Aplikacja SoundWatch zamieni smartwatch w pomoc dla niesłyszących

W smartwatchach najlepsze jest to, że naprawdę pomagają w codziennym funkcjonowaniu i zwiększają świadomość własnego ciała. Aplikacja SoundWatch może przenieść te zalety na zupełnie inny poziom, który w szczególności docenią osoby niesłyszące i niedosłyszące. Na czym polega jego działanie?

SoundWatch – smartwatch dla niesłyszących

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego pracują nad systemem dla smartwatchy zwanym jako SoundWatch. Identyfikuje on dźwięki i powiadamia o nich użytkownika za pomocą wibracji i powiadomień tekstowych. Wszystko z myślą o niesłyszących i niedosłyszących ludziach.

Może trudno sobie to wyobrazić, ale dla ludzi z problemami ze słuchem zwykłe pukanie do drzwi czy alarm przeciwpożarowy może okazać się sporym problemem. Na pomysł ułatwienia sobie życia dzięki smartwatchowi wpadł Dhruv Jain – jeden z koordynadorów projektu. Przyznał on nawet, że kiedyś przespał wspomniany alarm przeciwpożarowy. Trzeba było więc coś z tym zrobić.

Jak działa SoundWatch?

System SoundWatch używa mikrofonu wbudowanego w smartwatch do wyłapywania poszczególnych dźwięków. Zdobyte przez mikrofon dane są wysyłane do smartfona połączonego ze smartwatchem, by ostatecznie wrócić do inteligentnego zegarka w postaci wiadomości tekstowej. Ta zawiera informacje o tym, jaki dźwięk się pojawił i z jaką głośnością. Wiadomości oczywiście towarzyszą wibracje, by użytkownik fizycznie został powiadomiony o nowym zdarzeniu.

System SoundWatch jest zaprojektowany tak, żeby rozpoznawał powszechne i ważne rodzaje dźwięków w postaci m.in.: dzwonka do drzwi, klaksonu samochodowego, szczekania psa czy płaczącego dziecka. Oto co Jain mówi o swoim wynalazku:

Opracowywana przez nas technologia pozwala ludziom doświadczać dźwięków, z którymi wiąże się wykonanie jakiejś czynności – na przykład wyjęcie jedzenia z mikrofalówki po sygnale dźwiękowym. Jednak oprócz czysto praktycznych funkcjonalności SoundWatch może pomóc niesłyszącym ludziom bardziej połączyć się ze światem. Korzystam z prototypu zegarka i podczas spaceru po górach SoundWatch pozwala mi zauważyć śpiew ptaków i odgłos wodospadu – mimo że ich nie słyszę. Czuję się przez to bardziej „obecny” w naturze – o ile można tak powiedzieć. Mam nadzieję, że więcej niedosłyszących ludzi będzie mogło poczuć to osobiście.
Dhruv Jain
Koordynator projektu

Więcej opcji personalizacji

System oczywiście nie jest jeszcze idealny ani w pełni sprawny. Twórcy chcą poprawić nie tylko szybkość jego reakcji, ale przede wszystkim skuteczność, by poprawnie rozpoznawał różne dźwięki z otoczenia i identyfikował, z jakiego kierunku nadeszły. Ma pojawić się także więcej opcji personalizacji.

Jain zdradził, że jego zespół dąży do tego, żeby każdy mógł dostosować system pod własne potrzeby. SoundWatch być może odróżni głos bliskiej osoby od głosów innych ludzi czy rozróżni dźwięk zamykanych i otwieranych drzwi. Z pewnością taki zestaw informacji byłby bardzo pomocny w codziennym życiu dla wielu niesłyszących i niedosłyszących osób.

Zespół Dhruv Jaina pracuje również nad systemem wykorzystującym rzeczywistość rozszerzoną, zwanym HoloSound. Miałby on wyświetlać napisy i inne informacje poprzez okulary HoloLens. Więcej na ten temat nie wiadomo.

Aplikacja SoundWatch – kiedy i gdzie?

Najlepsze w tym wszystkim wydaje się to, że z systemu SoundWatch będzie można korzystać na dowolnym smartwatchu z obsługą instalacji programów trzecich. Oprogramowanie ma być bowiem dostępne dla smartfonów z Androidem. Nie wiadomo jednak kiedy twórcy udostępnią je potrzebującym oraz czy będzie język polski i czy aplikacja będzie darmowa.

Źródło: University of Washington