#SolidarniezUkrainą Jak pomóc Ukrainie w związku z trwającą wojną?

Po ataku Rosji na Ukrainę trudno uspokoić własne emocje. Sposoby na pomoc są ograniczone, jednak nie są niemożliwe. Przedstawiamy zweryfikowane metody na to, jak pomóc Ukrainie. Znajdziesz tu również ważne numery kontaktowe do osób, które pomogą Twojemu zdrowiu psychicznemu. Pomagając innym, nie zapominaj o sobie. #WeStandWithUkraine

Skontaktuj się z fundacjami i stowarzyszeniami, które pomagają imigrantom i imigrantkom

Fundacja Nagle Sami

Fundacja Nagle Sami uruchomiła specjalny dyżur dla obywateli Ukrainy. Pod wskazany numer telefonu można dzwonić w każdy poniedziałek i wtorek w godzinach 17:00-20:00. Telefon Wsparcia obsługują osoby mówiące w języku ukraińskim, rosyjskim oraz polskim.

📞 800 108 108 

Sprawdzone grupy na Facebooku

Grupa utworzona na Facebooku „Prawniczki i prawnicy Ukraińcom” to zrzeszenie osób związanych z prawem, które wyraziły gotowość do pomocy. Zgromadzeni są tam między innymi notariusze i notariuszki, którzy mogą poświadczać prawdziwość podpisów oraz dokumentów. Prawnicy i prawniczki odpowiadają również na skomplikowanie pytanie odnośnie do przekraczania granicy ukraińsko-polskiej.

Mapa Gościnności

Powstała z inicjatywy mieszkańców różnych miast. Jej celem jest pokazanie, jak ogromny zasięg ma słynna polska gościnność, która obecnie jest szczególnie ważna. Znajdziesz tam osoby, które mogą zaoferować imigrantom i imigrantkom nocleg, pożywienie lub inną pomoc, na przykład językową.

Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt

DIOZ zdecydował się na wsparcie nie tylko osób uchodźczych, ale również zwierząt. Nie można zapominać, że futrzaści przyjaciele również znajdują się na terenach objętych wojną. DIOZ wystosował apel do Ministerstwa Rolnictwa, aby zmienić procedury odnośnie wjazdu podróżnych z terenu Ukrainy ze zwierzętami towarzyszącymi przemieszczanymi w celach niehandlowych. Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą głównie psów, kotów oraz fretek.

pies w samochodzie podczas podróży

Co zrobić, aby możliwie jak najbezpieczniej przekroczyć granicę ze zwierzętami?

  • zwierzę powinno mieć microchip
  • zwierzę powinno być zaszczepione przeciwko wściekliźnie, a szczepienie jest nadal ważne
  • zwierzę ma aktualny wynik badania serologicznego w kierunku przeciwciał przeciwko wściekliźnie
  • zwierzę mieć paszport wydany w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej lub świadectwo zdrowia zgodne ze wzorem określonym w prawie UE

Podaj dalej ważne numery kontaktowe

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych udostępniło numer kontaktowy na specjalną infolinią dla wszystkich polskich obywateli oraz dla posiadaczy Karty Polaka, którzy przebywają na Ukrainie:

📞 48 22 523 88 80

Jest również drugi numer telefony dla wszystkich obywateli Ukrainy, którzy już przekroczyli polską granicę. Jest to kontakt do Urzędu do Spraw Cudzoziemców:

📞 48 47 721 75 75

„Tygodnik NIE”

A jeżeli możesz osobiście pomóc imigrantom, zajrzyj na profile w mediach społecznościowych „Tygodnika NIE”. Udostępniane są tam numery kontaktowe do osób, które mogą przyjąć osoby uchodźcze do swoich domów lub zapewnić nocleg w inny sposób. Publikowane są tam również dane kontaktowe do osób, które tej pomocy potrzebują.

Dokładnie sprawdź każdą zbiórkę zanim do niej dołączysz. Krytyczne sytuacje to również okazje dla oszustów, którzy wyłudzają pieniądze. 

Nie zapominaj też o swoim zdrowiu psychicznym. Gdzie szukać pomocy dla siebie?

📞 Telefon zaufania: 116 123
Działa codziennie od 14:00 do 22:00

📞 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
Działa całodobowo przez 7 dni w tygodniu

📞 Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka: 22 654 40 41
Ten numer działa od 17:00 do 20:00 w poniedziałki i czwartki