Najlepsze telewizory. Ranking TV polecanych w roku 2024

Które telewizory można nazwać najlepszymi? Czy najlepsze oznacza najdroższe? A może te z topowymi funkcjami? Ja uważam, że najlepszym telewizor to taki, który oferuje klarowny obraz oraz rozbudowane funkcje w niewygórowanej cenie. Takie perełki zebrałem w poniższym rankingu TV polecanych w roku 2024.

Ranking najlepszych telewizorów roku 2024


Który telewizor kupić w 2024 roku?

Wskazanie jednego faworyta, bezsprzecznego lidera oraz absolutnego czempiona wśród telewizorów jest zwyczajnie niemożliwe. Dlaczego tak uważam? Bo wybór konkretnego modelu zależy przecież od:

  • przeznaczenia panelu, czy posłuży głównie do oglądania filmów i seriali, czy jednak do gier?
  • wielkości pomieszczenia, w którym stanie, bądź zawiśnie nowy TV,
  • oczekiwanej rozdzielczości, bo nie zawsze potrzebne jest 4K, co za chwilę omówię i wyjaśnię,
  • matrycy telewizora oraz obsługi HDR,
  • wbudowanych funkcji oraz opcji dodatkowych.

Kwestię wzornictwa pozwolę sobie pominąć, ponieważ design prezentowanych tu modeli jest bardzo zbliżony. Smukłe, zredukowane do minimum ramki oraz subtelne nóżki dodają konstrukcjom lekkości, dzięki czemu nawet największe panele nie wydają się masywne.

Temat telewizorów do gier pozwolę sobie pominąć. Im poświęciliśmy osobny ranking:

W tym rankingu skupiam się na TV, które w danej kwocie dają z siebie najwięcej. Zapłacić dużo za telewizor to przecież nie sztuka. Sztuką jest za to znaleźć coś niedrogiego, serwującego więcej opcji niż konkurencja.

Jaką przekątną powinien mieć telewizor?

Przede wszystkim dopasowaną do wielkości pomieszczenia. Żeby wygodnie wpatrywać się w ekran TV, należy skorzystać z przelicznika 2.1, który mnożysz x przekątna wyświetlacza. Podany rezultat jest odległością (wyrażoną w centymetrach), w jakiej powinno się usiąść i jaka da najwięcej przyjemności z projekcji.

Co ciekawe, te odległości nie są wcale astronomiczne! Mając na ścianie 65-calowy Samsung QE65QN85A nie musisz mieć wielkiego salonu. Wystarczy, że zasiądziesz mniej więcej 3,5 metra od matrycy. Teraz już wiesz, że nawet w kawalerce zainstalujesz sobie przestronny TV.

Ta metoda nie sprawdzi się rzecz jasna w 100% przypadków. Sztandarowym odstępstwem jest telewizor dla dziecka. Do pokoju maluchów nie trzeba wstawiać telewizora 50” albo większego. Tam wystarczy coś skromniejszego, z rozdzielczością HD. Dzieciaki nie potrzebują 4K, HDR, upscallingu ani tym podobnych funkcjonalności.

One cieszą się z tego, że mogą obejrzeć przygody swych ulubieńców. I tu zaskoczenie, dla najmłodszych mam sprzęt nie tylko atrakcyjny cenowo, ale i z pakietem funkcji Smart.

Która rozdzielczość będzie najlepsza?

Zebrane tu telewizory, oferują (z jednym wyjątkiem) rozdzielczość 4K. Ten format upowszechnia się coraz bardziej i coraz więcej treści powstaje w tym właśnie standardzie. Na YouTube nie brakuje wideo 2160 px, ale do ich oglądania niezbędny jest panel, który podoła wymaganiom tak wysokiej rozdzielczości. Tak samo jest w serwisami VOD i grami wideo.

4K nie lubi jednak występować w pojedynkę. W ślad za nim kroczą technologie dbające o kolory, kontrast, głębię oraz płynność. Dlatego najlepsze telewizory mają poza 4K również tryb HDR (inaczej szeroką rozpiętość tonalną), który poprawia widoczność scen najciemniejszych i tych najjaśniejszych.

Wyższa płynność pociąga za sobą dodatkowy koszt, ale gdy oczekujesz nieskazitelnie czystej i ostrej jak brzytwa projekcji, Philips 65OLED806 będzie świetną inwestycją. Oczywiście płynność to nie jedyna cecha, która wpływa na cenę, w grę wchodzą również technologie wymienione w ostatnim rozdziale tego rankingu.

Funkcje Smart, unikalne technologie

Najlepszy telewizor oferuje funkcje Smart, wśród których poza wyszukiwarką i YouTube znajdują się:

  • Aplikacja Netflix
  • Apple TV
  • Współpraca z Asystentem Google
  • Współpraca z Amazon Alexa
  • SmartThings Support
  • SimplyShare
  • Wyszukiwanie głosowe
  • Google Play Store

Rzecz jasna nie każdy model TV posiada wszystkie z wymienionych wyżej funkcji. Dlatego dobrze jest zagłębić się w szczegółową specyfikację, zwłaszcza gdy potrzebujesz telewizora z preinstalowanym Netflixem i jest to dla Ciebie warunek konieczny. Co więcej, tworząc środowisko Smart Home, zainwestuj w panel współpracujący z Google Assistant albo Amazon Alexa.

Telewizor aspirujący do miana najlepszego musi też oferować wielokanałową łączność bezprzewodową. Bluetooth i Wi-Fi są zatem niezbędne, bo z ich pomocą transmitować będziesz obraz i dźwięk, np. z 6-calowego smartfona na 55-calowy panel 4K. W posobny sposób podłączysz zewnętrzne głośniki, m.in. soundbar albo słuchawki spod znaku true wireless.

Samsung ma także Tryb Ambient, będący de facto elementem aranżacji wnętrza. Po jego aktywacji na ekranie pojawia się wybrany deseń: zdjęcie albo obiekt. Wyświetlany jest stale, co czyni go częścią domowej przestrzeni.

Philips oferuje tymczasem funkcję Ambilight. Jest to dynamiczne oświetlenie RGB LED, zmieniające się wraz ze zmianą obrazu na ekranie TV. Wygląda to tak, jakby obraz wychodził poza przestrzeń wyznaczoną fizycznymi ramami.

Najlepsze telewizory: najczęściej zadawane pytania

Dobry telewizor to taki, który zaspokoi Twoje wymagania. Może to być bardzo drogi model, bo zależy Ci na idealnym obrazie filmów wydanych na Blu-ray. Może to być tani panel do sypialni lub pokoju dziecięcego. Może to być TV z niskim input lagiem do grania na konsoli. Dobry telewizor to sprzęt, przed którym siadasz z przyjemnością i mieści się w Twoim budżecie.

Kinoman powinien wybrać telewizor o przekątnej 55 lub 65 cali, z rozdzielczością 4K i obsługą HDR. Koniecznie z matrycą OLED lub równie zaawansowaną. Do tego model z Android TV, by mieć stały dostęp do platform VOD oraz najnowszych hitów. Świetny efekt da technologia Philips Ambilight, lecz tak samo ważny jest dźwięk. Ten powinien być Dolby Atmos.

To zależy od marki telewizora, bo Samsung w swoich Smart TV instaluje system Tizen. LG ma webOS, Panasonic rozbudowuje My Home Screen, a Philips inwestuje w Saphi. Jest jeszcze Android TV, czyli system Google dostępny w TV Samsung, TCL, Philips, Xiaomi i Sony. Android TV zapewnia dostęp do popularnych aplikacji, w tym serwisów VOD.