Flagowa seria telewizorów LCD 4K firmy Sony na rok 2020 nosi oznaczenie XH95 i obejmuje modele o przekątnych ekranu 49, 55, 65, 75 i 85 cali. Tym razem do testów dostaliśmy model najmniejszy, który okazał się nie tylko zaskakujący pod pewnymi względami, lecz także odmienny od testowanego wcześniej modelu 55-calowego. Szczegółowe informacje znajdziecie jak zwykle w poniższej recenzji.
Sony 49XH9505 jest telewizorem 4K z ekranem o przekątnej 49 cali i rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu telewizor działał pod kontrolą systemu operacyjnego Android 9 i oprogramowania w wersji 6.4770.0615EUA.
Tu czekało mnie spore zaskoczenie – niemalże deja vu. Otóż 49XH9505 w ogóle nie przypomina z wyglądu większego modelu z tej serii, tj. 55XH9505. Ma zupełnie inne, szeroko na boki rozstawione nóżki a obudowę wykonano z innego, ciemniejszego tworzywa sztucznego. W rzeczywistości telewizor wyglądał jak pomniejszona wersja modelu 55XG9505 z roku… 2019. Co ciekawe, jakość tworzywa użytego do konstrukcji tylnej ścianki była… lepsza od tej z 55XH9505, nie mówiąc już o tej z modelu 55XH9005.
Niestety, w testowanym modelu 49-calowym nóżki nie miały regulacji rozstawu.
Pilot zdalnego sterowania to konstrukcja wprowadzona w 2019 roku, z tradycyjnymi, tj. niepodświetlanymi przyciskami.
Dla dociekliwych: szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 9 mm, a szerokość samej ramki to 8 mm. Z kolei rozstaw nóżek to 972 mm (z przodu).
Sony 49XH9505 wyposażono w wyświetlacz LCD typu VA. Tego rodzaju ekran zapewnia ciemniejszą czerń i wyższy kontrast od matryc LCD typu IPS lub ADS.
Termogram pokazuje, że w telewizorze zastosowano podświetlenie bezpośrednie (a jak się później okaże – także wielostrefowe).
W trybie własnym (6825 K) średni błąd odwzorowania barw był bardzo niski i wyniósł 1,7.
To rewelacyjnie niski – jak na telewizor 49-calowy – wynik, który oznacza, że kolory na ekranie są bardzo bliskie wzorca. Diagram chromatyczności potwierdził wysoką klasę odwzorowania barw przez Bravię 49XH9505.
W subiektywnej ocenie kolory były po prostu znakomite. Odcienie skóry na twarzy holenderskiego arbitra podczas meczu Barcelona-Juventus z 29 X 2020 będę długo, długo pamiętał. To połączenie naturalności, jasności i „żywości” było niemal zjawiskowe. Niełatwo mnie zaskoczyć, ale kolory z tego meczu zapadły mi głęboko w pamięć. Krótko mówiąc: miodzio!
Pod kątem kolory lekko bledną i tracą trochę swoje nasycenie, ale jakby ciut mniej niż w innych matrycach VA.
W sumie reprodukcję barw przez 49XH9505 w trybie SDR oceniam bardzo wysoko i powiem szczerze, że nie znam innego telewizora klasy 49-50 cali, który byłby pod tym względem lepszy od testowanej Bravii. A zatem brawo!
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 wyniosło 86% (CIExy). To niezły wynik, choć nie tak dobry jak 92% w droższym 55XH9505.
Co istotne, błędy wyświetlania szerokiej palety barw były niskie (średnio 2,72), co widać na diagramie poniżej.
Krótko mówiąc, pod względem reprodukcji barw w trybie HDR Sony 49XH9505 nie rozczarowuje.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3499:1. Aby jeszcze poprawić jakość czerni w ciemnych scenach i lepiej lokalizować efekty HDR, w telewizorze zastosowano wielostrefowe podświetlenie. Naliczyłem 5 stref w poziomie i 6 w pionie, co daje łącznie 30 niezależnych stref.
Jest to z jednej strony o 18 stref mniej niż w 55XH9505 (a to model z tej samej serii), ale też o 6 więcej niż w 55XH9005. Jakość algorytmów sterujących pracą podświetlenia była bardzo dobra (do tego Sony zdążyła nas przyzwyczaić), a osiągnięty efekt – podobny do tego z modelu 55XH9005.
