Podcast x-gamers: Rambo i Pegasus, czyli początki polskiego gamingu

Dawno, dawno temu w wielu polskich domach, tuż obok telewizora – podówczas jeszcze kineskopowego – leżały sobie konsole wideo. Jedna z dwóch. Pegasus bądź Rambo. Prawdziwe legendy ówczesnego gamingu, do których sentymentalnie wracamy w naszym podcaście.

Pierwsze konsole wideo nad Wisłą

Tak naprawdę Pegasus jest jedynie podróbką oryginalnej, azjatyckiej konsoli NES. Bang, pewnie wielu z Was nie miało o tym pojęcia, choć obydwie konsole są do siebie bliźniaczo podobne. Tylko jak to się stało, że Pegasus trafił do Polski? Kamil Gajdek zna całą historię i opowiada ją Kamilowi Szwarbule. Przy okazji dochodzi do wspominek na temat gier, w które grał chyba każdy, kogo dzieciństwo przypadało na lata 90-te XX wieku. Co ciekawe, panowie prowadzący mimochodem napominają też o konsoli Sega. Na jej temat mają kilka cennych uwag.

I wreszcie Atari 2600 w formie lokalnej podróbki. U nas znanej jako Rambo. Prosta konsola wyposażona w ledwie 4 suwaki oraz 2 joysticki, które notorycznie się psuły. Gry też nie powalały na kolana, były pełne pikseli, a ich mechanika była niesamowicie prosta. Niemniej konsola dawała ówczesnym dzieciakom mnóstwo radości. Więcej o tej radości i o fenomenie konsoli dowiesz się z rozmowy obu Kamilów.

x-kom podcast

Słuchaj nas tam, gdzie lubisz