Test i recenzja Trust Tyro Full HD. Czy warto postawić na samodzielną kamerkę internetową?

Zwykle, mając odbyć zdalnie rozmowę czy spotkanie, korzystamy z urządzeń wideo, które oferuje nam nasz sprzęt, np. laptop czy tablet. W dobie lekcji i pracy on-line kamera internetowa wydaje się być jednak czymś niezastąpionym. Warto zatem odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie: czy opłaca się inwestować w samodzielną kamerkę internetową? Postanowiłam sprawdzić to na przykładzie Trust Tyro Full HD. Oto jej test i recenzja.

Kamera internetowa Trust Tyro Full HD

Testowana przeze mnie Trust Tyro Full HD to niezależna kamerka internetowa, którą podepniemy pod każdy sprzęt z wejściem USB. Małe, ale bardzo ładnie wyglądające urządzenie, dotarło do mnie w zgrabnym pudełeczku. Po otwarciu paczki, oprócz kamerki, znalazłam tu adekwatny kabel do połączenia z docelowym sprzętem poprzez USB 2.0 oraz stojak dedykowany kamerce – tripod. Wszystko prezentowało się jak na zdjęciu poniżej. 

Kamera internetowa Trust Tyro Full HD webcam recenzja


Budowa i możliwości techniczne

Trust Tyro to kamerka o poziomej konstrukcji, którą do stojaka przytwierdzimy za pomocą dosłownie jednej śrubki. Po zamontowaniu do nóżek nadal możemy nią swobodnie manewrować, ustawiając najlepszy dla siebie widok – bardzo ważny aspekt i moim zdaniem jeden z najważniejszych plusów tego urządzenia. Wszystko dzięki mobilnej konstrukcji i wbudowanej głowicy ze specjalną regulacją, która w prosty sposób pozwala ustawić sprzęt możliwie najkorzystniej dla użytkownika.

W tym miejscu trzeba też wspomnieć, że kamerka Trust posiada zaimplementowany mikrofon. Znajduje się on na korpusie urządzenia i na pierwszy rzut oka jest niemal niezauważalny.

Warto również zaznaczyć, że wspomniany przeze mnie ruchomy mechanizm regulujący, przytwierdzony do korpusu urządzenia, przez cały okres testów działał wzorowo. Na ten moment nie mogę mu więc nic zarzucić. Co więcej po przeprowadzonych testach, mam wrażenie, że doskonale sprawdzi się również w kontekście długofalowej pracy ze sprzętem. Nie wspominam o tym bez przyczyny. Otóż to właśnie on służy również jako tzw. klips, za pomocą którego alternatywnie, zamiast do tripoda, przyczepimy urządzenie również np. do obudowy laptopa.

Jakość wykonania i konstrukcji Trust Tyro oceniam bardzo dobrze. Kamera internetowa zrobiona jest estetycznie, a pod kątem designu z pewnością bezproblemowo wpasuje się do każdego wnętrza – zarówno biurowego, jak i domowego. Minimalistyczny, ale bardzo elegancki i klasyczny wygląd, to jeden ze zdecydowanych plusów dla Trust, bo jak wiadomo z psychologii, kupuje się przede wszystkim oczami.  

Jeśli z kolei miałabym się odnieść do dołączonego stojaka na kamerkę, to mówiąc wprost – szału nie ma. Biorąc jednak pod uwagę, że  dołączony tripod, to bardziej dodatek, niż kluczowy fragment zestawu, to osobiście uważam, że już sam fakt, iż znajdziemy go w pudełku, zasługuje na pochwałę i docenienie przez użytkownika. Dla mnie była to w każdym razie miła niespodzianka.

Konfiguracja kamery 

Kamera internetowa Trust Tyro Full HD Webcam to urządzenie z rodziny Plug&Play. W praktyce oznacza to, że do używania kamerki nie potrzebujemy żadnych sterowników – zazwyczaj trzeba było instalować je ze strony producenta lub wgrywać na urządzenie z dołączonego nośnika danych. W tym przypadku wygląda to zupełnie inaczej.

Mianowicie, po podłączeniu do urządzenia (komputera, laptopa czy tabletu), kamerka instaluje się samoistnie, a co więcej odbywa się to dosłownie w przeciągu kilku sekund. Zaraz po tym jest gotowa do użytku. Całość przebiega błyskawicznie, a od użytkownika wymaga jedynie podłączenia kabla w gniazdo USB 2.0.

Kamera internetowa Trust Tyro Full HD webcam recenzja

Trust Tyro w praktyce

Obraz

Trust Tyro jest kamerą internetową, która w teorii ma oferować jakość audio i wideo wysokiej jakości. Co to właściwie oznacza? Mamy tu do czynienia z rejestracją obrazu Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080 px oraz całą masą dodatkowych funkcji i atrybutów, które wpływają na jakość strumieniowanego obrazu i dźwięku. A to po prostu mówiąc najprościej: widać i słychać.

