Najlepszy mikrofon do nagrywania na YouTube. Jaki mikrofon do nagrań?

Mikrofon do nagrywania na YouTube jest równie ważny co kamera, przed którą zamierzasz się pokazać. Po prostu przy słabej jakości audio ludzie będą rezygnowali z oglądania Twoich materiałów. Nie oznacza to, że dobry mikrofon wyręczy Cię w sprawie angażującej treści. Ale z pewnością pomoże Ci zgromadzić wokół Ciebie zasłuchaną widownię. Jaki więc mikrofon do nagrywania wybrać?

Mikrofon do nagrywania na YT… czyli jaki?

Mikrofon musi dobrze brzmieć, to w zasadzie jedyne wymaganie względem mikrofonu, jakie przed nim stawiamy. W tym aspekcie mieści się już produkcja szumów własnych, czułość, charakterystyka i jego selektywność. Mikrofon kupuje się po to, by nagrywany dźwięk brzmiał prawidłowo, czyli najbardziej naturalnie jak to tylko możliwe. Odpowiednia rejestracja brzmienia umożliwia późniejszą produkcję materiału. Nałożenie efektów, oczyszczenie nagrania, czy poprawienie korektorem. Źle zarejestrowane nagranie jest niezwykle trudno naprawić, czasem się po prostu nie da. Nagrywanie na YouTube dzisiaj jest już wymagającym zajęciem, dlatego warto się do niego prawidłowo przygotować.

Aby mikrofon spełniał swoje główne zadanie (i w sumie jedyne, chyba, że przed kamerą ma jeszcze ładnie wyglądać) musi być wykorzystywany w odpowiedni sposób, w odpowiednich warunkach. Nie chodzi tutaj o to, by za taki sprzęt przepłacić, a później zastanawiać się, dlaczego ten nie brzmi zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Pierwsze więc pytanie jakie należy sobie zadać, to…

Do czego mikrofon będzie wykorzystywany?

Do śpiewania? Do mówienia podczas grania na streamach i nagrywanych let’s playach? Do podcastów czy do nagrywania vlogów? Trudno jest znaleźć jeden mikrofon nadający się do wszystkiego. Istnieją oczywiście takie legendy jak Shure SM7B wykorzystywane w największych studiach nagraniowych na świecie, stacjach radiowych, podcastach, vlogach i u wszystkich tych, którzy chcą zawsze brzmieć najlepiej. Ten model mikrofonu to klasa sama w sobie, to najwyższa półka w tym segmencie rynku audio.

mikrofon usb czy xlr
Mikrofon na USB czy XLR?

Do nagrywania na yt stacjonarnych vlogów, lets’s playów i streamingu wystarczy Ci pojemnościowy mikrofon na USB. Do poruszania się z mikrofonem przyda się już dynamiczny. A do śpiewania… tutaj sprawa się komplikuje, ale spokojnie. W artykule o tym jaki mikrofon do nagrywania wokalu wszystko po kolei wyjaśniamy. Odejdźmy więc od tego typu zastosowań i skupmy się na głosie mówionym stacjonarnym.

To może być przydatne:

Krótko o rodzajach mikrofonów – czym różnią się mikrofony pojemnościowe od mikrofonów dynamicznych? Jaki mikrofon wybrać do nagrań?

Różnica w brzmieniu, a tym samym w zastosowaniu mikrofonów wynika z ich budowy. Nie zagłębiając się jednak w nikomu niepotrzebne szczegóły powiedzieć można, że na rynku mikrofonów wyróżnia się dwa ich rodzaje:

Mikrofony pojemnościowe

Inaczej kondensatorowe; czułe, selektywne, o niższym poziomie wytrzymałości na ciśnienie akustyczne, mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Nie przepadają za chwytaniem ich za obudowę ani za poruszaniem podczas nagrań. Doskonale nadają się do studia, pokoju gamingowego i jako akcesorium do gier multiplayerowych.

Występują w dwóch wariantach:

  • na USB – mikrofony pojemnościowe na USB posiadają wbudowany w siebie interfejs audio, czyli zewnętrzną kartę dźwiękową. Dzięki temu taki mikrofon można wpiąć prosto do komputera i działać na nim od razu po wyjęciu z pudełka. To świetne rozwiązanie dla streamerów, vlogerów i podcasterów;
  • na XLR – mikrofony na wtyk XLR nie dają się podłączyć prosto do komputera. By skorzystać z takiego mikrofonu potrzebujemy zewnętrznego interfejsu audio, lub miksera wyposażonego w zasilanie fantomowe. Właśnie to napięcie zasila mikrofon pojemnościowy. Na urządzeniach audio zasilanie fantomowe oznaczane jest symbolem 48V. To świetne wyjście do studiów nagraniowych, a także dla bardziej zaawansowanych podcasterów i streamerów, którzy chcą mieć większą kontrolę nad dźwiękiem i, którzy chcą mieć poszczególne elementy studia niezależne od siebie. Interfejsu audio z mikrofonu na USB wyjąc się nie da. A kiedy te urządzenia są rozdzielne, swobodnie można je zmieniać, wymieniać i testować inne modele, zmieniając tym samym brzmienie zestawu.

Mikrofony dynamiczne

Mniej czułe, mniej głośne i z reguły o węższej charakterystyce niż mikrofony pojemnościowe. Za to bardziej trwałe, wytrzymalsze, odporniejsze na wysokie ciśnienie akustyczne i uszkodzenia mechaniczne. Nie przeszkadza im dotykanie czy trzymanie ich przez cały czas nagrań, a nawet dynamiczne poruszanie się z nimi. Można nawet powiedzieć, że to lubią, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla wokalistów śpiewających i prezentujących się na scenie. Są też dobre dla dziennikarzy, reporterów i vlogerów. Czy nadają się też dla streamerów i podcasterów? Tak, ale wybierając mikrofon dynamiczny do takich rozwiązań trzeba upewnić się, że ten jest zaprojektowany w studyjnym celu. Inaczej lepszym wyjściem będzie mikrofon pojemnościowy.

Mikrofony dynamiczne niemal zawsze działają na wtyku XLR. Są też modele na USB i audio 3.5 mm, ale te pozostawmy do imprezowego karaoke i zastosowań amatorskich. Żeby być w pełni zadowolonym z brzmienia mikrofonu wybierzmy ten zakończony gniazdem XLR. By wpiąć taki mikrofon do komputera potrzebujemy miksera audio lub interfejsu audio. W tym przypadku nie potrzebne jest żadne dodatkowe zasilanie, dlatego sprawdzi się każde urządzenie z możliwością wpięcia do niego mikrofonu XLR i podpięcia do laptopa (czyli wcześniej wspomniany mikser lub interfejs).

Nagrywaj jak chcesz i to, co chcesz

Parametry mikrofonu do nagrań. Jaki powinien być mikrofon do nagrywania na YouTube?

Mikrofon mikrofonowi nie równy. Poszczególne modele różnią się między sobą charakterystyką, czułością, pasmem przenoszenia, czy impedancją. Problem jest jednak taki, że papier, a przynajmniej cyfry, nie odzwierciedlają tego, jak mikrofon zabrzmi w Twoim pomieszczeniu. To jedynie wskazówka, która może pomóc Ci przy wyborze odpowiedniego egzemplarza. Każdy mikrofon do nagrań bedzie brzmiał trochę inaczej.

Charakterystyka

Najczęściej spotyka się mikrofony kardioidalne, czyli takie, które najlepiej rejestrują dźwięk z przodu i boku. Zakres, w którym najlepiej rejestrują brzmienie przypomina swoim kształcę serce (krzywa sercowa), dlatego ich nazwa to kardioidalne. Takie mikrofony nie rejestrują dźwięków dochodzących z tyłu. Jeżeli szukasz mikrofonu do swojego studia, pokoju gracza; do vlogów, podcastów i streamów, to wybierz ten typ mikrofonu.

Czułość

Czyli wartość mówiąca, jak czuły jest mikrofon. To znaczy, w dużym uproszczeniu, jak głośny jest. Dla zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych ta liczba nie ma większego znaczenia. Jeżeli jednak bardzo zależy Ci na wybraniu mikrofonu możliwie najbliższego ideałowi (to wybierz Shure SM7B) to wartości oscylujące wokół -40 dB dostarczą Ci odpowiedniej głośności przy stosunkowo niskich szumach własnych, będą więc po prostu wystarczające.

Na ogół im ta liczba będzie bliższa zeru, tym mikrofon będzie głośniejszy, ale tym samym będzie bardziej szumiał. Im ta liczba będzie dalej od zera, tym mikrofon będzie cichszy, ale sam będzie produkował mniej niepotrzebnych szumów.

Pasmo przenoszenia

To kolejna wartość, która dla osób, które nie zajmują się profesjonalnie dźwiękiem nie będzie miała większego znaczenia. Zwłaszcza, kiedy mikrofon zbiera tylko Twój głos. Wartości oscylujące wokół 40Hz – 16kHz będą w zupełności wystarczające. Wybierając mikrofon o podobnym paśmie przenoszenia masz pewność, że Twoje materiały będą dobrze brzmiały.

Impedancja

Ta wartość określa jak mocne musi być urządzenie, do którego wpinamy mikrofon, by móc go napędzić. I znów, dopóki nie korzystamy z wymyślnych studyjnych rozwiązań, to ta wartość jest nam zupełnie niepotrzebna. W praktyce w mikrofonach pojemnościowych na USB i dynamicznych sugerowanie się taką wartością będzie tylko przeszkadzało. Rozdrabnianie się nad wszystkimi możliwymi parametrami po prostu w końcu Cię sparaliżuje.

Mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny?

Mikrofon do nagrywania na yt. Ile kosztuje taki sprzęt?

Ceny mikrofonów wahają się od kilkudziesięciu złotych do grubych tysięcy. Dla początkujących twórców jednak mikrofon za 200 – 300 zł będzie naprawdę w pełni wystarczający. To już taki pułap, który dostarcza dobrej jakości brzmienia i funkcjonalności bez potrzeby zaciągania kredytu.

W tej cenie mieści się np. Radium 600 – mikrofon pojemnościowy na USB od Genesis. W cenie jest już statyw, pofilter, gąbka na mikrofon, a nawet elegancka (i trwała!) walizka, która umożliwia transport całego kompletu. Jeżeli zainteresował Cię ten mikrofon, to sprawdź recenzję Radium 600.

Przeczytaj także:

Jeżeli Twój budżet przewiduje większy wydatek, a tym samym oczekujesz już zdecydowanie lepszego brzmienia i parametrów, to warto spojrzeć na mikrofony za 500 – 600 zł. To będą mikrofony, które będą służyły Ci latami, a icho funkcjonalność i jakość wykonania pozwolą Ci cieszyć się ich brzmieniem przez cały czas. Za te pieniądze przez długą część swojej streamerskiej kariery nie przyjdzie Ci do głowy myśl o tym, by zmienić sprzęt. Takim mikrofonem jest np. Rode PodMic, który fantastycznie sprawdzi się w streamingu i podcastach.

Czy warto kupić droższy mikrofon do nagrywania na yt ? Tak, jeżeli Twój kanał jest już naprawdę spory, nagrywasz materiały sponsorowane, streamujesz z partnerską marką, a Ty, jako content creator, wyznaczasz trendy i gromadzisz wokół siebie sporą publikę. Wtedy mikrofon za ponad 1000 zł będzie Ci jak najbardziej potrzebny. Tutaj po raz kolejny warto polecić Shure SM7B, ponieważ to wyznacznik ponadczasowego dźwięku. Jeżeli szukasz czego w okolicach 1000 zł, to Shure Motiv MV7 będzie doskonałym rozwiązaniem.

Czy warto korzystać z headsetu podczas streamowania i nagrywania let’s playów?

Nie. Wiem, że pociągająca jest myśl o tym, by uczynić z tego swój znak rozpoznawczy, ale to nie jest dobry pomysł. Głównie za sprawą tego, że zostanie to odebrane po prostu nieprofesjonalnie. Headsety, zwłaszcza te z wyższej półki, to wyjście idealne na turnieje, domowe rozgrywki e-sportowe, czy na granie ze znajomymi przez Discorda. Nie nadaje się to jednak do streamingu czy vlogowania.

Mikrofon do nagrywania na yt – podsumowanie

Jeżeli chcesz nagrywać na YouTubie vlogi, podcasty i let’s playe, to na początku przygody świetnie sprawdzi się mikrofon pojemnościowy na USB. Taki mikrofon działa na zasadzie plug & play, czyli po wyjęciu z pudełka wystarczy go podpiąć i gotowe. Można nagrywać i streamować. Jeżeli chcesz sobie oszczędzić zabawy z kupowaniem statywu i pop filtra osobno, to wybierz mikrofon z całym kompletem, np. Radium 600.

Mikrofon na USB to najtańsze, najprostsze i bardzo efektywne wyjście. Mikrofon na USB ze średniej półki cenowej w zasadzie całkowicie załatwia sprawę. Jeżeli nie czujesz potrzeby posiadania kolejnych elementów sprzętu, a całą kontrolę odsłuchu i działania mikrofonu chcesz mieć na jego obudowie, to mikrofon na USB będzie idealnym rozwiązaniem.

Zobacz wszystkie mikrofony na USB w x-komie

Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad brzmieniem swojego zestawu i zależy Ci, by ten był rozdzielny, co umożliwi Ci wymianę poszczególnych elementów (np. miksera lub mikrofonu) to wybierz pojemnościowy mikrofon na XLR (np. Rode NT1-A). Ten jednak do działania potrzebuje zasilania fantomowego (48V), które dostarczane jest przez interfejsy audio i powermiksery, więc taki element sprzętu będzie w takim wypadku niezbędny. Do nagrywania i transmitowania materiałów najlepiej nadaje się interfejs audio. Możesz również kupić cały zestaw studyjny i nie martwić się dobieraniem poszczególnych elementów osobno.

Jeśli nie chcesz stopniowo wchodzić w świat audio, lub jesteś już doświadczonym twórcą internetowym, dobrym rozwiązaniem może być mikrofon dynamiczny XLR w połączeniu z interfejsem audio. Takie rozwiązanie nie będzie tanie, ale z pewnością będzie nie tylko długowieczne, ale też będzie brzmiało ponadczasowo dobrze. Takim mikrofonem może być Rode PodMic, Shure Motiv MV7, czy najlepszy z najlepszych Shure SM7B.

Polecane mikrofony do nagrywania na YouTube