Jak widać, nawet gdy jasny obiekt jest już „na terenie” nowej strefy, algorytm nie wygasza jeszcze starej, co zmniejsza nielubiane aureole (ang. blooming) wokół obiektów.
W filmie Zjawa (The Revenant, 2015) wyświetlenie napisów na dole ekranu poskutkowało rozświetleniem się dolnego czarnego pasa, co było nieuniknione, zważywszy na niewielką liczbę stref w poziomie (5). Odniosłem jednakże wrażenie, że finalny efekt był jednak trochę lepszy niż w modelu 55XH9005, który miał tylko 4 strefy wygaszania w poziomie.
Zwracam uwagę, jak wiele informacji z oryginalnego kadru zachowują algorytmy Sony. Jeżeli ktoś regularnie czytuje moje recenzje, wie, że powyższą scenę wykorzystuję dość często. Wiele konkurencyjnych telewizorów z wielostrefowym wygaszaniem gubi w niej sporo detali, zwłaszcza tych odnoszących się do chrominancji (koloru). Sony 49XH9505 je zachował, przez co pokazał tę scenę w sposób najbardziej zbliżony do oryginału.
Oczywiście 30 stref to zbyt mało, aby osiągnąć sukces w najbardziej wymagających scenach, na przykład tych z XVI rozdziału filmu Pierwszy człowiek. Przypadki wkraczania podświetlenia w „strefy zakazane”, czyli czarne pasy na dole bądź górze ekranu są po prostu nieuniknione. Pomimo tego byłem zaskoczony, że tych naruszeń stref zakazanych było stosunkowo niewiele, co widać z poniższych kadrów.Jakiś czas przed Sony 49XH9505 testowałem telewizor LCD konkurencyjnej marki mający podobne podświetlenie bo z 32 strefami (czyli 2 strefy więcej). Niestety, pomimo większej liczby stref rywal Bravii wypadł dużo gorzej, a to z powodu niedopracowanych algorytmów wygaszania. Tak więc w przypadku lokalnego wygaszania nie zawsze więcej znaczy lepiej.
Ponieważ 49XH9505 jest bratem bliźniakiem testowanego wcześniej modelu 55XH9505, nie mogę nie pokazać Wam kilku kadrów z filmu… Bliźniak (Gemini Man, 2019), który również wykorzystałem w teście większego modelu.
W zasadzie mógłbym powtórzyć (z lekką modyfikacją) to, co napisałem wcześniej o modelu 55XH9005: 30-strefowy telewizor poradził sobie z ciemnymi scenami z Bliźniaka bardzo dobrze.
Za kinowe wrażenia podczas nocnych seansów wystawiam Bravii 49XH9505 ocenę 4+ w starej szkolnej skali 2-5. Oczywiście nie jest to OLED, ale jak na strefoledowca jest moim zdaniem co najmniej dobrze.
Na testowej planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu Sony 49XH9505 zaświecił z luminancją rzędu 818 cd/m^2 (z niewielką tendencją spadkową). To świetny wynik, jak na tak mały telewizor – przyznam, że nie znam rywala o tej przekątnej ekranu (wliczając w to znakomitego 48-calowego OLED-a KD-48A9, który mógłby dorównać testowanej Bravii. Co prawda zastosowano sztuczkę z krótkotrwałym przesterowaniem LED-ów do niemal 900 cd/m^2 (a fe Sony, a fe!), ale w porównaniu do tego, co robią rywale, jest to, jak to mówią, pryszcz.
Gradacja bardzo jasnych tonów była typowa dla ekranów tej marki: pokazywanie detali aż do 2000 cd/m^2 (notabene dwa razy więcej niż w 55XH9005), a potem gwałtowne odcięcie (ang. clipping).
A zatem Sony 49XH9505 to HDR dobrej, solidnej klasy, a nie jakaś tam namiastka.
