Laboratoria przyszłości w szkołach podstawowych – cele programu
Czy na samo wspomnienie bezmyślnego wkuwania na pamięć przechodzi Cię właśnie dreszcz przerażenia? Przypominasz sobie także teraz to rozliczanie ze znajomości treści definicji, bo przecież nie z ich zrozumienia? Mamy nadzieję, że taki obraz, to powoli przeszłość polskiej edukacji. Z takiego założenia przynajmniej powstała inicjatywa rządowa działająca w ramach Polskiego Ładu od 2021 roku.
Projekt Laboratoria przyszłości finansuje zakup nowoczesnego sprzętu do nauki, który daje milionom uczniów polskich szkół podstawowych możliwość eksperymentowania oraz zdobywania wiedzy w praktyczny i interesujący sposób. Inspiracją dla powstania tej inicjatywy był m.in. skandynawski model edukacji odchodzący od sztywnego rygoru i poskramiania kreatywności.
Filozofia zdobywania wiedzy, która przyświeca naszym północnym sąsiadom, łączy się tu z ideą rozwoju kompetencji STEM (nie mylić z popularną platformą do gier). Jak w ten sposób określane są tzw. kompetencje przyszłości, które obejmują naukę, technologię, inżynierię, sztukę oraz matematykę. Co oznacza w skrócie, że współczesny uczeń ma otrzymać nielimitowaną szansę rozwoju swoich zainteresowań jeszcze na terenie szkoły. A to w naturalny sposób przełoży się na poszerzanie horyzontów faktycznie przydatne w dalszej karierze.