Podcast x-perci: Kiedy przyszedł czas na nowe bebechy w kompie i czy warto je podkręcać

Zakup nowego komputera to sama przyjemność. Skrzynka śmiga aż miło, a gry i programy działają na niej bez zająknięcia. Tylko czy ta sielanka może trwać wiecznie? Dynamiczny i nieustanny rozwój technologii sprawia, że po jakimś czasie każde urządzenie odstaje od rynkowego topu. Czy da się tego uniknąć?

Jak często należy wymieniać komponenty desktopa?

Doskonałe pytanie! Szczególnie dla użytkowników, którzy nie interesują się światem komputerów, a już na pewno nie poruszają się biegle w ofercie podzespołów. Te z resztą nieustannie ewoluują i co rusz słyszymy a to o nowych procesorach, a to o nowych kartach graficznych, to znowu o udoskonalonych płytach głównych oraz nowocześniejszych pamięciach operacyjnych RAM. O tym, co warto wymieniać w desktopie i jak często to robić, rozmawiają Kamil Szwarbuła oraz Jakub Godek.

Rozmowy z rybą o overclockingu

Mianem overclockingu nazywa się z angielskiego podkręcanie zegarów podzespołów komputerowych w celu uzyskania wyższej wydajności. Jednak myli się ten, kto uważa, że to proste. Nic z tych rzeczy. Do skutecznego, a przede wszystkim bezpiecznego, podkręcania procesora lub karty graficznej, niezbędna jest specjalistyczna wiedza. Trzeba znać maksymalny pułap, zadbać o dodatkowe chłodzenie, jak również orientować się w relacjach pomiędzy zegarami pamięci a zegarami rdzeni. Niuansów jest sporo, w podcaście wyjaśnia je Marcin ryba Rywak.

x-kom podcast

Słuchaj nas tam, gdzie lubisz