Ranking mikrofonów do komputera. Poznaj najlepsze mikrofony na 2023 rok

Ten ranking mikrofonów pomoże Ci znaleźć urządzenia, które pozwolą rozpocząć przygodę z podcastami lub płynnie porozumiewać się z innymi graczami podczas potyczek online. Profesjonalny mikrofon zewnętrzny to także gwarancja sprawnego spotkania biznesowego, na którym liczy się także to, czy dobrze i wyraźnie Cię słychać. Zobacz nasz ranking mikrofonów do komputera, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku.

Jaki mikrofon wybrać? Poznaj najważniejsze parametry mikrofonów zewnętrznych

Inny rodzaj mikrofonu zewnętrznego sprawdzi się do nagrywania vlogów, a zupełnie inny dla gracza.  Jeszcze inny będzie najlepszy na biznesowe spotkanie online. Każdy z nich ma inne parametry i dlatego przed zakupem sprzętu musisz jasno określić, do czego ma służyć mikrofon do komputera w Twoim wypadku.

Mikrofon pojemnościowy a dynamiczny – co je różni?

Ranking mikrofonów nie mógłby obyć się bez wytłumaczenia różnicy między mikrofonem pojemnościowym a dynamicznym. Różnice są bowiem dosyć znaczne i rodzaj mikrofonu będzie determinował sposób, w jaki należy go używać. Ogólnie mikrofony dzielimy na dwa typy: pojemnościowe i dynamiczne.

Mikrofon pojemnościowy – jak działa i do czego służy?

Mikrofony pojemnościowe doskonale sprawdzają się w stacjonarnym użyciu – w streamingu czy studiach nagraniowych. To rodzaj sprzętu, który docenia odpowiednie warunki akustyczne pomieszczenia – podkreśla jego walory i uwypukla niedoskonałości. Mikrofony pojemnościowe nie radzą sobie najlepiej ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi (mróz, gorąc, deszcz) dlatego najlepiej używać ich w kontrolowanych warunkach. Ten typ mikrofonu jest też, w porównaniu z dynamicznym typem – bardziej czuły, dokładniejszy i bardziej precyzyjny.

Mikrofony kondensatorowe, czyli pojemnościowe inaczej, nie działają samodzielnie, to znaczy, że potrzebują zewnętrznego zasilania. Jeżeli decydujesz się na mikrofon pojemnościowy na USB, to zasilanie takie dostarczy komputer. Natomiast kiedy decydujesz się na wyjście XLR, to zasilanie takie musi dostarczyć inny sprzęt (ponieważ mikrofonu XLR nie podłączysz bezpośrednio do komputera). Tutaj mowa o interfejsie audio lub powermikserze, czyli mikserze ze wzmacniaczem. Oba urządzenia z powodzeniem napędzą Twój mikrofon pojemnościowy. Napięcie zasilania, o którym mowa wynosi 48 V i nazywa się je zasilaniem fantomowym.

Mikrofony dynamiczny – kiedy warto się na niego zdecydować i jak działa taki mikrofon?

Mikrofony dynamiczne najlepiej sprawdzają się w warunkach bojowych – na scenie, w plenerowych wywiadach czy wszelkiego rodzaju relacjach. Nie oznacza to rzecz jasna, że nie mają zastosowania w studiach nagraniowych czy streamingu. Mikrofony dynamiczne to standard podczas nagrywania ekstremalnych wokali w studiu czy podczas dynamicznych występów studyjnych. W porównaniu z mikrofonami pojemnościowymi, dynamiki są mniej czułe, mniej transparentne i mniej głośne. Mniej interesuje je więc akustyka pomieszczenia.

Mikrofony dynamiczne nie potrzebują natomiast zewnętrznego zasilania – zadziałają z każdym mikserem i interfejsem audio. Te na USB można podłączyć prosto do komputera, te na XLR czy Jack 6,35 mm potrzebują zewnętrznego urządzenia (ze względu na wtyk), ale nie wymagają zasilania.

