Omen by HP 2019 – recenzja tegorocznego demona do gier

Omen by HP to znana seria laptopów dla graczy. Dzisiaj opisze Wam tegorocznego przedstawiciela 15-calowej serii. Omen z jednej strony w pełni zachował design poprzednika z roku 2018 r, z drugiej strony został wyposażony w odświeżoną konfigurację, procesor serii Coffee Lake-H Refresh oraz kartę graficzną na architekturze Turing (układ TU116). Czas sprawdzić, co ta bestia potrafi.

Specyfikacja Omen by HP 2019

  • Procesor: Intel Core i7-9750H (6 rdzeni, od 2.60 GHz do 4.50 GHz, 12 MB cache),
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1660Ti 6144 MB GDDR6,
  • Pamięć RAM: 16 GB (SO-DIMM DDR4, 2666MHz),
  • Dyski: Dysk SSD M.2 PCIe 512 GB + Możliwość montażu dodatkowego SATA,
  • Ekran: Matowy IPS, 1920 x 1080px (Full HD),
  • Waga: 2,45 kg (z baterią),
  • Wymiary: 360 x 263 mm x 25 mm,
  • Bateria: 4-komorowa, 4550 mAh, Li-Ion,
  • Zainstalowany system operacyjny: Microsoft Windows 10 Home (wersja 64-bitowa).

Obudowa – pierwsze wrażenia

Omen by HP 15 zachował połączenie kolorystyki czerwono-czarnej, będącej znakiem rozpoznawczym marki. Obudowę laptopa tworzy zgrabny konglomerat tworzywa sztucznego oraz aluminium.

hp omen 15 pokrywa

Klapę pokrywa matowe, ciemno-szare tworzywo i szczotkowane aluminium. Znakomicie komponuje się z tym błyszczące logo Omen, umieszczone w samym centrum klapy. Dodatkowo wokół niego rozmieszczone są cztery czerwone pasy w kształcie litery „X”.

hp omen 15 logo

Obszar wokół klawiatury jest w pełni aluminiowy, niestety nagminnie zbiera odciski palców. Czysty pozostaje za to spód z matową powierzchnią. Patrząc całościowo, obudowa jest sztywna i solidnie wykonana. Co więcej, jak na laptop dla gracza ma całkiem stonowany design.

hp omen 15 wnetrze

Laptop pozwala ponadto szybko dostać się do wnętrza, dzięki dużej pokrywie serwisowej, zlokalizowanej rzecz jasna w dolnej części. Po odkręceniu kilku śrub mamy dostęp do praktycznie wszystkich podzespołów. Umożliwi to łatwą rozbudową oraz konserwację w przyszłości.

hp omen 15 spod

Złącza rozłożono po trzech stronach obudowy

Zaczynając od lewej widzimy: USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0), wyjście słuchawkowe/głośnikowe, wejście mikrofonowe oraz czytnik kart pamięci, który znajduje się w lewym dolnym rogu obudowy.

hp omen 15 lewe porty

Na tylnej krawędzi: Port Kensington Lock (możliwość zabezpieczenia linką), Thunderbolt 3, Mini Display Port, HDMI, RJ-45 (LAN).

hp omen 15 tylne porty

Z prawej strony znajdują się: DC-in (wejście zasilania), dioda zasilania, USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0), dioda pracy dysku.

hp omen 15 prawe porty

Bardzo podoba mi się rozmieszczenie portów, które jest wyjątkowo dobrze przemyślane. Wręcz zaprojektowane z myślą o wygodzie użytkowania. Większość portów ulokowano z tyłu obudowy, natomiast nie brakuje również użytecznych złączy USB w bocznych panelach. Takie rozwiązanie gwarantuje, że gracz w wygodny sposób podepnie akcesoria zarówno z jednej, jak i z drugiej strony.

Osprzęt – klawiatura i gładzik

Klawiatura praktycznie nie różni się od wcześniejszego modelu Omen by HP 2018. Jest wyspowa, z odseparowanymi klawiszami. Po prawej stronie, za strzałkami, ulokowano panel numeryczny. Niestety klawisze kierunkowe są pomniejszone, co może wywoływać początkowo pewien dyskomfort. Z biegiem czasu można się jednak przyzwyczaić. Sekcja WSAD posiada za to pogrubioną czcionkę, która wyróżnia klawisze na tle pozostałych klawiszy.

hp omen 15 klawiatura

OMEN by HP 15 otrzymał klawiaturę z 3-strefowym podświetleniem RGB. Poza tym klawisze WSAD mają odrębne podświetlenie, dające się konfigurować niezależnie od pozostałych. Klawiatura jest równocześnie wygodna i cicha. Klawisze charakteryzują się niskim skokiem, całość nie ugina się nawet pod mocnym naciskiem. Na konto laptopa wędruje kolejny plus.