Sony 49XH9505 korzysta z matrycy LCD klasy 120Hz, dzięki czemu maksymalna ostrość obrazów ruchomych wyniosła 850 linii (na 1080 maksimum). W ustawieniach fabrycznych rozdzielczość ta w rozbiciu na poszczególne tryby układu Motionflowprzedstawia się następująco:
To oczywiście bardzo niskie wyniki, ale można je podnieść, zmieniając ustawienia gładkości i czystości w trybie własnym. Tak się składa, że Bravie mają inną „konstrukcję” układu poprawy ostrości i płynności ruchu niż telewizory konkurencji, bowiem zarówno gładkość, jak i czystość mają wpływ na ostrość obrazów ruchomych. Z grubsza rzecz biorąc, większa gładkość to większa płynność ruchu, z kolei większa czystość to większa ostrość ruchu (ale też i większy spadek jasności obrazu).
Najlepsze ustawienia to moim zdaniem:
Maksymalną ostrość 850 linii telewizor osiąga w ustawieniach cmaks/g2 i cmaks/gmaks, ale wtedy musimy pogodzić się nie tylko z dużym lub bardzo dużym upłynnianiem, lecz także ze sporym spadkiem jasności obrazu.
Zależność pomiędzy ostrością ruchu a ustawieniami opcji czystość (c) i gładkość (g) układu Motionflow przedstawia poniższa tabela.
Tak jak i w innych telewizorach Sony, do pełni szczęścia przydałoby się więcej stopni upłynniania (gładkości) ruchu, zwłaszcza dodatkowy stopień pośredni pomiędzy wartościami 1 a 2. Ogólnie jest jednak bardzo dobrze, także ze względu na niewielką liczbę artefaktów (niepożądanych skutków ubocznych) układu upłynniania ruchu. Co najważniejsze nie zauważyłem zjawiska brudnego ekranu (ang. dirty screen effect), które potrafi zepsuć radość nawet z najostrzejszych obrazów ruchomych.
Choć w modelach 55XH9005 i 55XH9505 mamy membrany „smaczliwkowe”, Sony 49XH9505 wyposażono przetworniki szerokopasmowe o tradycyjnym kształcie.
Brzmienie jest klarowne, otwarte, ale z chudym, raczej płytkim i twardawym basem (być może z czasem się rozegra – niestety 4-dniowy test to zbyt mało czasu na dotarcie przetworników). Do dyspozycji są oczywiście tryby dźwięku (standardowy, dialogi, kinowy, muzyka, sport itp.), czyli coś, czego mi brakowało w modelu 55XH9005.
À propos trybów dźwięku: w ustawieniu sport słychać niesamowitą przestrzeń. W trakcie oglądania meczu Juventus – Barcelona miałem złudzenie, że znajduję się na stadionie – słychać było pokrzykiwania z ławek trenerskich i ogólną gorączkową atmosferę, zwłaszcza wtedy, gdy Barcelona strzeliła swojego pierwszego gola. Polecam zatem wszystkich kibicom piłki nożnej – naprawdę warto to sprawdzić.
Bravia 49XH9505 działała pod kontrolą systemu Android 9, który posiada bardzo dużą liczbę aplikacji. Podczas kilkudniowego testu nie wykryłem większych problemów w typowych aplikacjach. System także działał stabilnie i nie zawieszał się.
Jeśli chodzi o liczbę aplikacji i multimedia, to były one praktycznie identyczne jak w innych Braviach; z jedną różnicą: odtwarzacz multimediów nie zacinał się podczas odtwarzania dużych plików z USB, co się czasem zdarzało w modelu 55XH9005. Czyżby starszy procesor w 49XH9505 (tj. MT5893) był jednak lepszy od nowszego w 55XH9005 (tj. MT5895)? Bardzo chętnie bym usłyszał wypowiedź producenta na ten temat…
Warto zaznaczyć, że:
No dobra, czas na wnioski. Znakomite kolory, wysoki kontrast, wielostrefowe wygaszanie, matryca klasy 120Hz, ponadprzeciętnie wysoka jasność w trybie HDR czynią Sony 49XH9505 najlepszym 49-calowym telewizorem LCD na rynku. Jednym słowem: debeściak. Gorąco polecam.
Dziękujemy, że czytasz Geex. Bądź na bieżąco i obserwuj nas w Google!
Panie Tomaszu, czy naprawdę sądzi Pan że ten tv to ”debeściak”. Przecież to jest skandal aby w TV z serii 95 miał 30 stref ! jego cena to grubo ponad 4K. UHDA-P3 (%) – 86 – naprawdę to według Pana dobra wartość w Topowym TV , ANSI wyniósł 3499:1 i to bez filtra (Kąty) . Zabawa z bloom-em napisów , jak zawsze w Sony aahh.
Liczba stref jest bardzo ważna, ale ważniejsze są algorytmy sterowania strefami. Kiepskie algorytmy potrafią zepsuć obraz pomimo wielkiej liczby stref (przykładem telewizor TX-65DX900 z 2016 roku z 512 strefami i … bardzo słabym algorytmem). I odwrotnie – dopracowane algorytmy potrafią dać dobry obraz pomimo ograniczonej liczby stref. Sony 49XH9505 nie jest ideałem (a który telewizor nim jest?), ale myślę, że gdyby miał Pan okazję obejrzeć na nim kilka filmów 4K HDR, to zmieniłby Pan swoją opinię. Faktem jest, że lepszego 49-calowego telewizora na rynku po prostu nie ma.
ja akurat miałem wiele okazji w domu widzieć takie filmy i potwierdzam, że 'zabawa z bloomem napisów’ oraz „czarnych” pasów jest mocno NIE topowa. mam 65” a nie 49″, algorytm nie jest dobry i ilość stref także! Kupiłem w wyniku wielu podobnych recenzji i telewizor jest paradoksalny tzn ma wiele świetnych cech typu kolory, ale Rozjaśnianie elementów przy czerni i ciemnych scenach jest totalnie irytujące. I chyba sam Pan już dziś zdjae sobie z tego sprawę, gdyż następcę tego modelu czyli XJ95 zatytułował Pan „kochaj albo rzuć!” podczas gdy według wszystkich recenzji i pomiarów ten XJ95 ma juz duzo bardziej dopracowany algorytm lokalnego wygaszania, a pomimo to dostrzega Pan w XJ95 wady bloomingu i tym podonme wady kontrastu. Zatem chyba jasne jest teraz, że XH95 posiadałwady w tej konkretnej materii WIĘKSZE aniżeli następca z 2021. Moim zdaniem po roku stało się bardziej jasne dla recenzentów, że XH95 ma wady rozjaśnianai aureoli i dla tego nie moze byc żadnym debeściakiem, lecz tym bardziej pasuje do niego tytuł „kochaj albo rzuć”, zas XJ95 ma tyle samo stref ale lepszy algorytm więc już jest trochę chociaż lepszy w kwestii kontrastu. Oczywiście w niektórych innych aspektach jest też lepszy a w innych gorszy od poprzednika.
witam panie Tomku mam kilka pytań wzgledem 49xh9505 z jakiego tworzywa są nóżki i ramka wokół matrycy , czy w rogach matrycy są widoczne przyciemnienia jego większy brat ma takie mankamenty,czy posiada funkcje xdr i łagodną gradacje, i czy to dobry tv do naziemnej telewizji i filmów blurey 1080p dziękuje
Nóżki i ramka są w większości z metalu. W przeciwieństwie do modelu 55-calowego w rogach nie widziałem żadnego winietowania (przyciemnienia). Jeśli chodzi o XDR i łagodną gradację, to obie funkcje są dostępne. Moim zdaniem 49XH9505 bardzo dobrze się sprawdzi przy oglądaniu telewizji i filmów Blu-ray 1080p. Polecam, bowiem nie znam lepszego telewizora z ekranem tej wielkości.
Nie mogę ustawić głosu gdy zadaje pytanie na Androidzie, mam tylko odpowiedz tekstową. Proszę o pomoc
Szkoda tylko że Sony nie pokusiło się obsługę hdmi 2.1 w tym tv. Byłby to tv idealny w calazu 49′. Może rok 2021 da nam więcej tv sony z obsługą hdmi 2.1.
Panasonic HX940 and Sony XH85 43″ are 120Hz models 😉
Dziękuję Panie Tomaszu za recenzję mniejszego modelu Sony XH9505. Jak pisałem pod recenzja tego tv ale 55cali prosiłem o recenzje własnie tego 49 calowego, i się udało.
