Już nie tylko dla chętnych. E-faktury będą obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy

W styczniu tego roku wszedł w życie Krajowy Systemu e-Faktur, w skrócie KSeF, czyli inaczej mówiąc – centralna i internetowa baza faktur. Fiskus używa jej do gromadzenia absolutnie wszystkich faktur ustrukturyzowanych wystawianych przez przedsiębiorców. Obecnie tylko tych korzystających z systemu dobrowolnie, od nowego roku już wszystkich.

E-faktura czyli ogromna zmiana dla przedsiębiorcy

E-faktura to kolejny krok w stronę cyfryzacji usług publicznych. Dziś stanowi jedną z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji, zaraz obok tradycyjnych faktur papierowych oraz ich elektronicznych odpowiedników. Od 2024 roku przyjmie najprawdopodobniej charakter powszechny i obligatoryjny, o czym poinformowało Ministerstwo Finansów. Dokładne daty nie zostały jak na razie podane. Mówi się jednak o początku tego roku (wcześniej pojawiał się termin drugiego kwartału 2023 roku, ale termin ma zostać przedłużony, aby umożliwić firmom pełne przystosowanie się do nowych wymogów).

Nowy system fakturowania elektronicznego wiąże się z wieloma zmianami dla przedsiębiorcy w kwestii rozliczeń i księgowości. Jak twierdzą osoby odpowiedzialne za jego projekt i wdrożenie, wraz z niewątpliwymi wyzwaniami idzie za nim też wiele korzyści i usprawnień. Bez wątpienia zyskuje je fiskus, który otrzymuje tym samym kolejne narzędzie do przeciwdziałania nieprawidłowościom i oszustwom podatkowym. A w rezultacie – teoretycznie większe wpływy do budżetu państwa.

Dla pozostałych zainteresowanych zaletami z pośrednictwa ministerstwa w dokumentacji zakupów i sprzedaży mają być: szybszy zwrot VAT-u o 20 dni, przyspieszenie obrotu i pewność otrzymania dokumentu przez kontrahenta, wygoda uzupełniania faktur wg jednego wzorca, standaryzacja formatu pliku do xml, łatwość w kontrolowaniu przepływu dokumentów, równość konkurencji, mniej danych i mniej obowiązków, gdyż wszystkie dokumenty będą przechowywane przez organy administracyjne przez okres 10 lat, a podatnik nie będzie więcej zmuszony do wysyłania dokumentu JPK_FA.

e-faktura

Nowe technologie w polskiej administracji

Państwo polskie kolejny raz udowadnia, że nowych technologii się nie boi. Jest bowiem jednym z pierwszych członków UE integrującym teleinformatyczny system e-fakturowania. Aby proces wdrożenia KSeF był z kolei jak najbardziej przyjazny technologicznie dla podatnika, Ministerstwo Finansów zadbało o udostępnienie specjalnego interfejsu dostosowującego programy księgowe do systemowego software’u oraz planuje optymalizację aplikacji e-mikrofirma zgodnie z potrzebami mikroprzedsiębiorców.

Sam system ma za zadanie weryfikację zgodności danych zawartych w dokumencie ze wzorem oraz nadanie mu unikalnego numeru. Po tym faktura zostaje uznana za odebraną. Przedsiębiorca o uwierzytelnionej w systemie tożsamości, lub upoważniony do tego podmiot, może otrzymać do niej dostęp z testowanej aktualnie Aplikacji Podatnika KSeF. Ponadto system będzie służyć także do: wystawiania, przesyłania, otrzymywania i walidowania faktur, jak także informowania o wszelkich etapach procesu oraz nieprawidłowościach. Ustandaryzowany schemat e-faktury umożliwi też skuteczniejsze optyczne rozpoznawanie znaków, co docelowo na pewno zwiększy automatyzację i przejrzystość pracy księgowości.

Jak przygotować się operacyjnie do wdrożenia KSeF?

Choć obowiązek wdrożenia KSeF przypadnie na przyszły rok, lepiej nie zwlekać z przygotowaniami do konsolidacji. Jednym z kroków, oprócz tych technicznych i narzędziowych, koniecznych do fuzji systemu fakturowania będzie między innymi ustalenie możliwości regularnego pobierania niezbędnych danych do nowego schematu. Warto w tym celu skonsultować się ze swoimi kontrahentami. W razie wątpliwości zapraszamy więc do kontaktu wszystkich partnerów biznesowych spółki x-kom. Z kolei wszystkich zainteresowanych współpracą na stronę www.biznes.x-kom.pl