Czasem rozmiar ma znaczenie. Rozmiar ekranu laptopa, ma się rozumieć. Zdarza się, że notebooki z 13- lub 15-calową matrycą to zbyt mały obszar roboczy, jak na potrzeby, które mamy, czy to w pracy, czy poza nią. Naturalnym wyborem wydają się wtedy laptopy z przekątną ekranu wynoszącą 17 cali. Jakie konkretnie? Tego dowiesz się, czytając nasz ranking.
Nie odkryjemy koła na nowo, odpowiadając na to pytanie, ponieważ wybór 17-calowego laptopa można oprzeć na tych samych kryteriach, co laptopy z mniejszym wyświetlaczem. W zasadzie jedynym, co warto tutaj zrobić, jest spojrzenie na te kryteria przez pryzmat większej konstrukcji i matrycy.
17-calowy ekran laptopa to pod względem wygody użytkowania krok w stronę komputerów stacjonarnych. Taki rozmiar matrycy to oferuje bardziej komfortową pracę i rozrywkę, niż ma to miejsce w przypadku notebooków z mniejszymi wyświetlaczami.
Jeśli chodzi o sam ekran, jego właściwości i parametry, to tutaj kluczowe jest potencjalne zastosowanie laptopa. Inne oczekiwania ma się wobec notebooka z przeznaczeniem biurowym, inne względem sprzętu gamingowego, a w obu tych segmentach znajdziemy laptopy 17-calowe.
W przypadku notebooka biurowego, czyli takiego, który będzie nam służyć do szeroko rozumianej pracy, najbardziej istotna wydaje się rozdzielczość ekranu. Jeszcze do niedawna takim standardem była rozdziałka Full HD, przy czym warto pamiętać, że na 17-calowym panelu 1920 x 1080 może wyglądać nieco gorzej, niż na panelu 13- czy 15-calowym. Od jakiegoś czasu jednak coraz częściej można znaleźć na rynku laptopy z ekranami WQHD lub 4K, które prezentują się efektowniej, natomiast – o czym często się zapomina – skracają czas pracy na baterii.
Wśród 17-calowych notebooków znajdziemy również maszyny do gamingu. Tutaj za rozdzielczością musi iść odpowiednio wydajne zaplecze komponentowe laptopa, nie tylko w kwestii wydajności, ale i chłodzenia, więc rozdziałki powyżej Full HD ciągle są rzadkością. Tutaj kryteria są inne, liczy się przede wszystkim częstotliwość odświeżania ekranu i ewentualne opóźnienia, a konkretnie maksymalne ich redukowanie.
W tym przypadku również wszystko sprowadza się do tego, w jaki sposób będziemy użytkować naszego 17-calowego laptopa. W przypadku sprzętów gamingowych najistotniejszymi punkcikami w specyfikacji są: karta graficzna, procesor, RAM oraz w dalszej kolejności — dysk.
Kiedy mówimy o 17-calowcach do tzw. „pracy biurowej”, powyższe kryteria również mają olbrzymie znaczenie, natomiast zmienia się nieco ich hierarchia. Karta graficzna nie zawsze musi być dedykowana, najczęściej mamy tu do czynienia z GPU zintegrowanymi, co z miejsca daje nam „boost” w kwestii kultury pracy (takie notebooki zwykle pracują cicho lub zupełnie bezgłośnie) i długości działania laptopa na jednym ładowaniu, ale też odbierają część możliwości, jakie dają maszyny tworzone z myślą o graczach.
Z uwagi na większe gabaryty i wagę (przynajmniej w stosunku do 13-, 14- i 15-calowców) laptopy z przekątną ekranu 17 cali nie zawsze sprawdzają się w charakterze sprzętu mobilnego.
Bardzo często notebooki z takim wyświetlaczem kupują osoby, które szukają dla siebie komputera maksymalnie zbliżonego do tego, co oferuje stacjonarka, wszak większa konstrukcja daje producentom możliwość dołączenia do urządzenia wydajniejszych podzespołów i chłodzenia, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na efektywność pracy akumulatora.
W każdym razie jeśli szukacie notebooka, który zagwarantuje Wam co najmniej 8 godzin pracy na jednym ładowaniu, bezpieczniej będzie skupić się na modelach z mniejszą przekątną ekranu.
Pewną dodatkową podpowiedzią w tej kwestii jest standard Intel EVO; aby go otrzymać, laptop musi m.in. pracować co najmniej 9 godzin na zasilaniu bateryjnym (przy założeniu, że korzystamy z konfiguracji z ekranem o rozdzielczości Full HD).
Większa konstrukcja oznacza większe pole manewru w obszarze dodawania portów do laptopa. Dlatego bardzo często 17-calowe notebooki wyposażane są w wejścia i wyjścia, których nie posiadają mniejsi „konkurenci”, bardzo często wymagający posiłkowania się przejściówkami i HUB-ami.
17-calowy laptop powinien mieć co najmniej dwa klasyczne porty USB-A i co najmniej jeden USB-C ze standardem Thunderbolt 3 lub 4. Użytkownicy, którzy łączą się z siecią przewodowo (na przykład gracze, którym zależy na maksymalnie wydajnym połączeniu), powinni zwrócić uwagę na modele posiadające gniazdo LAN (RJ45).
Slot na kartę pamięci też bywa przydatny, szczególnie dla fotografów, filmowców i innych twórców, którzy korzystają z urządzeń, gdzie dane do późniejszej obróbki zapisywane są na kartach pamięci.
Niektórym użytkownikom przyda się również wyjście HDMI, które umożliwia podłączenie laptopa do zewnętrznych wyświetlaczy, np. do monitora lub projektora.