Jaki mikrofon zewnętrzny kupić w 2021 roku? Ranking TOP propozycji

Potrzebujesz narzędzia, które pozwoli Ci się płynnie porozumiewać z innymi graczami? A może chcesz zacząć przygodę z podcastami, ale brakuje Ci odpowiedniego sprzętu? Wybierz profesjonalny mikrofon zewnętrzny, który zadba, aby wszystkie dźwięki były rejestrowane i przesyłane z jak największą precyzją. Oto nasze TOP propozycje mikrofonów, na które warto zwrócić uwagę w 2021 roku.

Czy warto zainwestować w mikrofon?

Żyjemy w czasach audio. Przyzwyczailiśmy się do streamów, vlogów i podcastów. Dzisiaj niemal każdy może spróbować swoich sił w tych tematach. Co więcej, nie trzeba do tego być wybitnym profesjonalistą, wystarczy, że pod ręką mamy adekwatny sprzęt.

Mikrofon kupuje się po to, aby nagrywany dźwięk brzmiał prawidłowo. Nie ma w tym większej filozofii. Stanowi on akcesorium doceniane zarówno przez osoby wykorzystujące go do pracy czy realizowania swojego hobby, jak i przez graczy, którzy podczas wielogodzinnych maratonów muszą się ze sobą szybko i bezbłędnie porozumiewać, aby osiągnąć zwycięstwo. 

Dzięki odpowiednim parametrom i swojemu przeznaczeniu mikrofon zewnętrzny pokochali m.in. dziennikarze, youtuberzy czy osoby nagrywające filmiki i audiobooki. Zdarza się, że wykorzystywany jest również jako akcesorium rozrywkowe, np. do zabaw typu karaoke oraz do popularnej w obecnych realiach pracy zdalnej.

Jak wybrać mikrofon zewnętrzny? Rodzaje mikrofonów

Nie jest tajemnicą, że inny rodzaj mikrofonu sprawdzi się do nagrywania vlogów, a zupełnie inny dla gracza, a jeszcze inny będzie odpowiedni na biznesowe spotkanie on-line. Właśnie dlatego, przed zakupem sprzętu dla siebie, musisz jasno określić, do czego ma służyć mikrofon zewnętrzny w Twoim wypadku.

Możesz postawić na mikrofon dynamiczny, który doskonale wychwyci dźwięk na przestrzeniach, gdzie jest głośno i tłoczno. Z kolei do cichego i przytulnego studia genialnie wpasuje się mikrofon pojemnościowy, który pomoże w stworzeniu profesjonalnych nagrań. Osobną kategorią są również mikrofony dla graczy

Szukając odpowiedniego akcesorium dla siebie, warto również zwrócić uwagę na tzw. czułość mikrofonu. Wyrażana jest ona najczęściej w mV/Pa (miliwoltach na paskale). Wiele osób uważa, że im większa jej wartość, tym lepszy mikrofon.

Ponadto mikrofony zewnętrzne połączysz ze sprzętem i kartą dźwiękową, za pomocą wybranych rodzajów złącz – najczęściej będą to minijack (3,5 mm), USB lub bardziej profesjonalne XLR-3. Poszczególne modele oferują również całe spectrum funkcji dodatkowych, dzięki którym praca z nimi jest łatwa, prosta i przyjemna. Zaliczamy do nich m.in.: manualną regulację głośności, przycisk fizyczny Mute, redukcję szumów czy zmianę kierunku rejestracji dźwięku.

O tym, jak wybierać mikrofon dla siebie opowiada również nasz poradnik: Próba mikrofonu. Doradzamy, jaki mikrofon do komputera wybrać.

Mikrofon dla gracza – na jaki postawić?

Mikrofon dedykowany graczom musi być wytrzymały na duże ciśnienie akustyczne. Wiadomo przecież, że podczas intensywnych gamingowych maratonów emocje niejednokrotnie potrafią brać górę. Zaangażowanie w grę skutecznie odbija się na jakości przekazu, który jednocześnie, w drodze po zwycięstwo, jest niezwykle ważny. 

Mając na uwadze powyższe, kompletując wyposażenie gracza postaw na jednokierunkowy mikrofon pojemnościowy, dzięki któremu głos zachowa naturalne brzmienie i odpowiednią dynamikę, pozbawioną zbędnych zniekształceń. Z takim zapleczem sprzętowym otrzymujesz pewność, że Twój sprzymierzeniec zawsze wyraźnie usłyszy komendy podczas gry.

Nawiązując do gamingowych akcesoriów z mikrofonami, warto również poznać ofertę całych headsetów dedykowanych graczom.

Ranking polecanych mikrofonów na rok 2021

Nasze rekomendacje: