Zabawki interaktywne na Dzień Dziecka i nie tylko. Poznaj nasze propozycje

Wydają dźwięki, mówią, grają, świecą, poruszają się, latają… A przede wszystkim dostarczają tonę frajdy, jak również tego i owego uczą. Zabawki interaktywne to świetny prezent – na Dzień Dziecka i nie tylko. Poznaj wybrane przez nas propozycje.

Dlaczego zabawki interaktywne?

Slogan o uczeniu przez zabawę ma brodę dłuższą niż profesor Dumbledore i Papa Smurf. Niesie jednak z sobą sporo prawdy. Sporą dawkę wiedzy o świecie, a także nowe umiejętności najlepiej przekazać w atrakcyjny sposób. Na przykład poprzez angażującą zabawę. A taką zapewniają zabawki interaktywne, które reagują na gesty czy działania bawiącego się nimi dziecka.

I choć potęga wyobraźni ożywi każdą zabawkę, to dodatkową przyjemność sprawia, gdy sama się ona porusza lub wydaje dźwięki – za sprawą umieszczonego w nim mechanizmu i elektroniki. A skoro o elektronice mowa, to zabawka interaktywna jest często doskonałym początkiem przygody z tą dziedziną.

Zabawki interaktywne dla najmłodszych

Najnaje, jak się często określa dzieci do lat 3, są niezwykle ciekawe świata. Posiadają także bardzo chłonny umysł. Dlatego warto im podarować zabawkę, która będzie je oswajała z różnymi odgłosami, pomagała je skojarzyć ze wydającymi je przedmiotami lub istotami. A także pozwoli zapamiętać nowe kształty, kolory, cyferki, literki słowa i zwroty (nie tylko w języku ojczystym).

zabawka interaktywna odkrywczy domek
Źródło: Dumel

W nauce pomagają odtwarzane przez zabawkę piosenki lub wierszyki, które przyciągają uwagę dziecka (na przykład wprowadzający w świat liczb Fisher Price Linkimals Interaktywny Koala). Czasem są one nagrodą za poprawne wykonane zadanie, na przykład dopasowanie przedmiotów do otworów (tak działa Dumel Discovery Arka Noego). Muzyka wydobywająca się z zabawki zachęci dziecko do tańca i tym samym do rozwijania sprawności motorycznej.

Wśród zabawek interaktywnych są również takie, które rosną z Twoją pociechą. Na przykład Fisher-Price Szczeniaczek Uczniaczek posiada program Poziomy Nauki. Dzięki niemu możesz dostosować treści do wieku oraz poziomu rozwoju Twojego dziecka. Wspomniana zabawka interaktywna jest także przykładem połączenia z przytulanką, za którą przepada każdy maluch (nawet jeśli z czasem przestaje się do tego przyznawać).

Nawet młodsze dzieciaki mogą spróbować też zdalnego sterowania pojazdami, dostosowanymi do ich wieku i możliwości (na przykład Spin Master Mój pierwszy Monster Jam Grave Digger). Mały kierowca ćwiczy podczas zabawy wykonywanie czynności krok po kroku, a także uczy się koncentracji (która w przyszłości przyda mu się nie tylko przy kierowaniu prawdziwym autem).

Źródło: Spin Master

Inne proponowane zabawki interaktywne dla najmłodszych:

Zabawki interaktywne dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Zabawy ze zdalnym sterowaniem przyciągną też uwagę starszych dzieciaków. Prócz samochodów mogą też kierować robotami o różnorodnym designie i funkcjonalności. Na przykład Dumel Silverlit Robot OP One podnosi drobne przedmioty, wykonuje roboci taniec czy odtwarza (zmodulowane lub nie) słowa dziecka (wypowiadane do znajdującego się w kontrolerze mikrofonu). Robot może być też ukryty w formie smartwatcha. Little Tikes Tobi™ Robot Smartwatch zachęca dzieci do aktywnej zabawy. Interaktywne gry taneczne i edukacyjne są przepustką do tego, by lepiej zapoznać się z interaktywnym przyjacielem. Za zabawę dzieci otrzymują nagrody oraz możliwość odblokowania kolejnych funkcji, które oferuje zegarko-robot.


Interaktywne zabawki mogą także pomóc dzieciom w rozbudzeniu kreatywności i w sprytny sposób zachęcają do twórczej zabawy. Little Tikes Tobi 2 Kamera Reżysera będzie idealnym prezentem dla małych miłośników fotografii i filmów. Zabawka uczy stawiania pierwszych kroków w operowaniu kamerą. Kręcąc filmiki, dziecko ma do dyspozycji aż 40 scenerii – a to pozwala mu na kreowanie scenek, w których występuje w roli superbohatera albo astronauty. A o dobry kadr do zdjęcia zadba kijek do selfie oraz wysuwany obiektyw.  

Niektóre zabawki interaktywne potrafią uatrakcyjnić proces uczenia. Nauka poprze zabawę to podwójna korzyść. Dostarcza rozrywki, a jednocześnie uczy logiki i pobudza do myślenia. Na przykład Ravensburger Gravitrax zestaw startowy zapoznaje dziecko z zasadami fizyki. Cała zabawa polega na tym, by zbudować interaktywny kulodrom. Cała magia tkwi w procesie projektowania. Dziecko może zabawić się w konstruktora i budować zmyślne tory i ścieżki – a to wszystko w różnorodnych kombinacjach.


Jednymi z najpopularniejszych zabawek interaktywnych są lalki i przytulanki, które zachowują się jak żywe istoty. Płaczą, śmieją się, wydają odgłosy towarzyszące jedzeniu, poruszają kończynami czy przytulają się. Opiekując się nimi maluch uczy się odpowiedzialności. W przypadku interaktywnych zwierzątekjest to też alternatywa dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą się opiekować prawdziwym zwierzakiem. Prócz spotykanych w realnym świecie kotków czy psów, są też fantastyczne stworzenia – na przykład Epee Kózka Zuzia.

Inne proponowane zabawki interaktywne dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych:

Zabawki interaktywne dla starszych dzieci i młodszych nastolatków

Trudno ukryć, że starsze dzieci zdecydowanie bardziej interesują się „dorosłymi zabawkami” technologicznymi – smartfonami i tabletami. Nadal jednak można podarować im dostosowaną do ich wieku zabawkę interaktywną. Jest to propozycja, która może szczególnie spodobać się początkującemu geekowi.

Wybijają się tu szczególnie roboty i pojazdy zdalnie sterowane o wyższym poziomie skomplikowania czy funkcjonalności. Może być to hydroplan, robot-owad czy helikopter-dron. Są one nie tylko kolejnym etapem zgłębiania elektronicznych pasji. Mogą też posłużyć jako alternatywa dla właściwego drona czy wprawka przed jego zakupem. Carrera Quadrocopter RC HD NEXT FPV Live Streaming to propozycja dla młodych miłośników technologicznych nowinek i powietrznych akrobacji. Dzięki trzem trybom pracy można dopasować jego działanie do umiejętności i wieku użytkownika.

Inne proponowane zabawki interaktywne dla starszych dzieci i młodszych nastolatków:

Więcej propozycji zabawek interaktywnych znajdziesz w sklepie al.to. A jakie są Twoje pomysły na prezent takiego rodzaju? Podziel się nimi w komentarzu.