Spacerówka dla dziecka – jak wybrać najlepszą? Ranking wózków spacerowych

Z radością obserwujesz rozwój swojej pociechy i widzisz, jak z dnia na dzień nabywa nowych umiejętności. To wzruszające momenty dla rodziców, a dla maluchów czas na ekscytujące odkrywanie świata. W stymulowaniu zmysłów i obserwacji tego, co dzieje się dookoła pomogą spacery na świeżym powietrzu. Dziecko może rozsiąść się wygodnie w wózku i chłonąć nowe obrazy i dźwięki. Zadbaj o to, by ten czas upłynął mu w jak najlepszej atmosferze. Sprawdź ranking wózków spacerowych i wybierz bezpieczny oraz komfortowy model dla swojego malca.

Ranking wózków spacerowych 2022

Przebywanie na świeżym powietrzu to najlepsza aktywność, jaką możesz zapewnić swojemu dziecku. Nawet krótki spacer sprawia, że organizm staje się dotleniony i nabiera lepszej odporności. Dodatkowo to dobry sposób na poprawę krążenia oraz dostarczenie maluszkowi (i sobie) odpowiedniej dawki witaminy D. Wielką zaletą spacerowania jest również to, że w ten sposób dziecko poznaje świat, kształtuje swoją spostrzegawczość oraz rozwija wyobraźnię. Jaki wózek wybrać na wspólne spacery wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź nasz ranking wózków spacerowych i poznaj polecane modele. 

Easywalker Jackey Sand Taupe + torba

Wózek dziecięcy o kompaktowych rozmiarach i możliwości szybkiego i bezproblemowego złożenia. Maksymalne obciążenie wynosi tutaj aż 22 kg, dzięki czemu spacerówka będzie towarzyszyć wam przez długi czas. Rozkładane siedzisko do pozycji leżącej oraz duża budka z ochroną UV 50+ sprawią, że maluszek będzie mógł odpocząć podczas spaceru i wygodnie zrelaksować się w siedzisku wózka. Model ten jest również kompatybilny z większością fotelików samochodowych. Wystarczy wyposażyć się w adaptery, by umocować fotelik na ramie. Amortyzowane koła ułatwią manewrowanie wózkiem i a dołączona do zestawu torba umożliwia przewożenie niezbędnych dziecięcych akcesoriów.


MoMi Estelle Czarny

Pełen praktycznych funkcji wózek spacerowy, który zapewni komfort zarówno dziecku, jak i rodzicom. Przed wypadnięciem maluszka ochroni go pałąk oraz pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, zaś o czujność i zachowanie bezpieczeństwa podczas postoju zadba hamulec centralny. Dobra widoczność podczas spacerów o wieczornej porze również nie będzie problemem, ponieważ wózek został wyposażony w odblaskowe elementy. Rączka do prowadzenia została wykonana z przyjemnej w dotyku ekoskóry.

Chicco Goody Plus BLack ReLux

Jeśli cenisz sobie funkcjonalne rozwiązania sprawdź wózek Chicco Goody Plus Black Relux. Prosty w użyciu mechanizm sprawi, że wystarczy naciśnięcie jednego przycisku, by wózek złożył się do kompaktowych rozmiarów. Model ten jest kompatybilny z fotelikami samochodowymi Chicco KAILY i KIROS i-Size Fast In oraz gondolą Chicco (elementy sprzedawane oddzielnie). Poszerzana budka oraz dołączona do zestawu folia przeciwdeszczowa sprawia, że maluszek jest odpowiednio chroniony, a spacer będzie relaksujący niezależnie od pogody.

Lionelo Annet Plus Stone Caramel

Wózek z dużymi, amortyzowanymi kołami wykonanymi z pianki sprawi, że spacer upłynie w przyjemnej atmosferze, a maluszek nie poczuje drgań ani wstrząsów, kiedy najedziesz na nierówną nawierzchnię. Regulowane oparcie i podnóżek dodatkowo zadbają o wygodną pozycję dziecka, a dołączona do spacerówki moskitiera oraz ocieplacz na nóżki to praktyczne dodatki, które przydadzą się na te dłuższe i krótsze wyprawy.

Kinderkraft Siesta Pink

Spacerówka, która łączy w sobie wszystko, czego potrzeba, by zapewnić komfort dziecku i rodzicom. Jej lekka waga i kompaktowy kształt sprawiają, że idealnie sprawdzi się w podróży. Po złożeniu możesz bez problemu włożyć ją do bagażnika samochodu i zabrać ze sobą na wakacje. Dzięki małym rozmiarom będzie także dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zaoszczędzić przestrzeń w domu. Dodatkowymi atutami jest regulacja oparcia i podnóżka, wypinana z obu stron barierka ochronna oraz pięciopunktowe pasy pokryte miękkimi ochraniaczami.  