Porównując te oba tv tak przeczuwałem że będzie miał trochę słabsze parametry, ale w ogólnym rozliczeniu jest dobrze. HDR 818cd to już nieźle. Trochę szkoda że tylko 30 stref, ale mało co oglądam filmów z napisami więc nie będzie mi przeszkadzał ten efekt rozjaśniania jak w filmie Zjawa. Chociaż jak Pan pisze i tak jest lepiej niż w modelu 9005.
Chciałem się jeszcze dowiedzieć czy w tym 49 calowym tv jest funkcja konwersacji SDR-HDR jak w modelu 55 cali? Jeżeli tak, to czy działa tak dobrze jak w 55 cali? Gdyż o tym Pan nie wspomniał w recenzji. A nie ukrywam mam sporą kolekcję filmów Blu-ray i fajnie by było gdyby taka konwersja była. Wiem że to nie będzie efekt jak z płyty 4K ale zawsze będzie lepiej niż full HD.
Z góry serdecznie dziękuję.
Tak, ta funkcja występuje również i w tym modelu, choć ze względu na nieco niższą jasność w trybie HDR niż w modelu 55-calowym, będzie działać nieco inaczej. Innymi słowy, efekty będą bardzo dobre, ale może nie tak spektakularne. Mimo tego warto z niej skorzystać, aby zobaczyć stare filmy w nowym świetle.
Super,że jest w ofercie coś dobrego poniżej 55 cali,bo do pokojów standardowych około(17-20m2)w mojej ocenie 55 cali jest deczko za duże,widziałem u kilku znajomych i trzeba wodzić wzrokiem by ogarnąć obraz a druga sprawa,że widać z bliska niedoskonałości obrazu gdy odpalimy materiał w gorszej jakości(nawet już przy filmach HD-gdzie w moim obecnym 37 cali nie widzę żadnych niedoskonałości).
Po 2 dniach już byś się przyzwyczaił do tych 55″ a po tygodniu już być żałował, że nie kupiłeś 65″.
Ja kupiłem 49″ do 10 metrowej sypialni i już żałuję, że nie kupiłem większego.
Jest jeszcze jedna alternatywa,Philips PUS9235 43,klasa premium w tak małych calach to niebywałe i do tego z niesamowitym dzwiękiem!Ciekawe jak wypadł by w teście…
Dziękuję Panie Tomaszu za recenzję mniejszego modelu Sony XH9505. Jak pisałem pod recenzja tego tv ale 55cali prosiłem o recenzje własnie tego 49 calowego, i się udało.
Porównując te oba tv tak przeczuwałem że będzie miał trochę słabsze parametry, ale w ogólnym rozliczeniu jest dobrze. HDR 818cd to już nieźle. Trochę szkoda że tylko 30 stref, ale mało co oglądam filmów z napisami więc nie będzie mi przeszkadzał ten efekt rozjaśniania jak w filmie Zjawa. Chociaż jak Pan pisze i tak jest lepiej niż w modelu 9005.
Chciałem się jeszcze dowiedzieć czy w tym 49 calowym tv jest funkcja konwersacji SDR-HDR jak w modelu 55 cali? Jeżeli tak, to czy działa tak dobrze jak w 55 cali? Gdyż o tym Pan nie wspomniał w recenzji. A nie ukrywam mam sporą kolekcję filmów Blu-ray i fajnie by było gdyby taka konwersja była. Wiem że to nie będzie efekt jak z płyty 4K ale zawsze będzie lepiej niż full HD.
Z góry serdecznie dziękuję.
Panie Tomaszu a jak wypadła funkcja XDR? Tak samo dobrze jak w 55cali?
Prawie tak samo dobrze. Ze względu na nieco niższą jasność maksymalną efekty będą może nie tak spektakularne, ale nadal będzie je widać.
Jakie naprawdę są nóżki?
Na wszystkich zdjęciach reklamowych nóżki zamontowane są skrajach telewizora z 2 łapkami w obie strony (przód/tył), wg instrukcji montowane są mniej więcej w 1/4 tv z łapkami w przód.
Jaka jest odległość między nóżkami (mierzona między końcami łapek)?
