Test Microsoft Surface Laptop 3 13.5″ – czyżby najlepszy ultrabook 2019?

Nowy Microsoft Surface Laptop 3 to nie tylko większa wydajność w porównaniu do poprzedniej generacji. To przede wszystkim wsłuchanie się producenta w głos użytkowników i zmiany zapewniające user experience na najwyższym poziomie. Dowiedz się, dlaczego przyznałem mu tytuł najlepszego ultrabook’a 2019.

Microsoft Surface Laptop 3. Pierwsze wrażenia

Zaproszenie na prezentację jesiennych nowości Microsoft pozwoliły mi jako jednemu z pierwszych na świecie przetestować Surface Laptop  13.5″ — waży zaledwie 1.26 kg, w najgrubszym miejscu ma 144 mm wysokości,  pokrywę ekranu z łatwością otwieram jednym palcem, a dzięki bezpiecznemu logowaniu Windows Hello wystarczy, że raz spojrzę i już mogę rozpocząć pracę.
 
Spójrz sam, komputer prezentuje się wspaniale — jego wygląd przykuwa uwagę, a jakość wykonania zachęca, aby spędzić z nim jak najwięcej czasu. Obudowa otrzymanego do testu laptopa Microsoft wykonana jest z aluminium oraz Alcantary wokół klawiatury i touchpada. Całość jest solidnie wykonana — nie trzeszczy, nie ugina się. Trzymając go w ręce, wiem, że mam do czynienia z produktem klasy premium.  

Zestaw i akcesoria do Surface Laptop

W pudełku poza laptopem znalazłem ładowarkę, skróconą instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. Zestaw Surface Laptop możesz natomiast poszerzyć o dedykowane akcesoria:

Porty Microsoft Surface Laptop 3

Z lewej strony urządzenia znajdziesz standardowy port USB-A oraz złącze USB-C wyposażone w alt mode pozwalający na przesyłanie materiałów wideo na zewnętrzny ekran. Poza monitorem ze złączem USB-C możesz podłączyć też dowolny adapter do HDMI lub DisplayPort.

Natomiast z prawej strony jest magnetyczne złącze ładowania, do którego podłączysz zasilacz oraz dedykowaną stację dokującą Microsoft Surface.

Całość jest zaprojektowana i wykonana w minimalistycznym stylu cieszącym oko.

Wnętrze – specyfikacja i podzespoły

13.5-calowy Microsoft Surface Laptop 3 jest dostępny w wielu konfiguracjach. Poniżej specyfikacja modelu otrzymanego do testu:

Oraz informacje, jakie uzyskałem na temat podzespołów korzystając z CPU-Z oraz CrystalDiskInfo:

Wnętrze Surface Laptop 3

Łatwy dostęp do wnętrza urządzenia stanowi jedną z największych zmian. Wcześniejsze generacje Surface Laptop otrzymywały 0 punktów w teście portalu ifixit.com. Oznacza to, że były niemal nienaprawialne.

Najnowszy Surface Laptop 3 ma co prawda niezmienioną konstrukcję, ale Microsoft znalazł rozwiązanie, aby użytkownik lub serwis miał łatwy dostęp do wnętrza urządzenia. Sprawdziłem to i bez problemu dostałem się do środka — wystarczył wkrętak Torx T5. W razie potrzeby pozwoli to na wymianę dysku, płyty głównej, klawiatury, touchpada lub nawet matrycy. 

Komfortowa praca na Surface Laptop 3 13.5″

Przez czas testów starałem się maksymalnie wykorzystać każdą chwilę, aby sprawdzić działanie i komfort pracy na Surface Laptop 3 13.5″. 

Bezpieczeństwo — Windows Hello

Do systemu Windows zalogujesz się za pomocą standardowego hasła, kodu PIN lub twarzą. Podczas konfiguracji urządzenia należy zeskanować swoją twarz i później wystarczy jedno spojrzenie, aby odblokować urządzenie. Tak właśnie działa Windws Hello.

W tym rozwiązaniu ważne są dwie rzeczy —  zapewnia bezpieczeństwo danych na komputerze, ale też działa bezproblemowo np. na świeżym powietrzu lub w nocy.

Ergonomiczna klawiatura i większy touchpad

Klawiatura jest idealnie wyważona. Skok wynosi 1.3 mm i jest wyczuwalny, dzięki czemu pisze się bardzo przyjemnie. Dodatkowy komfort w moim przypadku zapewnia wykończenie z Alcnatary oraz delikatne pochylenie do kąta podstawy laptopa.

Touchpad w porównaniu do Surface Laptop 2 jest większy o 20% i działa precyzyjnie.

Alcantara 2.0

Warto zaznaczyć, że przyjemna w dotyku Alcantara została w tym roku pokryta dodatkową warstwą ochronną. Ma to zapewnić jeszcze lepszą odporność na zabrudzenia i zachować świeżość urządzenia na dłużej.

Szybkie ładowanie i czas pracy baterii

Surface Laptop 3 jest wyposażone w Fast Charging znany większości użytkowników ze smartfonów. To chyba pierwszy przypadek, kiedy laptopa z tak pojemną baterią naładuje się do 80% w godzinę. Sprawdziłem to i faktycznie tak jest. 

Czas pracy baterii zależy od wielu czynników — poziomu podświetlenia ekranu, wykonywanych zadań (obciążenie komponentów). W moim przypadku przy dość ekstrem ekstremalnym testowaniu urządzenia — pobieranie, instalowanie, uruchamianie wielu programów, odtwarzanie muzyki, filmów na YouTube — osiągnąłem 8 godzin na jednym ładowaniu.

Uważam, że jest to bardzo dobry wynik. Szczególnie, że w codziennym użytkowaniu laptop nie jest eksploatowany tak mocno. Zgodnie z zapewnieniami producenta, bateria wystarcza nawet do 11.5 godziny. 

Osoby podróżujące, zabierające laptopa na spotkania biznesowa lub uczelnie będą szczególnie zadowolone nie tylko z szybkiego ładowania, ale też z czasu pracy baterii. W trakcie wyjścia na kawę lub lunch możesz naładować baterię i zapewnić zapas energii na resztę dnia. Powinno jej wtedy wystarczyć nawet podczas wieczornego oglądania filmów na laptopie.

Wydajność Surface Laptop 3

Już sam model procesora w połączeniu z 8 GB RAM i dyskiem SSD sugeruje, że jest to laptop w konfiguracji idealnej do codziennego korzystania lub pracy w biurze. Swój test wykonałem w Cinebench R20. Poniżej znajduje się wykres pięciu kolejnych testów wydajności oraz krótka interpretacja.

Cinebench R20 Surface Laptop 3

Oceniając wydajność Surface Laptop 3 13.5″, biorę pod uwagę jego gabaryty i niewielką wagę. Otrzymane wyniki w trakcie testów potwierdzają moje wcześniejsze przypuszczenia co do dobrej wydajności laptopa w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo warto podkreślić, że jest on niemal dwukrotnie wydajniejszy w porównaniu do Macbook Air 2018 — Łukasz podczas testów swojego modelu osiągnął średnio 609 punktów.

Temperatura pracy

Muszę przyznać — tego obawiałem się najbardziej. Niejeden raz spotkałem się z sytuacją, kiedy ultrasmukły laptop grzeje się w niemiłosierny sposób, przez co traci na swej wydajności. Tutaj przy 100% obciążeniu procesora w trakcie testów temperatura nie przekroczyła 70 stopni Celsjusza, a przez większość czasu trzymała się na poziomie około 60 stopni Celsjusza. Po raz kolejny muszę przyznać, że są to bardzo dobre rezultaty. W efekcie Surface Laptop 3 zachowuje swoją wydajność, ale też się nie przegrzewa. Spód urządzenia był co najwyżej ciepły.

temperatura surface laptop 3

Instant-on i szybki dysk

Najnowsze laptopy Surface zostały wyposażone w technologię instant-on. Co to takiego? Jest to kolejne rozwiązanie zaczerpnięte wprost ze smarfonów pozwala na natychmiastowo wybudzenie urządzenia ze stanu uśpienia. Próbowałem zmierzyć ten czas za pomocą stopera.

Surface Laptop 3 potrzebuje niespełna dwie sekundy na wybudzenie ze stanu uśpienia i zalogowanie do systemu za pomocą Windows Hello. Dla mnie jest to ekstremalnie dobry wynik niemający porównania wobec laptopa z dyskiem talerzowym lub klasycznym wpisywaniem hasła klawiaturą.

