Podcast x-perci: Jak unikać niebezpiecznych aplikacji i czy nadszedł czas Homo Cyberneticus

O aplikacji FaceApp zrobiło się głośno z dwóch powodów. Po pierwsze, dzięki celebrytom, którzy zainicjowali akcję #AgeChallenge. Fani w mig podchwycili intencję i tablice na Facebooku oraz Instagramie wypełniły się setkami fotografii postarzonych twarzy. Każdy, kto zainstalował aplikację w smartfonie mógł w kilka sekund zmienić swoje oblicze na zdjęciu, dodając sobie lat, choć zwykle staramy się odmładzać. Taki paradoks.

Aplikacja zyskała też rozgłos na skutek pewnej kontrowersji. Otóż jej twórca jest Rosjaninem, a firma będąca właścicielem FaceApp ma swoją siedzibę w Sankt Petersburgu. Co więcej, media i portale zaczęły informować o możliwości wykorzystania danych użytkowników przez rosyjskie służby. Czy naprawdę jest się czego obawiać? Jak chronić dane zapisane w pamięci smartfona przed nieuczciwymi twórcami aplikacji? Kamil Szwarbuła i Piotr Kaleta szukają panaceum na złodziei danych.

Homo cyberneticus – gdzie kończy się człowieczek, a zaczyna android?

W drugiej części podcastu rozmowa zakręciła się wokół tematu homo cyberneticus, co ma bezpośredni związek z badaniami nad połączeniem ludzkiego mózgu z komputerem. Gdzie zatem kończy się człowieczek, a zaczyna android?

x-kom podcast

Słuchaj nas tam, gdzie lubisz