Podkręć swój komputer na Święta. Stabilne procesory na niestabilne czasy

Grudzień to magiczny czas. Święta, choinka, prezenty, któż tego nie lubi? Tegoroczny okres świąteczny, jest jednak cięższy niż zwykle. Szczególnie jeśli mowa o rynku części komputerowych. W tym roku z pewnością najgłośniej będą wzdychać zapaleni gracze. W ich przypadku ciężko będzie spodziewać się pod bożonarodzeniowym drzewkiem czegoś innego niż pary skarpet… a może niekoniecznie?

Karty graficzne

Co zatem zrobić, skoro grać się chce, a sprzętu brak? W mojej opinii dobrym planem jest zerknąć na komponenty z nieco wyższej półki. Te z uwagi na swoją grupę docelową, ostały się na półkach sklepowych, co jednak nie oznacza, że osoba o niższych wymaganiach nie może pozwolić sobie na odrobinę luksusu.

Polecane karty graficzne:


Sprawdź też ranking kart graficznych.

Czas na święta overclocking

Obecnie overclocking (ang. podkręcanie) komponentów jest całkowicie bezpieczny. Szczególnie jeśli mowa o warunkach domowych i bazowaniu na sprzęcie mainstremowanym, którego nie będziemy przerabiać mechanicznie ani softwareowo. Korzystając z oficjalnych narzędzi udostępnionych przez producentów płyt głównych, naprawdę trzeba by było się postarać, aby zepsuć coś nieodwracalnie.

Płyta główna

I słowo „nieodwracalnie” jest tutaj kluczowe. Owszem, może zdarzyć się tak, że przesadzając z podnoszeniem zegara procesora, komputer nie będzie chciał się uruchomić. Jednak każda płyta główna posiada prosty mechanizm resetowania felernych ustawień, który pozwoli na szybkie przywrócenie jednostki z powrotem do życia. 

Droższe płyty główne posiadają nawet specjalny przycisk „CLR CMOS” (clear COMOS – czyszczenie ustawień BIOS), aby jeszcze szybciej i prościej przywrócić domyślne – działające ustawienia.

Poza tym wysoka półka sprzętu, to również liczne certyfikaty, zabezpieczenia oraz po prostu wysoka jakość, która dodatkowo minimalizuje ryzyko uszkodzenia podzespołów.

Na dłuższą metę zatem podkręcanie, to świetna zabawa, poszerzenie horyzontów technicznych, ale przede wszystkim pozyskanie własnymi siłami dodatkowej wydajności ukrytej w głębi naszego komputera.

Przy okazji, możemy również założyć, że podkręcając procesor, pamięć RAM czy w dalszej perspektywie kartę graficzną, uwolnimy nasz komputer od tak zwanych „wąskich gardeł”.

Rzadko bowiem zdarza się, aby komponenty były dopasowane w taki sposób, że procesor nie ogranicza karty graficznej (nawet minimalnie) lub odwrotnie. Praktycznie w każdym wypadku na podniesieniu zegarów można zyskać trochę mocy.

Zobacz ranking płyt głównych.

Jak podkręcić procesor?

Rzetelny i dobrze zrealizowany poradnik, jak podkręcać procesor znajdziesz tutaj:

AMD

Intel

Procesory

Obecnie najbardziej opłacalnymi procesorami z perspektywy domorosłych overclockerów są poniższe jednostki.

Świetnie sprawdzą się one nie tylko w grach. Modele z serii Core i9 oraz Ryzen 5, będą idealnie uzupełniać komputer streamera lub osoby związanej z pracą kreatywną. Jeżeli zajmujesz się obróbką zdjęć, filmów czy tworzeniem wizualizacji, to wybór powyższych procesorów powinien być naturalny.

Szczególnie dobrze prezentuje się model Intel Core i9 12900K z uwagi na dużą liczbę rdzeni oraz wątków. Procesor ten posiada aż 8 rdzeni fizycznych i 16 logicznych oznaczonych jako „performance”. Dodatkowo jest wyposażony w 8 rdzeni „efficient” dzięki czemu można go określić 24-watkowym, co czyni go niezrównanym w domowym pececie. Dodatkowo większość sztuk bez trudu udaje się podkręcić na stabilne 5.0 Ghz (na wszystkich rdzeniach). Najlepsze sztuki są zdolne na osiągnięcie nawet 5.3 Ghz na konwencjonalnym chłodzeniu wodnym.

Z nowej generacji najciekawiej wypada Intel Core i7-14700K(F). Ten procesor z odblokowanym mnożnikiem przyniósł najwięcej zmian z całej dotychczasowej serii Intel Core 14. generacji.

AMD Ryzen 5 5600X szczególnie dobrze wypada w programach CAD oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne jest sprawne renderowanie plików. Jeżeli w Twojej pracy priorytetem jest wydajna praca wielowątkowa lub procesor głównie będzie zajmował się ciągłym przetwarzaniem treści (rendering), to Ryzen 5 odnajdzie się w tych zastosowaniach bezbłędnie.

Poznaj więcej polecanych CPU w rankingu procesorów.

Pamięć RAM

Wybierając procesory z odblokowanym mnożnikiem, pamiętaj o elemencie niezbędnym do osiągnięcia dobrych wyników OC, czyli – pamięci RAM. Powinna się ona cechować fabrycznie wysokim zegarem pracy oraz zaimplementowanym radiatorem.

Co do zasady – założyć można, że 9/10 modułów osiągnie o „oczko” wyższe taktowanie, niż to, które posiada domyślnie.

Dla przykładu: znakomita większość modułów pracujących z zegarem 3000 Mhz powinna osiągnąć zegar w wysokości 3200 Mhz, jednak przeskok z 3000 Mhz na 3400 Mhz może już być problematyczny. Wychodząc od tej zasady dobrze jest skupiać uwagę na modelach RAM z fabrycznym taktowaniem bliskim 3600 Mhz. Będzie ono odpowiednie na większości procesorów AMD Ryzen (od 3 generacji w górę), a także dla procesorów marki Intel.

Warto pomału już też zerkać na DDR5 do nowych Inteli lub AMD Ryzen 7000, które stają się coraz bardziej opłacalne, np. Kingston Fury 32 GB 5200 MHz CL40 Beast RGB.

Zobacz ranking pamięci RAM DDR4 i DDR5

Chłodzenia procesorów

Do podkręcenia procesorów potrzebne jest jednak wydajniejsze niż standardowe (dołączane przez producenta) chłodzenie powietrzne. Najlepiej zainteresować się systemami All in One, w skrócie AiO. Urządzenia te, to nic innego jak radiator, połączony wężami z blokopompką, która za pomocą miedzianej stopy odprowadza ciepło z procesora.

System ten jest dużo wydajniejszy od klasycznych chłodzeń powietrznych, składających się jedynie z radiatora + wentylatora. Fizyczny przepływ cieczy przez układ oraz rozproszenie temperatury na większej powierzchni sprawia, że chłodzenia AiO mogą pracować na niższych obrotach „przetwarzając” tą samą ilość ciepła, co ich „powietrzni” kuzyni.

Alternatywne chłodzenie powietrzne 

Jeśli jednak większość budżetu przeznaczyliście już na solidną płytę, a i procesor pożarł znaczną część środków, to do efektywnego schłodzenia procesorów 6 rdzeniowych powinien w zupełności wystarczyć nowy cooler od SpilentiumPC Fortis 5 Dual. To niepozorne chłodzenie potrafi rozproszyć naprawdę ogromną ilość ciepła, zatem do podkręcenia Ryzena 5, czy Intel Core i5 będzie jak znalazł. 

Sprawdź ranking chłodzeń procesora

Obudowa komputerowa

Dobre chłodzenie wodne musi jednak iść w parze z obudową, która będzie w stanie je pomieścić oraz stworzyć mu odpowiednie warunki pracy. Lepiej na tym komponencie nie oszczędzać chcąc osiągnąć dobre wyniki.

Zalecam wybór pojemnej, dobrze wentylowanej skrzynki, najlepiej z dwoma fabrycznie zamontowanymi wentylatorami.

Szczególnie polecam zwrócić uwagę na gabaryt obudowy. Im większa, tym więcej miejsca zaoferuje na montaż wydajnego chłodzenia wodnego, ale również przyczyni się do efektywniejszej wymiany ciepła.

Zobacz ranking obudów komputerowych

Zasilacz

Zasilacz jest niezbędną częścią każdego komputera, a jeśli zamierzasz podkręcać swoje podzespoły, to trzeba postawić na solidną jednostkę, która da sobie radę w każdych warunkach. Najpopularniejszymi są te w standardzie ATX i z certyfikatem sprawności 80 Plus Gold. One najczęściej oferują najlepszy stosunek możliwości do ceny.

Co do mocy – wybór jest zależny głównie od najważniejszych komponentów, czyli procesora i karty graficznej. To one powinny decydować o tym, jaki zasilacz dobrać. Generalnie do większości obecnych podzespołów wystarczają w zupełności 750-850 W modele (przy słabszych komponentach 550-650 W).

Naturalnie w przypadku topowych CPU i GPU (zwłaszcza po OC), czyli np. RTX-a 4090 i Intel Core i9-13900K lub i9-14900K, mogą nie wystarczyć, wtedy można postawić na modele pokroju be quiet! Pure Power 12 M 1200 W 80 Plus Gold. W pozostałych przypadkach 750-850 W zaoferują wystarczającą moc, a często wręcz przełożą się na spory zapas.

Umiarkowana nadwyżka może być przydatna, bo zasilacz nie pracuje najlepiej przy bardzo wysokim obciążeniu, a umożliwia ona także modernizację komponentów na mocniejsze w bliższej lub dalszej przyszłości. A w końcu zasilacza zwykle nie zmienia się tak często jak inne, mocno wpływające na działanie komputera podzespoły.

Przy czym warto postawić na PSU z mocną linią +12 V i nie zwracać wyłącznie uwagi na ogólną moc, która nie zawsze obrazuje faktyczne możliwości zasilacza.

Zobacz także ranking zasilaczy komputerowych oraz polecane zasilacze do serii GeForce RTX 4000

Dysk

No dobrze, zatem podkręciliśmy wszystko wedle zdobytych wskazówek, a tu psikus, bo gry nadal się zacinają. Co jest nie tak?

Bardzo często zdarza się, że chochlikiem, który psuje cały efekt mozolnego overclockingu, jest dysk twardy. Dosłownie – twardy, w myśl talerzowy. Tak, tradycyjne HDD-ki potrafią zamulić nie jednego PC-ta, szczególnie takiego z Windowsem 10 i 11. Jednak do magazynu danych nadal mogą być przydatne ze względu na relację pojemność-cena.

W pozostałych przypadkach zakup pojemnego dysku SSD, z wydajnym kontrolerem pamięci oraz na żywotnych modułach, jest elementem niezbędnym, jeśli nie chcemy zaprzepaścić efektów naszej pracy.

Dyski M.2 z interfejsem NVMe są najlepszym wyborem dla osób poszukujących maksymalnie niskich opóźnień w wykonywanej pracy. Stanowią też świetny wybór dla graczy, którzy nie chcą długo czekać na załadowanie poziomu w grze lub nawet w kolejce do lobby (tak, prędkość dysku wpływa często na szybkość dołączania do gry/serwera).

Klasyczne dyski SSD 2,5” z interfejsem SATA stanowią dobre podłoże do pracy z obróbką danych jak filmy czy zdjęcia – szczególnie kiedy liczy się pojemność względem ceny. Są one po prostu tańsze niż te wyposażone na złączu M.2, a osoba pracująca z pojedynczymi plikami nie zauważy różnicy względem szybszego dysku NVMe.

Gamingowo-świąteczne inspiracje

„Będę grał w grę” – nieco oklepane, ale to jednak klasyk. Jeśli masz podobny plan na najbliższe dni – zobacz, co przygotowaliśmy dla graczy. Może uda się jeszcze podsunąć komuś pomysł na prezent dla Ciebie albo samemu sprawić go sobie z okazji przetrwania 2023 roku. 

Znajdź wymarzony prezent na święta | x-kom