Wykorzystanie technologii instant-on nie byłoby możliwe m.in. bez szybkiego dysku PCI-e 3.0. Prędkość zapisu za każdym razem była zbliżona do 2000 MB/s, natomiast odczyt wahał się w okolicy 800 MB/s. Są to dobre wyniki, które przekładają się nie tylko na szybkie wybudzanie, ale też szybkie uruchomienie systemu. Wyłączony laptop do zalogowania pulpitu potrzebuje 12 sekund. 

Cicho, jak makiem zasiał

Praca na laptopie nie powinna obudzić nawet małego dziecka. Samo oddychanie potrafi generować więcej hałasu. W spoczynku — podczas przeglądania internetu lub pisania dokumentu Surface 3 13.5″ nie wydaje żadnego dźwięku. Kiedy obciążenie procesora sięga 100% i uaktywni się wentylator, poziom hałasu nie przekracza 40 dB. Słychać wtedy delikatny szum. Mikrofon w trakcie pomiaru trzymałem w odległości ok. 20 centymetrów od laptopa.

surface laptop 3 13 test hałasu

Wyświetlacz PixelSence

Ekran Surface Laptop 3 to 13.5-calowy dotykowy panel PixelSence z zachowaniem proporcji 3:2. Jak wcześniej wspomniałem, ekran obsługuje pióro. Nie jest to zbyt praktyczne ze względu na brak odłączanego ekranu — takie rozwiązanie oferuje Surface Pro 7 i tam Microsoft Surface Pen sprawdza się dużo lepiej. Sam dotyk przydaje się w momencie, gdy chce się coś powiększyć lub kliknąć bez angażowania touchpada.

Bardzo dobre kolory i kąty widzenia


Pokrycie kolorów sRGB podobnie jak u poprzedników serii Surface Laptop sięga 100%. Kontrast jest wysoki, a kąty widzenia są bardzo dobre. Zobacz efekty na poniższych zdjęciach:

Back Light Bleeding

Laptop w nocy na wyświetlanym czarnym ekranie prezentuje się dobrze. Widać standardowe dla matrycy IPS źródła podświetlenia. Wycieki światła nie odbiegają od standardów dostępnych u innych producentów. A wiadomo, że prawdziwą czerń można zobaczyć tylko w kilkanaście droższym ekranie OLED.

podświetlenie ekranu

Test ekranu w słońcu

Daje radę. Największą wadą w przypadku pracy np. na słonecznym tarasie będzie błyszcząca matryca, która jest nieodłącznym elementem ekranu dotykowego i strasznie odbija całe otoczenie. Oczywiście w trakcie  testu ustawiłem maksymalną jasność. Mimo wszystko ekran zachowuje jakąś czytelność, ale nie można mówić w takiej sytuacji o największym komforcie pracy. Inaczej jest w bardzo jasnym lub oświetlonym pomieszczeniu. Tam trudności z odczytaniem treści nie miałem wcale.

Jeśli myślisz o zakupie Surface Laptop 3, aby korzystać z niego np. w podróży do edycji krótkich filmików Full HD lub zdjęć — będzie to dobry wybór. W tej cenie ciężko o konkurenta. A należy pamiętać też o bardzo dobrej kulturze pracy. Niewiele ultrabooków może pochwalić się tak wydajnym i cichym układem chłodzenia.  

Głośniki Omnisonic Dolby Audio Premium

Dla mnie grają idealnie, zapewniając przy tym niemal kinowe doznania — dzięki temu filmy ogląda się jeszcze przyjemniej. Zobacz sam, sprawdzając poniższe nagranie odtwarzanego wideo:

Surface Laptop 3 13.5″ — czy warto kupić?

Jestem na tak. Długo myślałem, co można mu tyknąć, jakie ma wady. Szczerze? Nic poza tym ekranem w słońcu nie znalazłem. Zmiany w Surface Laptop, które zaszły w porównaniu do poprzedniej generacji są ogromne. Chodzi tutaj zwłaszcza o naprawialność urządzenia, udoskonalenie klawiatury, większy touchpad i dodatkową powłokę ochronną na Alcantarze. Nowy Surface Laptop 3 jest według mnie wart swojej ceny i polecam zakup, tylko komu? 

Sprawdzi się u osób podróżujących, zabierających laptop na spotkania, wykłady, ale nie tylko. Nawet w domu, jeśli nie lubisz korzystać z laptopa przy biurku, będziesz zadowolony z mobilności oraz wydajności w codziennym korzystaniu. 

Minusy

Plusy