Odległość między nóżkami to 998 mm. Zdjęcia na których widać nóżki znajdziesz w recenzji.
Jeszcze raz napiszę bo zniknęło moje pytanie dotyczące zużycia prądu . Może jest w moderacji ale naprawdę mi zależy na odpowiedzi czy ten telewizor jest bardzo prądożerny . Te 203 wat jak to odnosi się do konkurencji gdzie często jest to ok 100 wat . Nie znam się całkowicie na telewizorach . Mój Sony ma 10 lat i kupowałem go bez żadnej wiedzy . Sony kdl ex500 jeszcze działa i będzie dalej w użyciu ale chcę coś z podłączeniem do internetu i z super obrazem . Ten wygląda że jest naprawdę konkretny na długi okres czasu bo nie lubię szukania i wymieniania . To pytanie o prądożerność ma dla mnie znaczenie
Według specyfikacji na stronie producenta pobór mocy modelu 49XH9505 podczas pracy to nie 203, lecz 119W. To bardzo udany telewizor – najlepszy 49-calowy elcedek na rynku, zwłaszcza jeśli ktoś myśli o oglądaniu na nim treści HDR.
Witam, czy jest jakaś kolwiek alternatywa ale do modelu 55 cali? w podobnej cenie?
W pewnym sensie tańszą alternatywą dla Sony 55XH9505 mógłby być Samsung 55Q80T. Jego recenzję znajdzie Pan tutaj >>> https://geex.x-kom.pl/recenzje/powrot-zabojcy-oled-ow-czyli-test-i-recenzja-telewizora-sony-kd-55xh9505/. Modelu 55Q90T niestety jeszcze nie testowałem.
Witam to będzie już 3 telewizor który kupię w tym roku i mam nadzieję że ostatni dziś przyszedł do mnie Telewizor SONY LED KD-49XH8505 i niestety ma pełno chmurek na ekranie to jest chyba tak zwany clouding. Jak by tego było mało to ma jeszcze color banding oraz vertical banding. Jutro zwracam ten telewizor i zamierzam kupić: Sony 49XH9505.
Martwi mnie kwestia tego podświetlenia bo będę oglądał dużo filmów 4k z napisami. Jest opcja w tym TV wyłączenia local dimmingu oraz czy wtedy napisy będą się poprawnie wyświetlały?
Dowiedziałem się też że niektóre TV Sony posiadają taką opcje jak smooth gradation i ta opcja naprawia color banding. Posiada ten model taką opcje?
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Ja mam ustawione tło za napisany w netflix i nie widać aż takiego podświetlania napisów. Moim zdaniem w rzeczywistości nie przeszkadza to znacząco.
49XH8505 to zupełnie innym model.
na XH9505 nie będziesz miał tego cloudingu (ani vertical bandingu)- duużo lepszy!! za to jest BLOOM
Kupiłem ten telewizor na styk mi się mieści między meblami i jest super polecam . Wykupiłem cda na razie na próbę i oglądam sobie filmy przez neta jest super nic na razie się nie zacina . Super działa funkcja mówienia i znajdywania . Zależało mi bardzo żeby się android nie mulił i jest super ,szkoda że nie można mieć skape o tym nie wiedziałem że w androidzie na tv nie działa . Jeżeli chodzi o prąd jest tu taka śmieszna sytuacja że na naklejce na telewizorze jest 203 w. a doczepiona kartka z klasą energetyczną 119 wat . Te 203 wat to chyba gdyby korzystać z wszystkiego na max. Mam miernik podłączyłem i na ustawieniach własnych oglądanie satelity z wyłączonym czujnikiem oświetlenia to ok. 95 – 110 wat jakoś tak . Włączony czujnik to 60 wat. plus minus jakieś grosze. A z całymi wodotryskami uhd itd z YouTube filmik to już nie pamiętam ale wychodziło ok. 150 wat . Nie ma tragedii mój stary soniak ex500 32 cale brał 77 wat przy wyłączonym czujniku światła bo wtedy naprawdę miał super obraz ale ten też ma , jest większy i ma androida więc nie żałuję.
jestem Twoim imiennikiem, ale wstyd mi heh Twój EX500 to był total budżet tv! co Ty wgl porównujesz ?! ;-/
Zakupiłem ten telewizor i niestety jest bardzo widoczny clouding. Jak jest włączona funkcja automatyczne lokalne przyciemnienie to nie widać tego aż tak bardzo ale jak kupuje się telewizor za prawie 5 tysięcy to się oczekuje jakości. Dobrze że jest możliwość zwrotu na x kom i to w takiej formie że przyjeżdża kurier i zabiera telewizora za darmo i po 3 dniach zwracają pieniądze na konto. Może mi ktoś napisać czy w każdym 49 calowym telewizorze xh9505 będzie występował clouding?