Jaki mikrofon zewnętrzny wybrać?

Jakiego mikrofonu potrzebujesz? Do zastosowań domowych wybierz mikrofon pojemnościowy na USB. Ten może być montowany na blacie biurka lub na specjalnym statywie – to zależy już od Ciebie. Najprościej będzie wybrać mikrofon stojący i postawić go na biurku. To doskonałe urządzenie do streamowania, wideo konferencji i domowego studia nagrań.

Jeżeli szukasz bojowego wyjścia, to sięgnij po mikrofon dynamiczny, ponieważ ten sprawdzi się w każdych warunkach. Z powodzeniem możesz z jego pomocą streamować, nagrywać muzykę, grać koncerty i przeprowadzać wywiady.

Zwróć też uwagę, że wybranie mikrofonu innego niż na USB, rodzi potrzebę dobrania do niego interfejsu audio lub miksera audio. Jeżeli zależy Ci na możliwie najprostszej konfiguracji, to wybierz mikrofon na USB. Po prostu wepnij go do komputera czy laptopa i gotowe – mikrofon jest gotowy do działania.

Czułość mikrofonu

Końcową skuteczność (czyli czułość) mikrofonu wyraża się z reguły w decybelach. Im wyższa wartość, tym bardziej czuły jest mikrofon. Mikrofony, które cechuje skuteczność na poziomie -30 dB są w pełni wystarczające do uniwersalnego zastosowania – streamowania, nagrywania wokalistów czy podcastów. Nie ma sensu szukać mikrofonów o szczególnie wysokiej czułości, ponieważ to może realnie utrudnić pracę – mikrofon nazbyt skutecznie wyłapie niedoskonałości akustyczne pomieszczenia, łatwo będzie o przesterowany (za głośny) sygnał, a ponadto wszelkie niuanse jak mlaśnięcia i głośniejsze przełykanie śliny będzie słychać, a tego raczej nie nikt nie chce, prawda?

Realnie rzecz biorąc czułość mikrofonu nie jest najważniejszym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę. Jeżeli mikrofon będzie za cichy, to wystarczy podgłośnić go systemowo (w komputerze np. w OBS-ie) czy na wejściu (np. na interfejsie audio).

Kierunkowość mikrofonu

Istotną cechą mikrofonów jest także jego kierunkowość. Mikrofony mogą być: 

  • jednokierunkowe,
  • dwukierunkowe,
  • dookólne/wielokierunkowe.

Nazwa wskazuje zatem, z jakiego kierunku mikrofon zbiera dźwięk – z jednego, dwóch lub z każdej strony. Wybór charakterystyki kierunkowej zależy od potencjalnego wykorzystania i ustawienia mikrofonu. Jeśli zamierzasz korzystać z mikrofonu indywidualnie, wybierz mikrofon jednokierunkowy. Do przeprowadzania rozmów lepiej sprawdzi się mikrofon dwukierunkowy, a do nagrywania grupy ludzi mikrofon wielokierunkowy.

Jaki mikrofon do komputera do jakich zastosowań?

  • podcasty i streamy – tutaj sprawy nie trzeba sobie komplikować. Sięgnij po pojemnościowy mikrofon na USB, który spełni swoje zadanie. Dla większej kontroli audio możesz wybrać taki, który posiada wbudowane pokrętła regulacji – wtedy możesz regulować głośność mikrofonu (a także np. wyciszać i wzbudzać go) bezpośrednio z poziomu urządzenia. Jeżeli korzystasz z jakiegoś zewnętrznego urządzenia (miksera lub interfejsu) to wybierz mikrofon na XLR.
  • nagrywanie wokalu – w tym przypadku warto zainwestować w interfejs audio i mikrofon XLR. Na początku może być jeden pojemnościowy, ale żeby móc obsłużyć większą liczbę wokalistów, warto mieć zarówno pojemnościowy i dynamiczny – wokaliści różnie radzą sobie z różnymi typami mikrofonów i mają różne potrzeby.
  • karaoke – karaoke można potraktować jak nieprofesjonalne występy na żywo. Tutaj może być mikrofon dynamiczny na USB (bezpośrednio do komputera), Jack 6,35 (do miksera, interfejsu, a nawet bezpośrednio do głośnika do karaoke) i XLR (również do wyżej wymienionych). Wybierz taki, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy.

