Pierwszy dzień wiosny 2024. Poznaj ciekawostki i sprawdź najważniejsze informacje

Dzień staje się dłuższy, słońce znacznie częściej wygląda zza chmur, a spod resztek śniegu wyłaniają się pierwsze pąki kwiatów? To znak, że zbliża się wiosna, czyli wytęskniona przez wielu pora roku, która budzi otaczający nas świat do życia po zimowym śnie. Dotyczy to nie tylko natury, ale i ludzi, bo wraz ze zmianą aury z zimowej na wiosenną, zmieniają się też nasze perspektywy, możliwości i podejście do otaczającego świata. Sprawdź najważniejsze fakty i ciekawostki na temat jednej z najciekawszych pór roku.

Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny 2024?

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada zawsze w tym samym terminie, czyli 21 marca. W 2024 roku jest to czwartek. 

Wiąże się to ze zjawiskiem tzw. równonocy wiosennej, która sprawia, że dzień będzie się powoli wydłużał kosztem nocy, aby w końcu, podczas lata, stać się od niej dłuższym. Podniosą się także temperatury, które są odpowiedzialne za rozkwit roślin oraz wzmożoną aktywność zwierząt i ludzi. Jednym słowem – świat powoli będzie budził się do życia po zimowym odpoczynku.

wiosna 2022 początek zmiana czasu

Tradycje związane z pierwszym dniem wiosny

Topienie Marzanny

Najbardziej charakterystycznym obrządkiem, związanym z pierwszym dniem wiosny, jest topienie Marzanny, które ma symbolizować pożegnanie zimy i gotowość na cieplejsze dni. 

Wspomniana Marzanna to nic innego jak kukła na kształt kobiety, zrobiona ze słomy i starych ubrań. Naturalnie jej imię nie jest przypadkowe, gdyż według wierzeń słowiańskich to właśnie Marzanna jest  boginią zimy i śmierci, a także odrodzenia.

Topienie Marzanny polega na podpaleniu przystrojonej kukły i wrzuceniu jej do wody. Kiedyś wierzono, że zwyczaj ten, zapewni obfite plony w nadchodzącym, letnim sezonie. Dzisiaj ma on jedynie wymiar symboliczny, podkreślający rytuał przywołania wiosny i pożegnania zimy. 

Dzień wagarowicza

Pierwszy dzień wiosny jest też tzw. dniem wagarowicza. Czym jest wagarowanie raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć. Ciekawsza jest za to historia tego wyjątkowego święta.

Jak się okazuje, początek wiosny, wraz ze zmianą aury, jeszcze bardziej motywował niepokornych uczniów do opuszczania zajęć właśnie w tym okresie. Skala tego zjawiska była tak duża, że nauczyciele uznali walkę z nim za bezskuteczną i postanowili ugiąć się pod presją swoich podopiecznych. Przyjęto, że rokrocznie 21 marca, w szkole nie odbywają się tradycyjne zajęcia edukacyjne. Zamiast tego, dzieci i młodzież mają zapewnioną rozrywkę w postaci gier i zabaw, a także zajęcia sportowe, kreatywne i wiele innych atrakcji. Często, wraz z opiekunami, przygotowują wspomnianą Marzannę i wspólnie dopełniają wiosennej tradycji.  

wiosna kobieta

Wiosna kalendarzowa a astronomiczna – różnice

Co ciekawe, wiosna kalendarzowa to nie to samo, co wiosna astronomiczna. Wynika to ze wspomnianego już zjawiska równonocy wiosennej, który warunkuje ten faktyczny początek wiosny.

Do 2011 zjawisko równonocy wiosennej miało miejsce właśnie 21 marca, dlatego w naszych kalendarzach ta data uznawana jest za początek cieplejszych dni. Niemniej od 2012 roku równonoc wiosenna przypada dzień wcześniej, czyli 20 marca. Według przewidywań ma tak pozostać aż do 2043 roku, a od 2044 roku będzie to 19 albo 20 marca. Spekuluje się, że początek wiosny astronomicznej według starego schematu (21 marca) nastąpi dopiero w… 2102 roku.