Mam zamiar zwrócić ten telewizor i kupić ten sam ale jeśli w każdym telewizorze tej serii to występuje to będę tracić tylko czas.
Ciężko znaleźć dobry telewizor od 40 do 50 cali który będzie miał tak dobry HDR i wejście słuchawkowe dlatego chcę zwrócić i kupić ten sam może akurat w końcu trafię dobrze.
Pozdrawiam
Witam Panie Tomaszu.
P przeczytałem recenzje telewizora Sony 49XH8505 oraz 49XH9505 Bardzo mocno zastanawiam się który model wybrać. Obydwa telewizory posiadają panel VA i to jest na plus. Zastanawiam się tylko czy warto dopłacać do modelu 9505 w czym on tak naprawdę będzie lepszy od modelu 8505? Czy faktycznie będzie widoczna różnica w podświetleniu krawędziowych oraz w podświetleniu strefowym? Głównie telewizora używam oglądając Netfliksa od godziny siedemnastej wzwyż i grając w gry na PlayStation więc nie wiem czy faktycznie podświetlanie strefowe jest warte dopłacenia. Byłbym bardzo Wdzięczny za rozwianie wątpliwości i doradzenie który telewizor sprawdziłby się lepiej.
Choć nie wiem, czy Pański pakiet subskrypcyjny daje Panu dostęp do treści 4K HDR, to przy założeniu, że tak, na Pana miejscu wybrałbym jednak 49XH9505. Podświetlenie wielostrefowe to nie tylko lepsza czerń i kontrast (zwłaszcza na pasach na górze i dole ekranu, lecz także możliwość lepszej lokalizacji efektów HDR. I tu właśnie 49XH9505 ma dużą przewagę nad 49XH8505, bowiem jest od niego znacznie jaśniejszy. Krótko mówiąc, 49XH950 jeśli ma Pan dostęp do treści HDR, 49XH8505 jeżeli Pan go nie ma i zakłada Pan, że raczej nie będzie go miał.
Bardzo dziękuje za odpowiedź. Zakupiłem model 9505 i jest na prawdę super. Zauważyłem jednak jedną wadę. Gdy TV ma max jasność i funkcje X Dynamic Range ustawioną na najwyższą to z tyłu obudowy wydobywają się głośne, bardzo wysokie dźwięki. Jest to dźwięk nieprzerwany, ciągły. Dźwięk jest Na tyle głośny, ze podczas cichych scen można usłyszeć tylko to. Czy wie Pan może coś o tej przypadłości? Czytałem, że inni użytkownicy modelu 49XH9505 mają ten sam problem. Czy można coś z tym zrobić? Poza oczywiście zmniejszenie intensywności wspomnianej wyżej funkcji.
Pozdrawiam i dziękuje jeszcze raz za odpowiedź.
Istotnie, podczas testów jednego z telewizorów Sony z roku 2020 (nie pamiętam już którego), napotkałem ów problem, jednakże nie był on tak dokuczliwy jak w Pańskim egzemplarzu. Jeżeli problem nie ustąpi np. w ciągu miesiąca i jeżeli rzeczywiście te przydźwięk zakłóca ścieżkę dźwiękową w cichym pomieszczeniu, na Pana miejscu bym to bez wahania reklamował. Moim zdaniem problem może wynikać z niewłaściwych elementów na płycie zasilacza i/lub z ich niewłaściwej izolacji – elementy te drgając (tym bardziej, im większy płynie przez nie prąd) pobudzają do drgań powietrze i stąd te zakłócenia. Jest to albo wada konstrukcyjna, albo wada danej partii tych elementów. Nie można się godzić na to, że telewizor „hałasuje” i przeszkadza w oglądaniu programów – jest to uzasadniona podstawa do reklamacji i moim zdaniem ma Pan pełne prawo żądać usunięcia tej niezgodności z umową. Reklamacji radzę dokonać w sklepie, w którym Pan zakupił TV, ale nie na podstawie gwarancji, lecz na podstawie niezgodności z postanowieniami ustawy o sprzedaży konsumenckiej, bo to ona daje Panu większe prawa. Powodzenia!