W porównaniu do innych kamer, z jakimi miałam do czynienia, widok z Trust Tyro jest bardzo dobry. Brak tu rozmyć czy np. znienawidzonej przez wszystkich „pikselozy”. Reakcja sprzętu na rejestrowany obraz jest ok, chociaż przyznam jednak, że przy gwałtownym ruchu mój rozmówca zwrócił uwagę na lagi w strumieniowaniu obrazu. Trudno jednak stwierdzić, czy wynikają one z jakości sprzętu, czy mojego łącza internetowego. Osobiście obstawiam to drugie. Tak czy siak,  nie wpływa to znacząco na odbiór obrazu w całokształcie i wszystkie osoby, z którymi rozmawiałam podczas testów, twierdzą, że jakość wideo jest bardzo dobra i spełnia ich wymagania.  

Kamera internetowa Trust Tyro Full HD webcam recenzja
Trust Tyro Full HD
screen kamery z laptopa
randomowa kamera w laptopie

Autofocus i automatyczny balans bieli

Jak już wspomniałam, testowany model kamerki internetowej może pochwalić się funkcjami, które podbijają jakość obrazu i sprawiają, że wypada on naprawdę dobrze – bez względu na warunki otoczenia czy np. wspomniane przeze mnie ruchy postaci w kadrze.

Mam tu na myśli przede wszystkim:

  • automatyczną korekcję ekspozycji przy słabym oświetleniu, czyli tzw. automatyczny balans bieli,
  • automatyczną regulację ostrości, czyli funkcję autofocus.

Co dają one w praktyce?

Automatyczna korekcja bieli zapewnia wyraźne nagrania w niemal każdych warunkach oświetleniowych. Bez względu na to, czy spotkanie służbowe odbywa się podczas słonecznego, czy deszczowego dnia – strumieniowane wideo zawsze może pochwalić się bezkonkurencyjną jakością. Podobnie wygląda to w przypadku pór dnia – rano/wieczór. Zresztą, na powyższych screenach widać, że ujęcia są sporo jaśniejsze, co pozwala mieć nadzieję na dobrą widoczność, gdy jednak światło nie sprzyja. I o tym właśnie mowa.

Autofocus z kolei zapewnia widoczną ostrość osób znajdujących się na ujęciu, automatycznie skupiając się na najważniejszych elementach kadru. Innymi słowy, promieniem niewidocznego lasera mierzy odległość od osoby lub obiektu, a później na podstawie zebranych danych ustawia najlepszą dla ujęcia ostrość, tak aby najmniejsze detale i najważniejsze składowe obrazu były ostre, wyraźne i jasno widoczne dla odbiorcy przekazu.

Trzeba przyznać, że obie powyższe funkcje są autentycznie odczuwalne, zarówno jeśli chodzi o nagrywane filmy, jak i zdjęcia robione za pomocą Trust Tyro. Sprawdzają się więc nie tylko w teorii, ale i w praktyce. 

Kamera internetowa Trust Tyro Full HD webcam recenzja

64-stopniowy obraz

Obraz rejestrowany za pomocą Trust Tyro Full HD może pochwalić się szerokością sięgającą aż 64 stopni. Dużo czy mało? Jedno jest pewne – taki kąt widzenia w duecie z funkcją autofocus gwarantują, że nie tylko jedna, ale również większa liczba osób w pomieszczeniu, jest widoczna za pośrednictwem testowanej kamerki w dobrej jakości i bez efektu rozmycia. 

Dźwięk

Kamera internetowa Trust korzysta także ze wbudowanego mikrofonu stereo, który bardzo ładnie zbiera dźwięk, nawet gdy w konferencji bierze udział kilka osób. Rejestrowany dźwięk jest czysty, wyraźny i klarowny. Na pytanie, czy mnie dobrze słychać, zawsze uzyskiwałam odpowiedź twierdzącą. Zatem zaliczam test mikrofonu w Trust Tyro Full HD na plus. 

trust tyro kamera internetowa recenzja test

Słowem podsumowania o Trust Tyro Full HD

Czy po testach Trust Tyro Full HD uważam, że warto postawić na niezależną kamerkę internetową? Nie wiem, jak kwestia ma się w przypadku innych modeli, ale ten z całego serca mogę polecić każdemy, kto jeszcze się waha.

Co ważne, kamera Trust to sprzęt kompletny, a jednocześnie niedrogi w porównaniu do rynkowej konkurencji. Jeśli szukacie urządzenia, które będzie nadawało się do pracy on-line lub zdalnych zajęć, to Trust Tyro Full HD w całkiem dobrym spełni Wasze oczekiwania, a przy tym nie ogołoci portfela.  

Minusy

  • jakość dołączonego tripoda
  • sporadyczne lagi w strumieniowaniu obrazu

Plusy

  • jakość obrazu Full HD - wideo + foto
  • 64-stoniowy widok
  • automatyczny balans bieli i ostrości
  • wbudowany mikrofon stereo
  • konfiguracja Plug&Play
  • design i estetyka
  • trwała konstrukcja

Ocena redakcji

8/10
PL - Cena/Jakość