Mówiąc więc najprościej, dzisiaj wiosna kalendarzowa to data bardziej umowna, a wiosna astronomiczna to faktyczne zmiany we wszechświecie, które będą wpływały na kolejne dni.

Niektórzy rozróżniają też tzw. wiosnę meteorologiczną/ termiczną. Chodzi o okres, kiedy temperatura powietrza oscyluje pomiędzy 5 a 15 stopniami Celsjusza. Jest także wiosna fenologiczna, zamiennie nazywana wiosną przyrodniczą – to właśnie na nią większość z nas czeka najbardziej. 

TOP 5: ciekawostki na temat wiosny

Wiosna to symbol nowego początku

Wiosna symbolizuje nowy początek nie tylko dlatego, że jest pierwszą porą roku w kolejności. To właśnie w jej okresie obchodzone są liczne święta, nawiązujące do  powstawania nowego życia lub odradzania się. Co ciekawe ta zależność trwa już od wielu pokoleń, bo nawet w starożytnej Mezopotamii, świętowano wówczas tzw. Akitu, czyli obrządki związane ze zbiorem zbóż. W tradycji polskiej i chrześcijańskiej możemy wyróżnić z kolei przede wszystkim święta Wielkanocne.

wielkanoc

Wiosenne porządki

Chyba każdy z nas zna powiedzenie: wiosenne porządki. Oznacza ono, że wiosna to perfekcyjny moment, aby gruntowanie przemyśleć swoje dotychczasowe zasoby, zacząć coś od nowa i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy – zarówno w wymiarze praktycznym, jak i duchowym. 

Ta pora roku, poprzez cieplejszą aurę, potrafi też zmotywować do większej aktywności fizycznej, a przez to pomóc przeorganizować życie, wprowadzając np. dobre nawyki zdrowotne.

Sprawdź:

🌞 Potrzebujesz motywatora do ruchu na wiosnę? Aplikacja do mierzenia aktywności Stepler to dobry wybór

🌞 Aplikacje do liczenia kalorii. Poznaj kalkulatory kalorii na smartfon i bądź fit na wiosnę

🌞Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem? Pomysły na zabawy w ogrodzie i na balkonie

Zmiana czasu na letni 2024

Wiosna to nie tylko zmiany w faunie i florze. Wraz z jej nadejściem zmieniamy także godzinę na zegarach. Przejście na tzw. czas letni w 2024 roku odbywa się w nocy z 30 na 31 marca. Zegarki przestawiamy wówczas z godziny 2:00 na 3:00. Skutkuje to dodatkowym wydłużeniem dnia.

Przeczytaj więcej:

🌞 Zmiana czasu na letni 2024 – kiedy? Skutki, kontrowersje i najważniejsze fakty

Tradycje w innych krajach

Co region, to obyczaj. Dotyczy to także wiosny. Przykładowo w Japonii nie ma kalendarzowego rozpoczęcia wiosny – zaczyna się ona zawsze dopiero wtedy, gdy zakwitnie pierwsza wiśnia. W wielu azjatyckich krajach wiosna jest też początkiem roku, co zgadza się z ideą odradzania. Z kolei na półkuli południowej wiosna trwa od sierpnia do listopada, zatem początek naszej wiosny w tamtym rejonie przynosi jesień.

Nietypowe początki wiosny

Na kartach historii wyróżniono dwa interesujące przypadki początku wiosny. Najzimniejszy pierwszy dzień wiosny miał miejsce w 1942 roku – temperatura spadła wówczas do -24 stopni Celsjusza. Natomiast swój najcieplejszy start wiosna miała póki co w 1974 roku. Temperatura skoczyła wtedy do 25 stopni powyżej zera.

Koniecznie przeczytaj też:

🌞 Wiosenne porządki w inteligentnym domu. Co się przyda na powitanie nowej pani?

🌞Jak zadbać o zdrowie i sylwetkę? Podpowiadamy, jakie gadżety przydadzą się w kuchni i podczas treningu

🌞Zabawki i gry do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu

🌞 Hulajnoga elektryczna – lepiej kupić czy wypożyczać na minuty?

Źródło: wikipedia.org, naszeszklaki.pl, opracowanie własne