Tesoro S900 Czarny

Rama wykonana z aluminium zapewnia lekką wagę wózka. Regulacja oparcia siedziska obywa się tutaj za pomocą pasów. Kiedy maluszek będzie miał ochotę na drzemkę wystarczy rozłożyć oparcie na płasko, aby mógł wypoczywać w pełni komfortowy sposób. Składany daszek przeciwdeszczowy z wbudowanym okienkiem sprawia, że w każdej chwili możesz sprawdzić co robi maluszek bez potrzeby wychylania się. Zaletą wózka jest to, że po złożeniu możesz schować go do torby podróżnej i nieść na ramieniu, ponieważ jego wymiary wynoszą wówczas zaledwie 43x23x4 cm.


Maxi Cosi Laika Sparkling Grey

Zwinna spacerówka, która sprawdzi się do spacerowania po miejskich terenach. Nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swojej pociechy, ponieważ utrzymanie stabilnej pozycji zapewnią pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz odpinany pałąk. Obszerny kosz zamontowany pod siedziskiem to wygoda dla rodzica – możesz bez problemu przechowywać w nim zakupy lub niezbędne akcesoria dla maluszka.


Quinny Zapp Flex PLUS Graphite on Grey

Model, który spełni oczekiwania dziecka i rodziców. Siedzisko wózka można ustawić zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, a oprócz tego bez problemu rozkłada się ono na płasko w obu konfiguracjach. Duże koła obrotowe sprawdzą się podczas spacerów na różnego typu nawierzchniach. Wodoodporna tapicerka ułatwi utrzymanie wózka w czystości. A hamulec nożny oraz regulowane pasy zadbają o bezpieczeństwo dziecka.


Lionelo Emma Plus Forest Green

Stylowa spacerówka dla 6 miesięcznego dziecka z lekkimi, piankowymi kołami odpornymi na przebicie oraz solidną ramą wykonaną z metalu. Dzięki obecności amortyzatorów zamontowanych na przednie koła wózek zapewnia stabilność i ułatwia jazdę na trudnej nawierzchni. Okienko w budce to praktyczny dodatek dla rodziców, którzy dzięki takiemu rozwiązaniu mogą sprawdzić co porabia maluszek. A zdejmowana bariera służy także jako praktyczna tacka, na której dziecko może rozłożyć zabawki. Dla wygody rodziców regulacja ustawienia podnóżka oraz oparcia odbywa się przy użyciu tylko jednej ręki.

Od kiedy spacerówka będzie odpowiednim pojazdem dla dziecka?

Kiedy nadchodzi czas na to, by maluszek przesiadł się z gondoli do wózka spacerowego? Zazwyczaj dzieje się to w okolicy 6 lub 7 miesiąca życia. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie rozwija się dziecko.

To, od kiedy wózek spacerowy zacznie być wykorzystywany do spacerowania, w głównym stopniu determinuje bowiem fakt, że maluch zaczyna już samodzielnie siadać. Wówczas głęboki wózek przestaje spełniać swoje zadania, ponieważ dziecko zaczyna często zmieniać pozycję, wierci się i przekręca na boki. Umiejętność przybierania nowej pozycji sprawia, że nie chce już leżeć płasko, tylko obserwować świat z nowej, siedzącej perspektywy. Właśnie dlatego rodzice decydują się na zakup wózka spacerowego, który posiada pasy bezpieczeństwa i pałąk. To elementy, które chronią maluszka przed wypadnięciem i pozwalają obrać bezpieczną postawę.

Bywa też tak, że maluszek szybko rośnie i nabiera masy ciała, a z tego powodu szybko wyrasta z tradycyjnej gondoli. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu głębokie modele są najbezpieczniejsze i gwarantują dziecku przybranie prawidłowej postawy. Jeśli więc maluch nie potrafi jeszcze siadać, ale w gondoli robi się za ciasno, warto rozważyć zakup spacerówki. Tutaj trzeba jednak pamiętać o tym, by był to model, który ma możliwość szerokiej regulacji oparcia i rozkłada się na płasko.  

Quinny Zapp Flex PLUS

Jaki wózek spacerowy wybrać?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj wózka wybierzesz, najważniejsze jest to, by maluch czuł się komfortowo i bezpiecznie, a obrana przez niego pozycja była prawidłowa. Dobry wózek powinien charakteryzować się także regulacją oparcia i usztywnionym siedziskiem wspierającym kręgosłup dziecka oraz kołami, które poradzą sobie podczas spacerów na różnego typu nawierzchniach. Lekka waga oraz łatwość składania i rozkładania wózka ułatwią codzienne użytkowanie. Warto też sprawdzić, czy wózek ma regulowany podnóżek oraz czy model został wyposażony w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa.

Sprawdź nasze parentingowe poradniki dla świeżo upieczonych rodziców:

Wózki spacerowe – rodzaje

Na rynku spotkasz się z różnymi typami wózków spacerowych. Możesz postawić na funkcjonalność i wybrać model, który oferuje demontowalne elementy, które osadza się na stelażu wózka w zależności od aktualnych potrzeb. Do wyboru są także modele wózków sportowych, przeznaczone dla aktywnych rodziców, którzy chcą połączyć spacer z dzieckiem z zadbaniem o formę. Są też modele, które możesz zamontować na dwa sposoby – tyłem oraz przodem do kierunku jazdy. Zapoznaj się z każdym rodzajem wózka spacerowego i wybierz model, który najbardziej odpowiada waszym oczekiwaniom. 

Wózek wielofunkcyjny

Opanowanie przez maluszka umiejętności siadania nie zawsze oznacza zmianę wózka. Niektóre modele (wielofunkcyjne) dzięki specjalnej konstrukcji są dopasowane do zmieniających się potrzeb i oferują możliwość zamontowania na stelażu poszczególnych elementów zestawu. Na przykład wybierając wózek 3w1 można szybko wymienić gondolę na nosidełko dla noworodka albo siedzisko do spacerówki. Dzięki temu maluch może bezpiecznie obserwować świat z nowej perspektywy.  

Dowiedź się więcej na temat wózków wielofunkcyjnych i sprawdź polecane modele.

Wózek spacerowy tradycyjny

Kiedy dziecko wyrośnie z gondoli, kolejnym typem pojazdu, w który musisz się zaopatrzyć jest spacerówka. Klasyczne modele zazwyczaj odznaczają się nieco mniejszymi rozmiarami niż wózki wielofunkcyjne. Większość z nich posiada też opcję składania i rozkładania. I co najważniejsze po zakupie spacerówki dziecko nie potrzebuje już żadnego innego wózka. Zazwyczaj maluchy korzystają z przejażdżek mniej więcej do 3-4 roku życia. Aby jazda na nierównych powierzchniach była komfortowa dla dziecka, dobrze jest zwrócić uwagę na wielkość kół, materiał, z którego zostały wykonane oraz obecność amortyzatorów. Szeroki zakres regulacji podnóżka i oparcia (z możliwością rozłożenia na płasko) to dodatkowe cechy, dzięki którym wygodnie usadzisz maluszka w wózku.

Wózek spacerowy parasolka

Spacerówka parasolka to typ wózka, który charakteryzuje poręczność oraz lekka waga. Po złożeniu kształtem przypomina właśnie parasolkę, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Dzięki temu, że zajmuje mało miejsca, można bez problemu przechowywać go nawet w niewielkim mieszkaniu lub zabrać ze sobą na wakacje. Zazwyczaj można postać modele z trzema bądź czterema małymi kółkami. Warto pamiętać, że jest wózek przeznaczony dla dzieci, które opanowały w pełni pozycję siadania. Sprawdzi się raczej na spacery po równym podłożu. Wielu rodziców traktuje ten rodzaj wózka jako model zapasowy.

Spacerówka kubełkowa

To kolejny rodzaj wózka spacerowego, który odznacza się specyficzną budową. Podczas regulacji zmienia się jednocześnie ułożenie podnóżka, oparcia i całego siedziska. A kolejną z cech, które wyróżniają go od innych modeli jest to, że nie ma tu możliwości całkowitego rozłożenia, a więc dziecko nie może leżeć „na płasko”. Maluch przyjmuje pozycję, która jest podobna do tej w foteliku samochodowym.  

Wózek do biegania

Ten rodzaj wózka sprawdzi się dla dzieci, które potrafią utrzymać stabilną postawę siadu i kontrolują ruchy głową. Wózek do biegania to model trójkołowy. Ważne jest, aby była możliwość blokowania koła przedniego, jeśli jest ono skrętne. Można też wybrać model z kołem, które jest przystosowane tylko do jazdy na wprost. Dobrze jest, gdy wózek posiada zawieszenie z amortyzacją, hamulcem postojowym i ręcznym oraz paskiem na rękę dla rodzica i oczywiście pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa dla malucha.

Maxi Cosi Laika Sparkling

Co jest ważne podczas wyboru wózka spacerowego?

Siedzisko i oparcie

Aby zadbać o kręgosłup dziecka, siedzisko w wózku powinno być dobrze usztywnione z możliwie twardym i płaskim oparciem. Bardzo ważna jest także możliwość regulacji oparcia oraz szeroki kąt jego nachylenia. Najlepiej jest, gdy można rozłożyć je całkowicie na płasko. Kolejną kwestią, która ułatwi spacerowanie z dzieckiem, jest funkcja zamontowania siedziska zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.

Podnóżek

O wygodę maluszka i obranie najlepszej pozycji zadba też podnóżek z możliwością regulacji ustawienia wysokości. Dla starszych dzieci będzie też dodatkowym ułatwieniem podczas wsiadania i wysiadania z wózka.

