korea Północna przetestowała swoje własne pociski typu cruise, a na dokładkę wystrzeliła pocisk balistyczny z wyrzutni kolejowej. Koreańczycy z Południa w odpowiedzi strzelali spod wody.

Trend ten nierozłącznie związany jest z chęcią zabezpieczenia swoich możliwości ofensywnych przed atakiem ze strony przeciwnika. LRAAM łączyć można m.in. z budową tzw. bąbli antydostępowych, czyli ulubionego narzędzie Rosji, która dodatkowo chce wzmocnić w tym zakresie Białoruś, oferując jej systemy S-400. Na dokładkę już teraz finalizuje jeszcze groźniejszy system S-500 jest na ostatniej prostej.

By nie pozostać dłużnym, Amerykanie też wpadli na innowacyjny pomysł i chcą wykorzystać systemy paletowe przenoszone przez samoloty transportowe, skutecznie atakować przeciwnika z daleka.

Jak zatem widać po tym pobieżnym przeglądzi – dzieje się. LRAAM jest kolejnym klockiem w tej układance. Swoją drogą jego nadejście było od dawna zapowiadane, jako że AIM-120 AMRAAM jest już u kresu swoich możliwości.

boeing lraam
Makieta pocisku Boeing LRAAM. Źródło: Joseph Trevithick / https://www.thedrive.com/the-war-zone/

Co wiemy o pocisku Boeing LRAAM Long-Range Air-To-Air Missile

Informacje na temat nowego pocisku przekazał jeden z redaktorów uznanego w światku obronności portalu The War Zone. Joseph Trevithick, bo o nim mowa, miał również okazję porozmawiać z przedstawicielami Boeing podczas tegorocznej konferencji USAF Air, Space, and Cyber Conference.

LRAAM ma składać się ma z dwóch członów. Pierwszym z nich to tzw. booster, który po wypaleniu się paliwa jest odłączany od zasadniczego pocisku, a ten dalej podąża w kierunku celu powietrznego już o własnych siłach.

Według przedstawicieli Boeing silniki rakietowe planowane do nowego pocisku nie bazują na żadnym z dotychczas opracowanych przez firmę. Dzięki zastosowaniu dwóch członów znacząco powinna wzrosnąć również manewrowość pocisku, który będąc krótszym, w ostatniej fazie będzie mógł dynamiczniej podążać za celem. Jak zauważa Trevithick, modułowość pocisku stwarza również możliwość zastosowania go bez boostera jako broń krótszego zasięgu.

Więcej szczegółów nie ujawniono, a reszta pozostaje w sferze spekulacji. W USA aktualnie trwają również prace nad innymi pociskami powietrze-powietrze, między innymi nad mającymi zastąpić AIM-120 pociskami AIM-260.

B-21 wizualizacja
LRAAM może błyskawicznie wejść do linii jeśli tylko decydenci nadadzą mu taki priorytet jak B-21, który bije rekordy w tempie prac rozwojowych. Źródło: USAF

LRAAM pojawi się szybko?

Obserwując globalne zbrojeniowe przyspieszenie, można zakładać, że pociski Boeing LRAAM Long-Range Air-To-Air Missile mogą szybko pojawić się pod skrzydłami samolotów wielozadaniowych. Amerykanom nie zostało zbyt wiele czasu, więc muszą się spieszyć i trzeba przyznać, że się spieszą. Doskonałym przykładem na to jest fakt istnienia już pięciu najnowocześniejszych bombowców B-21 Raider w fazie montażu końcowego. Tempo dla tych maszyn jest iście ekspresowe. Bez powodu by się tak nie spieszyli. Prawda?

Źródło:
  • https://www.thedrive.com/the-war-zone/42454/boeing-unveils-new-two-stage-long-range-air-to-air-missile-concept