APKWS. Nowy bat na drony?

Zagrożenia wynikające z popularyzacji dronów są coraz bardziej realne. Z militarnego punktu widzenia sprawa jest podwójnie niebezpieczna, gdyż poza bezzałogowcami stricte bojowymi niebezpieczne są również maszyny cywilne, co jedynie zwielokrotnia kierunki ataku. BAE Systems wychodzi naprzeciw tym zagrożeniom i testuje APKWS przeciwko dronom. Czy to dobra droga?

Czym jest APKWS?

APKWS to skrót od Advanced Precision Kill Weapon System. Jest to sprytna koncepcja pozwalającą wykorzystać używane dotychczas niekierowane pociski rakietowe 70 mm i przebudować je na broń precyzyjną. Za wszystko odpowiada moduł sterujący montowany do standardowych rakiet.

Modyfikacja tego typu pozwala znacząco ograniczyć straty wśród ludności cywilnej i zminimalizować niepotrzebne straty w infrastrukturze. Według BAE Systems pocisk APKWS ma być swoistym łącznikiem pomiędzy tanią, ale nieefektywną bronią niekierowaną, a drogą bronią precyzyjną.

Sekcja naprowadzania może uchwycić cel z odległości większej niż 3 kilometry, co pozwala lepiej zabezpieczyć nosiciela pocisku przed kontrakcją przeciwnika. Optyka jest w stanie uchwycić cel stały, ale i ruchomy i śledzić go do ostatniego momentu. Broń ta została do tej pory zintegrowana z aż 17 platformami i znajduje się w masowym użyciu na świecie. Tyle prospekt BAE Systems.

Z systemem APKWS zintegrowano już 17 platform. Źródło: BAE Systems

BAE Systems testuje APKWS przeciwko dronom

W komunikacie opublikowanym 11 października firma poinformowała o udanych testach z udziałem pocisków APKWS kierowanych laserowo. Celem dla tej sprawdzonej broni był dron klasy II, czyli mieszczący się w przedziale od 150 do 600 kilogramów masy całkowitej.

W teście wykorzystano rakiety 2.75” (70 mm) ze standardową głowicą M151, silnikiem Mk66 oraz zestawem naprowadzania precyzyjnego APKWS. Nowością było użycie nowego zapalnika zbliżeniowego opracowanego przez L3Harris Technologies i Technology Service Corporation. Łączy on w sobie wykrywanie odległości do celu oraz możliwość detonacji punktowej. System ten jest zamiennikiem dla zapalników M423 i jego zastosowanie pozwoli niszczyć drony bez konieczności bezpośredniego trafienia. Jest to szczególnie istotne w przypadku szybko manewrujących aparatów, które mogłyby dzięki temu uniknąć trafienia.

APKWS drony wizualizacja
APKWS może być dobrym rozwiązaniem na większe drony. Źródło: BAE Systems

Zalety APKWS w walce z dronami

Największą zaletą nowego zastosowania APKWS ma być niski koszt neutralizacji zagrożenia, jakim są drony. Kolejny wymieniliśmy już w poprzednim akapicie i jest nim możliwość niszczenia celu bez uzyskania bezpośredniego trafienia.

Dodatkowo pocisk może być wystrzelony z wyrzutni nawet przed uchwyceniem celu. APKWS, dzięki półaktywnemu naprowadzaniu laserowemu włączanemu po starcie, umożliwia zaoszczędzenie cennego czasu i skrócenie łańcucha zdarzeń o ten element.

Stosukowo łatwa jest również integracja samych modułów APKWS na użytkowanych platformach i niekierowanych pociskach więc jakby nie patrzeć trochę tych zalet jest, ale czy dość?

Czy to wystarczy?

Kierunek wydaje się dobry. Pociski typu APKWS są relatywnie tanie (około 22 tysiące dolarów za sztukę), ale słowo relatywnie jest tutaj kluczowe. W przypadku zmasowanych ataków cena ta nadal jest zbyt wysoka, gdyż jak wiemy, drony cywilne są o wiele tańsze. Szacuje się, że mogą kosztować około 1000 dolarów.

Pamiętajmy jednak o tym, że zasadniczym celem dla APKWS mają być drony klasy 2 i w takim przypadku może to być strzał w dziesiątkę. Niestety idziemy znowu w obronę warstwową i liczba tych warstw stale nam się powiększa, tym razem o kolejne elementy antydronowe.

Cały czas brakuje przełomowych rozwiązań, takich jak szbkostrzelna, efektywna kosztowo broń laserowa. Inną opcją są oczywiście systemy walki elektronicznej i tutaj pewne ruchy można już zauważyć. Są to choćby pojazdy typu Stryker wyposażone w odpowiednie moduły elektroniczne, ale laser też się na nich testuje, niemniej to cały czas dużo za mało.

„Pancerz” musi gonić, gdyż „pocisk” wysforował się o dwie długości naprzód!

Źródło:

  • https://www.baesystems.com/en-us/article/bae-systems-successfully-tests-apkws–laser-guided-rockets-against-unmanned-aerial-systems