hp omen 15 podswietlana klawiatura

Jak widać, touchpad jest lekko przesunięty w lewą stronę. Płytka jest przyjemna w dotyku, komfort pracy poprawiają również dwa oddzielnie przyciski funkcyjne. Niestety w moim odczuciu gładzik dość opornie reagował na gesty, ale w gruncie rzeczy, czy ktoś gra z użyciem panelu dotykowego?

hp omen 15 touchpad

Ekran Omen by HP 2019

Bohater tej recenzji został wyposażony w matową matrycę IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 px (Full HD). Przyznam, że podświetlenie mogłoby być lepsze. W nasłonecznionym pomieszczeniu (czyli w pokoju w środku dnia) pełną widoczność ekran uzyskał dopiero wtedy, gdy ustawiłem jasność na maksimum. Owszem, kolory są żywe, nasycone, przyjemne dla oczu, a obraz nie traci na jakości, jeśli spojrzeć na niego pod dużym kątem. Czy to w pionie, czy w poziomie. Niestety pojawiają się lekkie uloty światła, widoczne szczególnie w prawym górnym rogu. Takie uroki paneli IPS. Niestety. Niemniej mankament mieści się w granicach spotykanej na rynku normy.

Wydajność Omen by HP 2019

Wiedźmin 3
Uber:
Min: 57, Med: 63, Max: 73
Turbo Min: 59, Med: 66, Max: 75

Battlefield V DX11
Ultra:
Min: 47, Med: 72, Max: 87

Assassins Creed: Odyssey
Ultra:
Min: 24, Med: 46, Max: 87

Far Cry 5
Ultra:
Min: 60, Med: 76, Max: 92

Cinebench R20 – 2502pkt

Głośniki Bang & Olufsen

Omen 15 z 2019 roku, jak i jego poprzednik, ma na pokładzie markowe głośniki Bang & Olufsen, umieszczone w rogach obudowy. Grają one bardzo przyjemnie i całkiem donośnie, co jest dla mnie sporym, acz miłym zaskoczeniem.

hp omen 15 glosniki

Bateria

Czas działania na samej baterii (dodam, że przy aktywnym Wi-Fi) wyniósł niecałe 5 godzin. Ten wynik może się rzecz jasna zmieniać, w zależności od jasności ekranu czy wybranego podświetlenia klawiatury. Osiągnięty rezultat uznaję za akceptowalny. Nie jest ani wybitny, ani najgorszy. Na pewno wystarczy do zakończenia partii, jeśli przeciążona sieć akurat wybije w domu korki.

Podsumowanie. Czy warto kupić Omen by HP 2019?

Pisząc tę recenzję miałem mieszanie uczucia. De facto nigdy nie byłem zwolennikiem serii Omen by HP. Pierwsze chwile z nim spędzone też nie wypadły pomyślnie. Laptop ma głośne chłodzenie i podświetlenie matrycy, które musimy ustawić na maksimum, żeby rzeczywiście dawało radę. Na baterii też nie pracuje imponująco długo.

Jednak po kilku dniach spędzonych razem zmieniłem zdanie. Do gustu szczególnie przypadł mi design laptopa, podoba mi się także umiejętne połączenie czerwieni i czerni na obudowie.

Do zalet zaliczam także ekran z panelem IPS. I choć ma kilka drobnych wad, w ogólnym rozrachunku jakość obrazu wychodzi zdecydowanie na plus. Szczególnie dobre wrażenie robią przyzwoite kąty widzenia. Atutem notebooka są ponadto: wygodna, podświetlana aurą RGB klawiatura oraz naprawdę przemyślanie rozmieszczone porty.

W całokształcie OMEN by HP 2019 to laptop godny polecenia. I to nie tylko dla gracza, ale i dla osoby szukającej wydajnego sprzętu w mobilnym wydaniu. Jak to z notebookami bywa, recenzowany model nie jest jedynym w portfolio marki HP. W sprzedaży dostępne są liczne konfiguracje, różniące się komponentami, a zatem i wydajnością.  Warto jednak zaznaczyć, że sprzęt, który recenzowałem w zupełności wystarczy, żeby komfortowo pograć w większość gier, również w topowe tytuły.

hp omen 15 podsumowanie

Ocena

Minusy

Plusy

Zobacz testowany model HP OMEN 15 w ofercie x-kom.

Poznaj także pozostałe konfiguracje HP OMEN 15.