Jakie głośniki do komputera kupić? Ranking na rok 2021

Przy muzyce dużo lepiej się pracuje. Dobre udźwiękowienie podnosi też poziom doznań płynących z gamingu i jest nieodłączną częścią otoczki towarzyszącej filmom. W każdym z tych przypadków potrzebujesz nagłośnienia o solidnych parametrach, komputerowego zestawu audio z dobrym, szczegółowym i przestrzennym brzmieniem. Poznaj więc nasze propozycje.

Jak wybierać głośniki komputerowe?

Parametr kluczowy, o znaczeniu fundamentalnym dla jakości emitowanego dźwięku, to RMS podawany w Watach. On jest wskaźnikiem głośności i czystości brzmienia. RMS określa też moc, jaka pozwala pracować głośnikom przez długi czas – bez uszkodzeń, z możliwie najmniejszą ilością zakłóceń. I jak to zwykle bywa, im wyższy współczynnik, tym lepiej dla odbiorcy, czyli dla Ciebie. Flagowe zestawy audio do komputera potrafią mieć nawet 500 W, wynik zacny i pokaźny.

Rodzaje głośników do komputera

Pierwszy podział, jakiego można dokonać w świecie głośników do komputera, dotyczy sposoby łączności ze skrzynką (względnie z laptopem).

Wariant wygodniejszy – łączność bezprzewodowa przez Bluetooth. Głośniki mają moduł Bluetooth, a ten komunikuje się z komputerowym i na bieżąco transmituje dane. Jeśli chcesz zmienić źródło dźwięku i odtworzyć muzykę np. ze Spotify, Tidala albo Apple Music, sparuj głośniki ze smartfonem bądź z tabletem. Ta opcja świetnie sprawdza się podczas domówek oraz imprez organizowanych dla dzieci.

Wariant mniej wygodny, ale stabilniejszy – łączność przewodowa przez minijack lub USB. Zdecydowanie częściej spotykany, tańszy i szczególnie ceniony przez graczy.  Pamiętaj, że przez minijack podłączysz się także do smartfona (o ile ma on stosowne wyjście, względnie zastosuj adapter USB-C) oraz do odtwarzacza mp3.

Arcyciekawie i oryginalnie prezentują się głośniki z oświetleniem RGB LED. Ono pulsuje w rytm muzyki, bądź udźwiękowienia, wprowadzając dodatkowe bodźcie do gry, seansu filmowego, a także do relaksu z ulubioną playlistą. Tym podświetleniem da się rzecz jasna sterować, więc kwestię wizualnej oprawy brzmienia weźmiesz w swoje ręce.

Przydatne funkcje głośników komputerowych

Personalizacja – słowo klucz, które dotyczy ustawień dźwięku. Bo jedni lubią tak, drudzy inaczej. Są tacy, co stawiają na głębokie i mocne basy. Inni wolą pozostawić więcej przestrzeni wokalom. Możliwości jest wiele, ważne, żeby Twoje uszy dobrze czuły się w tej dźwiękowej przestrzeni i żebyś słyszał to, na czym najbardziej Ci zależy. W grach klarowny dźwięk ma przecież ogromne znaczenie.

Do personalizacji ustawień służą w głośnikach komputerowych piloty – przewodowe lub bezprzewodowe, a do tego dedykowane interfejsy (aplikacje). Tam pokombinujesz z equalizerem i uwypuklisz poszczególne tonacje.

Najmocniejsze zestawu audio mają subwoofery – odrębne głośniki basowe. Te najlepiej postawić pod biurkiem lub w rogu pomieszczenia, aby niskie tony nabrały dodatkowej mocy i wróciły zwielokrotnione. Pamiętaj też, że do każdego zestawu głośników komputerowych możesz dobrać akcesoria.

Polecane głośniki do komputera – ranking 2021

Nasze propozycje: