Czym jest Aegis Ashore?
Kolokwialnie rzecz ujmując Aegis Ashore to taki okręt na lądzie. Tak na poważnie, to bazuje on na okrętowym Aegis Combat System, który został opracowany i wprowadzony do linii w celu niszczenia celów powietrznych. Oficjalna definicja Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych brzmi mniej więcej tak: AEGIS Weapon System (AWS) to scentralizowany, zautomatyzowany system dowodzenia i kontroli oraz kontroli systemów uzbrojenia zaprojektowany jako kompletne rozwiązanie od wykrywania do neutralizowania zagrożeń.
Sercem urządzenia jest stacja radiolokacyjna AN/SPY oferowana obecnie w 7. odmianie rozwojowej. Bazuje ona na technologii radarów typu solid state, które dopracowano w trakcie badań nad systemem Long Range Discrimination Radar (LRDR). Aegis jest zintegrowany z innymi elementami amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej poprzez system Command and Control, Battle Management, and Communications (C2BMC). Łączy on wszystkie czujniki i pociski w jeden obraz sytuacyjny, zapewniający informacje niemal w czasie rzeczywistym. Wykorzystuje też dane wsadowe z innych systemów znajdujących się w sieci Missile Defense System (MDS).
Do obsługi pocisków wykorzystywany jest MK 41 Vertical Launch System (VLS), czyli system pionowych wyrzutni zintegrowany z 18 rodzajami pocisków. Wśród nich wymienić można SM-2, ESSM, SM-3, SM-6, VLA i Tomahawk. Pociski te są obecnie modnie zwane efektorami, ale my jesteśmy stare grzyby i dalej będziemy nazywać je pociskami.
Do tej pory przeprowadzono ponad 4300 udanych prób z celnością większą niż 99,1 procent. Po odpaleniu pocisku Aegis Ashore stale monitoruje sytuację w czasie rzeczywistym i przekazuje dane na temat udanego bądź nieudanego przechwycenia.
By system wspierał współczesne standardy, nie mogło w nim zabraknąć otwartej architektury Aegis Common Source Library (CSL). Zapewnia ona możliwość szybkiej integracji nowych możliwości w zależności od potrzeb klienta.