Pasy i barierka ochronna

Komfort i bezpieczeństwo dziecka to najważniejsze kryterium podczas wyboru spacerówki. O jego stabilną pozycję podczas jazdy zadbają pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z możliwością regulacji i miękkimi ochraniaczami. Przed wypadkowym wypadnięciem ochroni także pałąk. Najlepiej, gdy jest on odpinany, ponieważ wówczas łatwiej jest usadzić malca w wózku.

Budka

To bardzo ważny element każdego wózka. Budka ochroni maluszka przed warunkami atmosferycznymi. Ciekawą opcją jest możliwość jej powiększenia – wystarczy rozsunąć suwak, by zyskać kilka dodatkowych centymetrów. Panele wentylacyjne zapewnią przepływ powietrza, a okienko na górze pozwala na obserwowanie maluszka. W naszym rankingu wózków spacerowych znajdziesz także modele, które są wyposażone w budkę z ochroną UV 50+.

Amortyzacja

Aby nierówności na drodze i spacery po „trudnych” terenach nie były dla malucha uciążliwe, ważna jest obecność amortyzatorów. Dzięki nim wstrząsy i drgania będą niwelowane, a dziecko będzie mogło zrelaksować się w siedzisku, a nawet spokojnie zasnąć.  

Koła

To, jaki typ kół wybierzesz zależy głównie od tego, jakie trasy będziesz obierać na spacery z maluchem. Na równych nawierzchniach sprawdzą się mniejsze, zwrotne koła. Dobrze jest, gdy posiadają opcję blokady i ustawienia ich do jazdy na wprost. A jeśli spacery mają się odbywać na nierównych, kamienistych drogach i wystających krawężnikach, lepiej wybrać te o większym rozmiarze. Pompowane modele są cięższe, ale dają możliwość lepszego manewrowania. Warto tez pamiętać o tym, że jeśli zależy Ci na tym, aby wózek był w miarę lekki, tak by jego przenoszenie nie sprawiało większych problemów, warto jest zastanowić się nad wyborem kół piankowych. 

Hamulce

Możesz spotkać się z dwoma rodzajami – hamulcem ręcznym, który sprawdzi się głównie do zmniejszenia prędkości podczas zjeżdżania ze wzniesień lub postojowym uruchamianym nogą. To dzięki niemu zyskujesz pewność, że wózek nie przesunie się podczas postoju. Na rynku zaczynają pojawiać się także modele z elektronicznym systemem hamowania.

Waga wózka i system składania

Jeśli zależy Ci na tym, aby kupić lekką spacerówkę, którą bez trudu zniesiesz z piętra albo zapakujesz do bagażnika samochodu – zwróć uwagę na wagę wózka oraz możliwość jej szybkiego złożenia i rozłożenia. Niektóre modele oferują również opcję demontowania kół, co przydaje się w przypadku, gdy chcesz zaoszczędzić miejsce.

Maksymalne obciążenie

To kategoria, która w pewnym stopniu decyduje, jak dziecko może jeździć w wózku. W naszym rankingu znajdziesz modele, których maksymalne obciążenie wynosi  od 15 do 22 kg.

Ranking wózków spacerowych – dodatkowe funkcje i akcesoria 

Aby spacerowanie było jeszcze przyjemniejsze zobacz, w jakie dodatkowe funkcje oraz akcesoria powinna zostać wyposażona spacerówka. Dzięki nim zwiększysz komfort swój i maluszka:

  • Folia przeciwdeszczowa
  • Moskitiera
  • Parasol
  • Elementy odblaskowe
  • Kosz na zakupy
  • Wentylowana konstrukcja
  • Łatwość czyszczenia
  • Możliwość montażu fotelika
  • Blokada samoczynnego składania i rozkładania
  • Uchwyt na butelkę

Wózek, z którego będziesz korzystać na co dzień, powinien odznaczać się stabilną konstrukcją, możliwością regulacji oparcia i podnóżka oraz pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Przed zakupem zwróć uwagę na rodzaj kół – do wyboru masz modele pompowane, żelowe oraz piankowe. Koła dopasuj do rodzaju nawierzchni, na której będziesz odbywać spacery z dzieckiem. Jeśli zaś zależy Ci na kompaktowym rozmiarze i lekkiej wadze oraz możliwości łatwego przewożenia w bagażniku samochodowym – postaw na wózek typu parasolka.

Przyjmuje się, że momentem, gdy dziecko może przesiąść się z wózka głębokiego do spacerówki, jest opanowanie przez niego umiejętności samodzielnego siadania. Jest to sprawa indywidualna i zależy od tego, jak szybko rozwija się dziecko. Zazwyczaj dzieje się to w okolicy 6-7 miesiąca życia.