Wydaje mi się, że to może być wada konstrukcyjna, gdyż napotkałem w internecie identyczne przypadki. Zastanawiam się czy wymiana zasilacza bądź transformatora może pomóc…
Pytanie tylko czy jak zdecyduje się na wymianę elementu tv przez serwis to czy w razie braku skutku można w dalszym ciągu reklamować bądź żądać zwrotu pieniędzy?
Hejka,
jaki jest rozstaw otworów w panelu tylnym pod śruby do mocowania uchwytu na ścianie? czy jest to 20×20 cm? pozdrawiam, Włodek
Tak, to 20×20 cm 🙂
Witam, na jednej z aukcji znalazłem dwa telewizory tak oznaczone, w różnych cenach: „Tv Sony Bravia KD49XH9505 Led 4K Android Smart Tv” oraz „Telewizor Sony KD-49XH9505 (49″) 4K Ultra HD (TOP]” ceny to 3788,00 zł i 4299,00 zł, ciekawi mnie o co chodzi, czym się różnią? Pozdrawiam, Włodek
Włodzimierzu, ciężko stwierdzić skąd takie różnice w cenie. Być może tańszy model jest aktualnie na promocji lub pochodzi ze zwrotów/wystawy. Polecamy w tej kwestii kontakt ze sprzedawcą.
Witam, znalazlem ten artykul i mam takie pytanie. Kupikem model soniaka 65xh9096 i mam cos takiego z gory i z dolu pionowe tak, jakby, paski, o, szerokosci 5 cm i odstep tez z 5 cm ledwo widoczne. Widze to tylko jak gram np na konsoli ale ino we wyscigi. Jak jest niebo czyli jedno tlo od gory. I przy ruchu kamery się to rzuca. Czy to sa te brakujace strefy podswietlenia? Ze maja one tak malo. Podeslal bym material ale ani, na zdieciu ani filmie tego nie widac, pozdrawiam czekam na info
Tomasz, polecamy w tej kwestii bezpośredni kontakt z serwisem Sony i dołączenie zdjęć. Być może konieczna będzie reklamacja urządzenia.
Panie Tomaszu, przez cały weekend przeczytałem wszystkie Pana recenzje telewizorów na tym portalu dzięki którym już przynajmniej ograniczyłem się do jednej marki i jednej technologii. Jeśli TV ma być używane głownie do oglądania filmów w dosyć jasnym salonie przy budżecie +\- 5k lepiej pokusić się o zeszłoroczny flagowiec Sony 9505 czy tegoroczny „średniak” X90J? Czy być może coś pominąłem i poleciłby Pan jednak inny sprzęt 65cali? Chciałbym sprzęt a najbliższe 4-5 lat. Pozdrawiam
Nie testowałem jeszcze żadnego modelu z serii X90J, ale nie sądzę, aby dorównał parametrami czy jakością obrazu telewizorom z serii XH9505, które są tak dobre, że śmiało mogą stawać do rywalizacji z modelami A.D. 2021. Jeżeli zatem szuka Pan świetnego telewizora, z dopracowanym oprogramowaniem i w atrakcyjnej cenie, to schodzące z rynku modele z serii XH9505 będą znakomitym wyborem.
od ponad 2 lat jestem posiadaczem modelu xh9505 w 55 calach
dzisiejszego popołudnia z tv zaczęły się dziać takie cuda, migające paski
czy ktoś z użytkowników spotkał się z czymś takim, co to może być? dodam, że gwarancja skoczyła się 4 miesiące temu…
Możliwe, że awarii uległa sama matryca. Najlepiej skontaktuj się z serwisem pogwarancyjnym, który będzie w stanie zdiagnozować usterkę i sprawdzić, czy można ją naprawić.