O tym, jak wybierać mikrofon dla siebie opowiada również nasz poradnik: Próba mikrofonu. Doradzamy, jaki mikrofon do komputera wybrać

Mikrofon dla gracza – na jaki postawić?

Kompletując wyposażenie gracza, postaw zatem na jednokierunkowy mikrofon pojemnościowy na USB, dzięki któremu głos zachowa naturalne brzmienie i odpowiednią dynamikę pozbawioną zbędnych zniekształceń. Z takim zapleczem sprzętowym zyskujesz pewność, że Twój sprzymierzeniec zawsze wyraźnie usłyszy Twoje komendy i wskazówki podczas gry. Taki mikrofon sprawdzi się w multiplayerowych rozgrywkach, streamach i rozmowach na Discordzie.

Zobacz mikrofony dla graczy

Czy warto zainwestować w mikrofon zewnętrzny?

Żyjemy w czasach audio. Przyzwyczailiśmy się do streamów, vlogów i podcastów. Dzisiaj niemal każdy może spróbować swoich sił w tych tematach. Co więcej, nie trzeba do tego być wybitnym profesjonalistą, wystarczy, że pod ręką masz adekwatny sprzęt, dzięki któremu Twoi odbiorcy zyskają przeświadczenie, że podchodzisz do swojej twórczości poważnie.

Mikrofon kupuje się po to, aby nagrywany dźwięk brzmiał prawidłowo. Nie ma w tym większej filozofii. Stanowi on akcesorium doceniane zarówno przez osoby wykorzystujące go do pracy czy realizowania swojego hobby, jak i przez graczy, którzy podczas wielogodzinnych maratonów muszą się ze sobą szybko i bezbłędnie porozumiewać, aby osiągnąć zwycięstwo. 

Dzięki odpowiednim parametrom i swojemu przeznaczeniu mikrofony komputerowe pokochali m.in. dziennikarze, youtuberzy czy osoby nagrywające filmiki i audiobooki. W dobie powszechnej pracy zdalnej taki sprzęt docenią też Twoi współpracownicy. Zdarza się, że mikrofony komputerowe wykorzystywane są również jako akcesorium rozrywkowe, np. do zabaw typu karaoke. Nie masz już chyba wątpliwości, że mikrofon to sprzęt, który przyda się w wielu sytuacjach?

Mikrofony – najczęściej zadawane pytania

Mikrofon zewnętrzny znacznie poprawi jakość Twojego głosu podczas spotkań online czy rozgrywki multiplayer, gdzie jasność i wyrazistość przekazu jest bardzo ważna. Mikrofon wykorzystasz także do nagrywania podcastu czy gameplay’ów, które zamieścisz na YouTube.

Podczas wyboru mikrofonu zewnętrznego zwróć uwagę na jego kierunkowość i typ. Mikrofony dynamiczne i pojemnościowe znacznie się od siebie różnią. Kierunkowość określa optymalny sposób wykorzystania mikrofonu. 

Mikrofon zewnętrzny do laptopa najczęściej połączysz za pomocą USB. Bardziej profesjonalne modele do łączności z laptopem wykorzystują złącze XLR (by połączyć mikrofon XLR z laptopem czy komputerem potrzebujesz interfejsu audio lub miksera). Rodzaj łączności danego mikrofonu sprawdzisz w jego specyfikacji.

Ranking mikrofonów na rok 2023

Nasze rekomendacje: