Historia Internetu w Polsce i na świecie. Jak powstała sieć?

Dziś obecny praktycznie w każdym domu. Służy nam do rozrywki, nauki oraz pracy. Internet stał się wszechobecny. Korzystamy z niego, aby dogadać szczegóły kontraktu, kupić nowy telewizor czy skontaktować się z najbliższymi będącymi tysiące kilometrów od domu. Jednak początki i historia Internetu pokazuje nam, że jego pierwotnym zadaniem było zupełnie coś innego. Poznaj początki sieci i cele, jakim miała służyć.

Początki Internetu, czyli widmo III wojny światowej 

W 1962 roku Paul Baran stworzył pierwszy projekt dotyczący Internetu. Jego dwunastotomowe dzieło opisywało koncepcję transmisji danych, które miały być wykonane na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych. W całej koncepcji najważniejsze było, aby transmisje były na tyle wytrzymałe, aby przetrwać III wojnę światową, o której w tamtych czasach było bardzo głośno.  

Jednak historia Internetu zaczyna się nieco później, bo w 1969 roku. Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a następnie na trzech kolejnych uczelniach zainstalowano na komputerach bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu, czyli węzły sieci ARPANET. Wszystko to działo się i finansowane było przez ARPA (Advanced Research Project Agency), czyli rządową agencję, która zajmuje się rozwojem technologii wojskowej w zakresie obronności. W całym projekcie chodziło o możliwość zbudowania sieci komputerowej bez punktu matczynego, która to mogłaby przetrwać i nadal funkcjonować pomimo uszkodzeń pewnych jej części.  

Paul Baran Ojciec Internetu
Paul Baran, Polak który został „Ojcem Internetu"

Dotychczasowe stworzone sieci były zarządzane przez główny komputer. Jego awaria niestety pozbawiłaby możliwości pracy całą sieć, na co armia nie mogła sobie pozwolić. Podczas wojny to właśnie główny węzeł sieci byłby celem ataku przeciwnika. I takim sposobem wracamy do Paula Barana i jego koncepcji transmisji danych. Wojsko postanowiło wykorzystać jego dzieło i wprowadzić je w życie. 

Powstanie TCP oraz IP 

Sieć rozwijała się, a do rozwoju projektu przyłączało się coraz to więcej naukowców. Powstało pojęcie IP oraz TCP, które kilka lat później przyjęto jako Standard Wojskowy. TCP miało za zadanie kontrolować przepływ transmisji danych w Internecie, które od teraz miały trafiać bezpośrednio z punktu A do punktu B. IP natomiast to nic innego jak dokładny adres każdego komputera. Dzięki niemu można było precyzyjnie przekazywać informację do konkretnego PC. 

Pojawiło się również pojęcie DSN, które dziś uznawane jest za drugi podstawowy filar Internetu. Zapoczątkowany przez Iana Postela miał za zadanie układanie hierarchicznie numerów IP komputerów wraz z przypisanymi domenami internetowymi. W tym czasie w życie wchodzi również do użytku powszechnego termin Internet.

Rozwój Internetu – pierwszy email 

Programista Raymond Tomlinson w 1971 roku wysłał sam do siebie pierwszą wiadomość mailową. Testował wówczas sieć ARPANET i przygotowywał projekt programu do wysyłania wiadomości. Mając do dyspozycji dwa komputery Digital PDP 10, wysłał wiadomość tekstową. Wcześniej wysyłano już wiadomości, natomiast działo się to w obrębie jednego komputera. Dopiero Tomlinsonowi udało się przesłać maila na zupełnie inną jednostkę.  

Przesyłanie wiadomości wiązało się również z oddzieleniem nazwy konta od nazwy komputera. Tomlinson natrafił na symbol @, który idealnie się do tego nadawał. I tak do dziś znak ten stosowany jest w naszych nazwach konta mailowego, który oddziela adresata od adresu serwera klienta poczty. 

Wynalazek programisty sprawił, że komunikacja przez ARPANET była niezwykle skuteczna i pozwoliła na dalszy rozwój sieci. Jednak do roku 1991 National Science Foundation zakazywało używania Internetu do celów komercyjnych. Miał on być jedynie dostępny dla organizacji naukowych i wojskowych. Cofnięcie zakazu dało możliwość dostępu do sieci szerszemu gronu i sprawiło błyskawiczny rozwój sieci. 

Ray Tomlinson pierwszy mail
Ray Tomlinson chwilę po wysłaniu pierwszego maila w historii Internetu

Powstanie kodu HTML i stron www 

Niebywale ważnym wydarzeniem dla rozwoju Internetu stał się język HTML. Wynaleziony przez Tima Bernersa – Lee kod sprawił, że doszło do powstania pierwszej strony WWW (World Wide Web). Jednak ze względu na brak przeglądarki możliwe było jedynie publikowanie tekstu. Dopiero pierwsza przeglądarka Mosaic pozwoliła na ukazanie grafiki online. Co ciekawe Mosaic stanowi źródło kodu dla powstałej później przeglądarki Internet Explorer, która w 1995 roku stała się powszechnie wykorzystywanym narzędziem do przeglądania stron WWW. 

Po historycznym wydarzeniu, jakim było powstanie strony WWW oraz kodu HTML Internet zaczął rozwijać się błyskawicznie. Powstawało coraz to więcej stron internetowych, a dostęp komercyjny do  sieci tylko ułatwiaj powstawanie kolejnych usprawnień.  

Przykład prostego kodu HTML

Historia Internetu w Polsce 

 W Polsce na dostęp do Internetu musieliśmy trochę poczekać. W 1991 roku na Uniwersytecie Warszawskim powstała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Wtedy też Rafał Pietrzak, fizyk pracujący na UW, wysłał pierwszą wiadomość elektroniczną do Uniwersytetu Kopenhaskiego.  

Jednak to nadal nie był dostęp powszechny. W grudniu 1991 roku dostępem do Internetu mogły pochwalić się komputery znajdujące się w Warszawie, Krakowie, Katowicach oraz Toruniu. Dopiero pięć lat później Telekomunikacja Polska pozwoliła na połączenie z siecią przy pomocy modemu telefonicznego. W 1999 roku do oferty wchodzi SDI, czyli Szybki Dostęp do Internetu. Od teraz linia telefoniczna nie jest już blokowana. Niestety usługa nadal jest bardzo droga, wiec nie mogli pozwolić sobie na nią wszyscy. Wiele osób korzystało z Internetu w nocy, kiedy to impuls naliczał się co 6, a nie co 3 minuty. Mieszkańcy miast mogli również korzystać z kafejek internetowych. 

Kafejki internetowe w Polsce
Przykładowa kafejka internetowa z lat 90-tych

Rok 2000 to wejście na rynek usług Neostrady. Wiązało się to z szybszym i większym przesyłaniem danych. Nadal niestety był to drogi biznes, a dodatkowo korzystać z niego mogli tylko mieszkańcy Warszawy. Rewolucyjny dla rozwoju Internetu w Polsce był rok 2004, kiedy to Neostrada wprowadziła tani wariant Internetu. Miesięczny koszt używania sieci to 59 zł, a jej prędkość była zawrotna – 128 kb/s. 

Później Telekomunikacja Polska postanowiła obniżyć ceny kolejnych wersji usługi i tym samym sprawiła, że na dostęp do Internetu mogło pozwolić sobie coraz więcej gospodarstw domowych. 

Internet w Polsce

Dziś nikt nie zastanawia się, co to jest Internet, do czego służy i jak go używać. Dostęp do sieci stał się na tyle powszechny, że wyjeżdżając na wakacje, nie zastanawiamy się, czy będzie tam Wi-Fi. Nasza praca oraz nauka jest możliwa dzięki Internetowi. Każdy z nas żyje wirtualnie, ma konto na Facebooku czy Instagramie. Coraz rzadziej wysyłamy do siebie wiadomości SMS, ponieważ wolimy korzystać z internetowych komunikatorów. Można śmiało stwierdzić, że nasze życie zostało na stałe podłączone do sieci. Czy ktoś pamięta jeszcze czasy, w których nie było dostępu do Internetu? 

Przeczytaj także: